Sari la conținut
Forum Roportal
o_lacrima_de_iubire

Despre telenovele!

Postări Recomandate

:tease:

te uiti prea mult la tembelnovele :yes: :>

 

 

ma uitam prin anii 90 :yes:

acum mai rar..poate asa sa vad primele episoade si ultimele 10 episoade :doh:

Editat de yvonne_ni2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma uitam prin anii 90 :yes:

acum mai rar..poate asa sa vad primele episoade si ultimele 10 episoade :tease:

Si sunt mai mult decit suficiente sa intelegi toata actiunea.

 

Ai uitat ceva:

- personajul negativ ori moare, ori are o revelatie divina si se transforma in zina cea buna, ori pleaca din locul respectiv.

 

a si sa nu uit..personajul principal feminin afla ca este ruda cu cel pe care il iubeste si decide sa-l paraseasca!

Asta este cea mai simpla rudenie. In unele telenovele arborele genealogic este atit de incurcat ca te sperii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am observat ca in ultimul timp telenovele mexicane au cam acelas subiect sau mai bine zis m-am prins de subiectul abordat in telenovela..eu o sa dau cateva exemple,daca mai gasiti si altele puteti scrie aici

1)personajul principal feminin isi vede cum parintii ii mor in flacari;traieste in saracie si nu stie carte,este necioplita;se indragosteste de un baiat bogat;

2) personajul principal feminin inebuneste cand iubitul ei vrea sa o lase

3)afla ca e insarcinata cand deja ia dat papucii iubitul

4)este ajutata de un nou personaj sa-si reia viata si incepe sa ia lectii de cultura generala,de conduita etc si astfel ca in maxim un an ajunge mare doamna

5)personajul principal isi schimba numele si duce o lupta de razbunare catre cei care au umilit-o

6)devine directoarea unei firme si reuseste sa o salveze de la faliment

7)doua personaje din serial de exemplu trebuie sa se casatoreasca;ea si el..la nunta participa si iubitul fetei(fostul iubit);ea raspunde in fata preotolui ca accepta sa se marite iar partenerul ei raspunde(dupa 5 min in care se uita cand la ea,cand la iubit)ca nu accepta sa se insoare ptr ca si-a dat seama ca partenera nu-l iubeste si asa fata se casatoreste cu baiatul pe care il iubeste

cam asta am gasit eu!!

a si sa nu uit..personajul principal feminin afla ca este ruda cu cel pe care il iubeste si decide sa-l paraseasca! :yes:

 

 

 

Tema nu prea este mexicana, mai mult Sud Americana din Brazilia dar s-ar putea mai nou sa fie si din Mexico.

 

 

Ceea ce-mi sare mie in ochi este diferenta mare intre clasele sociale in toate serialele.

 

Bogatul tinar si frumos are amanta saraca lipita pamintului si sotie de cea mai buna clasa existenta.

 

Saraca cu stuflet curat indragostit de bogatul boss are si prietene de doua parale, sau vecine de mizerie care mai intervin sa-i strice viata.

 

Mama lor are multi copii cu foarte multi barbati.

 

Drama incepe cand amanta anunta ca este gravida si si pe el nu-l intereseaza.

 

Zbaterea pentru recunoastere ca femeie in societate care nu se intimpla!!! etc. numai rutina !!!

 

Se aseamana si cu filmele indiene, si acolo se intimpla complicatii inimaginabile si fara solutii in fiecare film.

Cand am vazut ptima oara in viata mea un film indian in RO la Bucuresti, "O floare si doi gradinari" am plans ca oricine si eram si foarte tinara, dar cind a venit filmul urmator si al 20-lea cu tragedia vietii lor deja nu mai aveau farmec !!! pentru mine cel putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-personajul principal masculin afla tarziu ca rivalul sau este fratele lui

-daca fratii se cunosc,au trait impreuna amandoi lupta ptr iubirea personajului principal

-fratele personajului principal moare,sau pleaca din tara

-actiunea telenovelei se petrece intr-o ferma la tara!

-personajul negativ se spovedeste la preot si ii spune cate crime a comis

-exista in telenovela un personaj tralalala care da sarea si piperul telenovelei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in toata-mi existenta am vazut o jumate de telenovela

acum vreo 5 anisori, insarcinata fiind cu fiul meu cel mare, si consemnata la domiciliu si la pat din cauza problemelor de sarcina... aveam o prietena care ma vizita des. si, din pur divertisment (=nevoia de a rade) am urmarit amandoua serialul asta. maria emilia se chema parca

nu pot spune exact

doar ne amuza sa comentam, asa ca intre fete

dar dupa vreo 20 de episoade vazute o zi da si 4 ba, ne-a stropsit absurdul, si-am abandonat

asta mi-a fost umila experienta cu.....latino- americanii

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vad ca din aproape tot topicul eu si cu tine (o lacrima d..etc) preferam telenovelele..imi plac, le consider super misto..am urmarit foarte multe...Anita, Rubi , Razbunarea, Peregrina , Marylin,Valentina , grasuta mea frumoasa, Inger rebel, Inger salbatic etc. :lol: Acum urmaresc Sos mi vida cu Naty Oreiro...e vedeta mea preferata de altfel..am urmarit si Numai iubirea da' nu mi-a placut mult si de aia nu m-am mai uitat la nici o telenovela romaneasca...ba, m-am scapat:doar la una (Secretul Mariei). :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

telenovelele mi se par cea mai mare prostie nascocita vreo data.. :P chiar nu pot sa inteleg ce gasesc oamenii la ele :party:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^Ai dreptate....mai sunt si plictisitoare pe deasupra si mi se pare ca toate telenovelele au aceiasi poveste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar nu pot sa inteleg ce gasesc oamenii la ele :stars:[/b]

 

 

Drama si Tragedia !!!!

 

Cand eram mica, la radio din Budapesta se asculta in fiecare Duminica un episod din: A Szabo csalad - Familia Sabo.

 

Nici sa respiram n-aveam voie sa nu piarda un cuvintzel parintii din iubitul episod: ce a spus una sau ce a facut alta!!! era asa de mare noutate toata realty show al acelor vremuri!!! lumea doar de ei vorbea. Inca nu era in comert magnetofon sa se poata intregistra si oamenii formeau echipe si scriau conversatia, scenariul sa-l citeasca si cei care erau la servici!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×