Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Regele David si iubitul sau Ionatan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bia,relatia ta cu prietena ta,e relatia intre doua fete...nu e si cazul asta.(si da,mi se pare cel putin neobisnuita relatia dintre voi...cel mai neobisnuit lucru fiind exact absenta relatiei sexuale,pe care nu o inteleg)

,,Indoctrinat religios'' e o insulta? daca imi spui ca nu crezi in doctrina niciunei religii,a niciunui cult,ca nu crezi in valoarea absoluta a vreunei scripturi,ca nu crezi in Isus,Buddha,Allah,sau un alt zeu propovaduit de vreo religie,am sa-mi retrag afirmatia,si am sa-mi cer si scuze.Public.Poti sa faci asta?

In privinta relatiei dintre Isus si discipoli,ca si a orientarii sexuale,sau a sexualitatii in general,a lui Isus,nu se poate afla nimic din evangheliile canonice;biserica a avu grija sa elimine orice marturie despre subiectul asta.

S-a speculat destul pe tema asta:ca ar fi avut o relatie cu Maria Magdalena(si unele dintre evangheliile necanonice,par sa sustina ipoteza),ca ar fi avut o relatie cu Ioan ,,feciorelnicul'',ca a trait ca un ascet,respingandu-si sexualitatea...discutia nu ar avea rost,pentru ca nu exista argumente ca a fost,dar nici ca n-a fost gay.

Noelle,spui ca singurul meu argument este interpretarea mea...la fel e si argumentul tau,o simpla interpretare.Si macar interpretarea mea e bine argumentata,si bazata pe text.

Sa ne intoarcem la relatia David/Ionatan,va rog.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8) deci argumentul tau e argumentat iar al meu nu! daca asa stii tu sa citesti un text si sa-l interpretezi , ce sa mai zic? spor!

Editat de noelle

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acea iubire,nu e o iubire la prima vedere...Ionatan,e indragostit de David...vrea sa-si cedeze tronul,spune ca vrea sa-i dea orice,sa faca totul pentru el...si abia l-a cunoscut!!

Ai plans vreodata in hohote in bratele unui prieten,baiat,pentru ca nu rabdai sa fi despartit de el?(presupun ca esti baiat)...

poate ca nu inteleg eu,iubirea asta ,,mai presus decat dragostea femeiasca''!! (ciudat,as fi zis ca am sanse mai mari sa pricep iubirea dintre doi barbati!)

Am dat textul postarii mele,unor barbati care nu sunt homosexuali.Sti ce mi-au zis? -ca nu au nici un dubiu ca cei doi erau gay!

 

Poate ca ar trebui sa transform topicul intr-un chestionar,dar e prea tarziu pentru asta.Daca vrei,si esti dispus,poti sa o faci tu.

Cu 3 variante de raspuns:,,1este o relatie homosexuala'', ,,2nu este o relatie homosexuala'',si,,3nu stiu''

as fi curios ce rezultate ar avea sondajul.

P.S. nu stiu daca o transformare este posibila.(am doua surori,si iubirea mea pentru ele nu are si nu a avut vreodata o forma macar vag asemanatoare cu relatia David Ionatan -dar e alt tip de relatie,si nu mi se pare relevant).

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai,vreau sa clarific scopul topicului asta: e vorba de ipocrizia bisericii,care a interpretat aceasta poveste cum a vrut...dar altfel decat apare celui care o citeste fara sa fie indoctrinat...este din ciclul iepurilor care rumega...

pe mine ma intereseaza adevarul,si,despre omul asta (David)s-au spus numai minciuni!

A fost idealizat,transformat intr-un erou,intr-un model,intr-un sfant,un prooroc.Unsul lui Dumnezeu,alesul sau.

Si daca citim textul ce vedem? -era bisexual,un criminal care ucisese zeci de mii de oameni(asa se spune...),care era bigam,avea mai multe neveste si multe concubine...dar si un boyfriend...pe care il iubea mai mult decat pe toate femeile...

Altminteri,daca fac abstractie de caracterul lui David,povestea e chiar romantica!

Acest topic,e menit sa zdruncine ,,credinta'' celor care merg pe principiul scripturii revelate -ei au deja interpretarile lor, ,,sfinte'',daca acolo scrie sa-ti ucizi copii cu pietre(si crede-ma,scrie si asa ceva!!)pentru ca nu te asculta,ei vor spune ca e voia ,,Domnului'',cea revelata prin ,,sfintii'' lui...intre care si...David!

