Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Eu consider ca indiferent ca este sau nu nevoie de o terapie, vine o vreme cand este firesc ca oml sa se mute la casa li, sa incerce sa traiasca independent.

 

 

Ca sa revin la analiza tranzactionala, cu problema ca ma framanta: pe coperta din spate a cartii "What do you say after you say Hello" scrie asa

 

"explains what makes the winners win, the loosers lose, and the in-betweeners so boring..."

 

impartirea asta simplista a oamenilor in trei categorii m-a blocat pana acolo ca nu po sa deschid cartea s-o citesc. Nu stiu ce anume inseamna a fi un invingator, a fi un loser si a fi un plictisitor de in-betweener in conceptia autorului. Impartirea asta mi se pare la fel de unfair ca si etichetarea omului dupa principiul testului IQ...

Editat de Cdia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fi genial intr-o bransa, vine din starea Eului de Copil Liber. Care este o stare creatoare, imaginativa. Toate marile creatii ale lumii, toate lucrurile geniale, din acesta stare au fost descoperite. :D Ca, alaturi de el, poate coexista si un Parinte deficitar, sau un Adult mai mult sau mai putin eficient, este alta treaba. A vrea sa te vindeci singur e ca si cum ai incerca sa citesti o carte tinuta prea aproape de ochi...nu merge.

Ca informatician, cred că am o analogie destul de plastică.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laughlin, multam pt PM. Am incercat sa-ti raspund pe aceeasi cale dar sunt prea boboc.

Oricum, solutia data de tine e cea mai dificila. Imi inchipui ca omu' nu sta cu lunile pe-aici, ca e foarte ocupat cat timp sta si, last but not least, ca probabil mi-ar depasi cu mult puterile financiare.

 

Am gasit doua site-uri de AT, unul al SRAT, altul al ARAT (a propos, au o legatura pasnica una cu cealalta sau, dupa cum banuiesc, sunt rivale?) si pe cel al SRAT am gasit o lista intreaga de terapeuti AT acreditati, mai exact 15, pe langa cei care au inca statutul de practicieni sub supervizare. Nu cunosti pe nici unul dintre ei sau macar pe un altul deja format de cel pe care mi l-ai indicat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laughlin, multam pt PM. Am incercat sa-ti raspund pe aceeasi cale dar sunt prea boboc.

Oricum, solutia data de tine e cea mai dificila. Imi inchipui ca omu' nu sta cu lunile pe-aici, ca e foarte ocupat cat timp sta si, last but not least, ca probabil mi-ar depasi cu mult puterile financiare.

 

Am gasit doua site-uri de AT, unul al SRAT, altul al ARAT (a propos, au o legatura pasnica una cu cealalta sau, dupa cum banuiesc, sunt rivale?) si pe cel al SRAT am gasit o lista intreaga de terapeuti AT acreditati, mai exact 15, pe langa cei care au inca statutul de practicieni sub supervizare. Nu cunosti pe nici unul dintre ei sau macar pe un altul deja format de cel pe care mi l-ai indicat?

Cunosc, chiar pe unul de el format, si daca nu ti l-am recomandat, a fost pentru niste bune motive.

Este inca in Bucuresti, si terapiaza. Si nici o avere nu costa. Asta cat mai ramane aici. Anul acesta este ultimul din cariera lui pe aici. :hi:

In orice caz, cei formati de el, nu au preturi mai mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorba unuia, ne naştem cu un procesor şi funcţionăm. Părinţii şi societatea ne scriu softul. Noi acţionăm
Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

După cum arată şi Cristina Ţopescu, testamentul lăsat cu limbă de moarte de la părinte la copil,

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stau si ma intreb filozofic, a fi prost, inseamna a fi ipocrit, meschin si ticalos cu tine insuti si propria familie? A fi ceva mai inteligent, inseamna a fi sincer, altruist si bun cu tine insuti si cei din propria familie si ipocrit, meschin si ticalos cu cei din afara familiei personale, sau asta se cheama a fi "şmecher"?

Ştii că unii ajung să fie "şmecheri" la presiunea propriei familii? Familie care apreciază sinceritatea, altruismul şi bunătatea, doar atunci c

Editat de Hellena MD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×