Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Cum ati inceput sa cititi ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prima carte "Doctorul au ma doare" la sfrasitul clasei intai :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa citesc tot felul de povestioare de cand am invatat sa citesc la scoala, prin clasa I, prima data am inceput cu 'Furnica si porumbita,' o culegere de povestioare scurte cu morala... Cat despre primul roman, cred ca a fost 'Robinson Crusoe.'

Mi-a placut foarte mult sa citesc de cand am invatat. Nu am invata inainte de a merge la scoala, parintii au mers pe ideea 'toate la timpul lor,' nici eu nu am cerut sa fiu invatata sa citesc mai devreme...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am inceput a citi pe la 5,5-6 ani am inceput cu povestile lui Ion Creanga insa acum nici nu mai tin minte cand am citit ultima carte cu literatura artistica :cheer:

Editat de MaxJuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de mica ... degetica parca era sau fetita cu chibrituri asa mi aduc aminte :P eram mica si stateam afara in curte :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am inceput sa citesc inainte de-a incepe scoala. Si de la atata citit, mi-am dat seama ca ati nu se scrie cu cratima.

-

Frumos scris distinsule Nicu!

Eu am invatat sa citesc cand mi s-a spus; asta e litera a. Sincer nu mai retin a-mic sau A-mare :P

Editat de Mihai LEONTE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca prin clasa intai

ma punea mama sa buchisesc din abecedar cu glas tare sa ma auda de unde era cand avea treaba

prin clasa a treia am imprumutat o carte de la o colega, imi placea Irina si de offff-ul ei am citit cartea..

apoi am avut o lunga perioada cand citeam in disperare, mergand pe strada, la ore, acasa, de-a valma, fara nici o selectie...prin a sasea am inceput sa aleg ce sa citesc

biblia am deschis-o intaia oara pe la 14-15 ani

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput candva, demult.....cu "Singur pe lume" Hector Malot parca.....Apoi am citit ,multe, amestecate, care nu erau pentru varsta aceea. Mai tarziu am revenit la ele pentru a intelege sau pur si simplu de placere. Nu mai stiu cine a avut meritul de a-mi pune o crte in mina, stiu doar ca oricat de greu ne era, mama gasea intotdeauna bani pentru cartile pe care le gaseam, putine este adevarat dar erau.............Mama si tata sunt oameni simpli, au doar 4 si 7 clase, dar stiau cat de importante sunt cartile. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am inceput sa citesc cam dintr-a 4-a, dupa ce mama ma pusese sa citesc "amintiri din copilarie", si asta mi'a "starnit" placerea pentru citit ... si am inceput sa citesc romane intr-una incat ai mei erau uimiti k imi place sa citesc ... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×