Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Regele David si iubitul sau Ionatan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

.In biblie, unde a fost vorba de homosexuali este scris cuvantul homosexuali iar unde a fost vorba de prietenie si respect asa a fost scris.In plus evreii l-ar fi linsat pe David daca ar fi existat cea mai mica banuiala in acest sens.Homosexualitatea nici macar nu era pomenita in poporul evreu,fiind un pacat de moarte.

Argumenteaza-ti afirmatiile cu textul bibliei(al vechiului testament,mai exact).Si sa fie scris exact cum ai spus tu:homosexuali.

Si arata-mi si mie,unde este scris acolo despre homosexuali,chiar sunt curios! :friends:

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt.Gelupanda,

Eu cred ca ala care intreepreteaza esti tu. :friends:

Daca nu era din biblie,si citeai povestea aia,ai fi zis ca mine. ;)

Nu e vorba de o simpla imbratisare,nici de o sarutare parinteasca...E ,,love story'',toata ziua! :friends:

Cristina,nu ai vazut,pentru ca nu vrei sa vezi.Asta e misterul.

 

Mai omule tu esti turc? :flowers:

Pana si Cristina a facut o obsevatie clara.In biblie, unde a fost vorba de homosexuali este scris cuvantul homosexuali iar unde a fost vorba de prietenie si respect asa a fost scris.Dupa teoria ta personajele biblice nu erau doar homo ci si incestuosi,fraticizi sau dracu mai stie ce-ti trece tie prin cap.Tatal obisnuia sa-si sarute fiul,fratii intre ei,neamuri,prieteni rude la fel.Deci evreii si toata lumea orientala erao homo.Iti trebuie niste calmante mai tari.

David a iubit-o pe Batsheba ca barbat si nicaieri in biblie n-ai sa gasesti cea mai mica aluzie ca David ar fi avut apucaturi de "femeie".In plus evreii l-ar fi linsat pe David daca ar fi existat cea mai mica banuiala in acest sens.Homosexualitatea nici macar nu era pomenita in poporul evreu,fiind un pacat de moarte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
26. Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lasat in voia unor patimi scarboase; caci

femeile lor au schimbat intrebuintarea fireasca a lor intr-una care este impotriva firii;

 

Aici e vorba de lesbiene sau de sex anal?

Tind sa cred ca e sex anal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gelupanda,

Nu scrie cuvantul ,,homosexuali'',asa cum ai scris tu.Mai citeste-ti postarea.Da-mi acele citate,in care este scris cuvantul !!

Si,tot in biblie sunt reguli impotriva curviei,incestului,crimei,etc...si ,,scumpul'' de David,nu tinea cont de niciunele...si nici altii.

Citatele tale,sunt interpretabile.

Daca ma contrazici,iti bag citatele pe gat!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Argumenteaza-ti afirmatiile cu textul bibliei(al vechiului testament,mai exact).Si sa fie scris exact cum ai spus tu:homosexuali.

Si arata-mi si mie,unde este scris acolo despre homosexuali,chiar sunt curios! :friends:

 

Levetic 18.

22. Sa nu te culci cu un barbat cum se culca cineva cu o femeie. Este o uraciune.

Levetic 20.

 

13. Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amandoi au facut un lucru scarbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sangele lor sa cada asupra lor.

 

Mai sunt si altele dar iti mai dau si unul din noul testament.

 

ROMANI 21.

. fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multamit; ci s-au dedat la gandiri desarte, si inima lor fara pricepere s-a intunecat.

 

22. S-au falit ca sunt intelepti, si au inebunit;

 

23. si au schimbat slava Dumnezelui nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare.

 

24. De aceea, Dumnezeu i-a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca isi necinstesc singuri trupurile;

 

25. caci au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s-au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin.

 

26. Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lasat in voia unor patimi scarboase; caci femeile lor au schimbat intrebuintarea fireasca a lor intr-una care este impotriva firii;

 

27. tot astfel si barbatii, au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s-au aprins in poftele lor unii pentru altii, au savarsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scarboase, si au primit in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor.

 

28. Fiindca n-au cautat sa pastreze pe Dumnezeu in cunostinta lor, Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neangaduite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gelupanda,

Nu scrie cuvantul ,,homosexuali'',asa cum ai scris tu.

Nu scrie cuvantul,pentru ca e relativ nou,dar se face referire.

Te cred totusi suficient de inteligent cat sa-ti dai seama ca despre asta e vorba.

Editat de cristina449

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu scrie cuvantul,pentru ca e relativ nou,dar se face referire.

Te cred totusi suficient de inteligent cat sa-ti dai seama ca despre asta e vorba.

Nu te supara,dar Gelupanda a scris exact asa:,,In biblie, unde a fost vorba de homosexuali este scris cuvantul homosexuali'',iar eu l-am provocat sa dea citatele...ceea ce nu a putut face,bine-nteles.

Nu e vorba de ce inteleg eu,sau nu din textele alea...,,profetul''Gelupanda,cred ca era in pana de inspiratie,cand a scris acele randuri...

Faptul ca existau niste legi religioase impotriva homosexualilor,nu inseamna ca nu existau homosexuali...legi erau si impotriva curviei,la fel de aspre,si nu le aplica nici naiba(in frunte cu David,ca tot e vorba de el in topic)

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te supara,dar Gelupanda a scris exact asa:,,In biblie, unde a fost vorba de homosexuali este scris cuvantul homosexuali'',iar eu l-am provocat sa dea citatele...ceea ce nu a putut face,bine-nteles.

Exista un cuvant care defineste asta, am vazut eu in treacat, in Biblie. Este o alta definitie mai veche care inseamna homosexual. Nu-mi vine acum in minte. Poate gaseste Gelu pasajele. Deci in Biblie chiar se refera la homosexuali in mod explicit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×