Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Cum ati inceput sa cititi ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am invatat sa citesc pe la 4-5 ani si citeam chestii de genul Hansel si Gretl, Alba ca Zapada, Cenusareasa, etc. Mi-au fost dragi povestile pana prin clasa a treia cand am dat iama in reviste. Si acum citesc reviste dar (puii mei) nu ma pot culturaliza citind doar despre staruri si asa.

Tin sa remarc ca primele reviste pe care le-am citit au fost ceva de genul Princess, Barbie....si nu mai stiu =))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma obliga fratele meu :lol2:

Mi-a facut permis la biblioteca si imi lua volume din "povesti nemuritoare", pe care el le stia, si ma punea sa ii fac rezumate la povesti :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..eu am inceput sa citesc la gradinita ..in limba franceza..apoi la scoala evident.

Iar cititul de placere, ca la asta cred ca se refera, tot cam de pe atunci. Intai Povesti Nemuritoare, apoi imi amintesc 1001 de Nopti si..apoi politiste si de spionaj. Era colectia Sfinx si Aventura parca.

Cu abecedarul a fost mai rau..am inceput in clasa a-I-a si inca mai ma chinui si acum. :lol2:

Da' cre' ca renunt. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa citesc pe undeva pe la 5 ani si un pic din plictiseala.

 

Toamna spre iarna, de cum incepeau epidemiile sa rasara, ai mei parinti ma expediau la tara, unde bunica, paranoica, ma inchidea in casa [deh, intotdeauna am fost foarte sensibila la schimbari de temperatura, sensibilitate acutizata de paranoia parintilor si bunicilor :stars:] si cum desenele erau o singura data pe zi si alea in bulgara, am inceput sa citesc [ cu un ajutor substantial din partea bunicului ].

La inceput citeam le citeam chitante si ziare vechi bunicilor, primul roman citit a fost Mica Printesa de Frances Burnett intr-o varianta cu poze dragute pe la 6 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×