Nu e vorba de un fragment scos din context...dar nu puteam sa postez aproape doua capitole din Biblie,doar ca sa evidentiez,ceea ce am vazut.Cine ar fi stat sa le citeasca?

Crezi ce vrei despre postarea mea,si despre ceea ce incerc sa fac.Am motivele mele,le-am explicat,si nu vad de ce as renunta la ele.

Nu vreau sa demonstrez ca homosexualitatea era acceptata,sau ca nu era stigmatizata,doar atat spun,intr-o vreme in care era pedepsita cu moartea,o poveste de dragoste intre doi barbati,ar fi putut supravietui doar in forma asta...orice alta forma,mai evidenta de atat,nu ar fi ajuns niciodata intre textele ,,sacre''...si nu ar fi fost consemnata deloc...orice relatie mai deschisa,mai fara perdea decat asta,i-ar fi pus pe cei doi in situatia de a fi lapidati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcangelo, :cry:

lasa " interpetarile" bibliei ca esti ilogic..... si ca sa " vezi" iti dau si un exemplu :cry: ..... in zilele noastre , fetele se tin de mina, se imbratiseaza mai des decit barbatii cind se intilnesc, se " saruta"( fiecare popor are obiceiuri diferite) ..... etc.... :cry: dupa teoria ta toate sunt lesbiene( pura imaginatie care nu are nimic de a face cu biblia)deci...... " sarutul" si iubirea " din biblie...... nu e " mozol" si " sex" din interpretarile tale..... :yam: asa ca ........ :o:

multa iubire

Editat de the listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai plans vreodata in hohote in bratele unui prieten,baiat,pentru ca nu rabdai sa fi despartit de el?(presupun ca esti baiat)...

poate ca nu inteleg eu,iubirea asta ,,mai presus decat dragostea femeiasca''!! (ciudat,as fi zis ca am sanse mai mari sa pricep iubirea dintre doi barbati!)

Conceptia noastra despre iubire este complet denaturata de viata sociala si ideile implantate de reviste si televizor. Vezi si tu ce fel prezinta femeia prin reclame si peste tot. Se rezuma la aspectul seducator, sex,sex,sex... si-atat. Cand lumea este atat de perversa, falsa, cum vrei sa mai fie sentimente pure. Sentimentele sunt inlocuite de instincte. Nu vezi peste tot in jur promovarea instinctelor? La tot pasul. Unde vezi promovarea iubirii pure si dezinteresate in vreo reclama pe undeva?

 

Nu poti imbratisa un barbat cu dragoste pentru ca nu iubesti nici un barbat, din incapacitatea de a iubi, sau nu este nici unul demn de iubirea ta in mediul tau, sau chiar daca iubesti, societate te face sa-ti retii sentimentele "zic astia ca-s gay...". Iar dezvoltarea instinctelor primare (prin tv, reviste, societate) te face ca in momentul in care imbratisezi pe cineva sa te gandesti automat la sex. Intelegi? Atunci cand o sa imbratisezi un prieten cu drag doar pentru ca tii la el si ti-e prieten si-l simti aproape, si o sa plangi pe umarul lui, atunci o sa intelegi dragostea.

 

Am dat textul postarii mele,unor barbati care nu sunt homosexuali.Sti ce mi-au zis? -ca nu au nici un dubiu ca cei doi erau gay!

Si eu nu am nici un dubiu ca barbatilor carora le-ai dat textul postarii erau superficiali si inteleg viata prin prisma televizorului si habar n-au ce-i dragostea.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha.Sunt un om superficial,cu prieteni superficiali...si nu inteieg iubirea...pentru ca sunt superficial!

De fapt,barbatii sunt niste sensibili ,niste sentimentali...sau erau,atunci...ca acum, televiziunea i-a transformat in niste brute superficiale...Atunci,barbatii erau niste gingasi...ca David(ca tot e vorba despre el in topic!),care a ucis sute de mii de oameni!

Societatea e de vina...ca,fara ea,uite ce barbati sensibili am fi fost...

Mai,Pippo,tu esti barbat...si te consideri pesemne ,,profund si sensibil''

Daca esti asa, hai,povesteste-ne cum te saruti tu cu prietenii,si plangi in hohote in bratele lor...si ii iubesti ,,mai presus de dragostea femeiasca''.

Astept.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce te faci ca nu vezi diferenta? ai tu o relatie cu un prieten in care sa va comportati ca David si Ionatan?

Asta era intrebarea.

Nu exista ,,dragoste curata",pentru ca nu exista ,,dragoste murdara'',exista insa minti murdare care cred asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×