Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Cum ati inceput sa cititi ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prima pe care am citit-o a fost Vrajitorul din OZ in clasa I ... apoi mi-am tot cumparat altele,si mi-am tot cumparat... si acum nu mai incap de ele in casa. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe litere

am inceput cu A

 

poate ca nu m-am exprimat bine la primul post dar intrebarea era : Cum ati inceput sa cititi ...

Si trebuie sa spui : Cand te-ai apucat de citit , Cu ce carte ai inceput , Imprejurarile, De ce te-ai apucat de citit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e musai?

la intrebarea ta ce da nastere acestui topic am fost perfect ONTOPIC

daca stii a citi...incearca si cu semnatura mea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu legendele Olimpului din care stiam chiar pasaje insemnate, apoi nu sh. cum am sarit la o carte din colectia "El si ea" :D si pana am ajuns sa stiu ce inseamna o carte buna marturisesc ca fiecare carte pe care o citeam mi se parea cea mai buna, cea mai frumoasa, ma impresiona peste masura :) Nu am putut lasa cartile din mana si chiar acum citesc Idiotul de Dstoievski in rumoarea prietenilor mei care nu pot intelege cum imi petrec timpul cu atata placere cititnd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La inceputul clasei I, in primele ore, doamna invatatoare punea sa citeasca anumite fragmente din povestioare pe copiii care stiau de la gradinita. Ma simteam ignorata si m-am dus acasa la mama si am rugat-o sa ma invete si pe mine alfabetul ca sa pot sa citesc si eu in clasa. :roll:

Pana printr-a 8-a, a mai trebuit sa citesc anumite povestioare si chiar romane, dar abia la 14 ani a inceput sa-mi placa mult sa citesc si sa acord mult timp acestei activitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate ca nu m-am exprimat bine la primul post dar intrebarea era : Cum ati inceput sa cititi ...

Si trebuie sa spui : Cand te-ai apucat de citit , Cu ce carte ai inceput , Imprejurarile, De ce te-ai apucat de citit...

 

 

Pai da... prima carte care am inceput sa o citesc a fost Abecedarul. Mi-a luat ceva timp... vreo 3 ani de zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate ca nu m-am exprimat bine la primul post dar intrebarea era : Cum ati inceput sa cititi ...

Si trebuie sa spui : Cand te-ai apucat de citit , Cu ce carte ai inceput , Imprejurarile, De ce te-ai apucat de citit...

In primul rand... poc... musculita musculitei mustii..... :o: ca n-o mai scoti de pe semnatura... :P

 

Cand te-ai apucat de citit? Eram la gradinita... pe la vreo 5 ani.

 

Cu ce carte ai inceput? Povesti de Petre Ispirescu, apoi Robinson Crusoe... prin clasa a 5-a terminasem bibliotecile ce le aveam la dispozitie, faceam schimburi de carti rare (nu se prea gaseau pe timpul ala - ajunsesem sa citesc o carte chiar la 2-3 zile, daca erau mai mici sau ma captivau tare, chiar una pe zi). Ce vremuri... Si ce rau imi pare cand vad copiii astia ca se uita toata ziua la desene animate cu robotei si monstri spatiali si impusca tot ce prind pe computer, lucruri din care nu invata nimic mai mult decat monstri, robotei si reflexe... Nu stiu sa aprecieze arta unui Walt Disney clasic si lumile pline de invataminte ce se ascund sub copertile cartilor. Iar scola in loc sa ii invete sa aprecieze bogatiile astea spirituale... ii indoapa cu "limba si literatura moderna" si tot felul de prostii. Dezgustator...

 

Imprejurarile: ca orice copil dornic de a cunoaste si de a experimenta lucruri noi... (calitate pe care scoala o distruge incepand cu clasa I prin indoctrinare sistematica, se pare ca acum avanseaza spre gradinita)

 

De ce te-ai apucat de citit? M-a fascinat faptul ca in spatele unor "semne" care descifrate compun "cuvinte", se gaseste o poveste... si am tinut sa o descifrez singur.

 

Spor la citit! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput tot prin clasa 1, cu vrajitorul din oz si buratino. Dat fiind ca stateam la bunica mea pana dup-amaiza, im scriam temele si apoi citeam, citeam vreo 2 ore. Pana am invatat carticele alea pe de rost :crazy: Mereu mi-a placut sa citesc, chiar daca colegii imi spun chestii de genu "doooh, ce tot faci la bilioteca? cum poti citit?" stii, nu e asa de greu, o data ce stii alfabetul.. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate vad, toti au inceput sa citeasca pe la aprox aceeasi varsta (8-9-10 ani). toata lumea citeste de voie, de nevoie, in clasele primare...din curiozitate, de frica parintilor etc. ideea e cine merge mai departe. sigur, prima carte te impresioneaza (prima mea carte - heidi- i guess?!), dar nu o poti percepe decat la modul: ma misca sau nu, sau mama ce poveste!. dar abia mai tarziu incepi sa iti dai seama ce si cum...sa urmaresti stilul, sa interiorizezi actiunile, starile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×