Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Nu inteleg prea bine nici reticienta pe care o manifesta fata de asociatiile gen Alcoolicii Anonimi.

Adica am vrut sa zic reticenta.

Multumesc Laughlin, ma simt profana . Voi mai citi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti cumperi o carte de genul "Jocurile adultilor" o cumperi pentru a invata sa nu mai faci jocuri, nu pentru a completa numarul de jocuri deja invatat in familie.

 

Pana si analiza tranzactionala e un joc. Eric Berne a spus clar "abţineţi-va de la a juca jocul AT" - mai ales cu cei din familie sau cu apropiatii. Probabil e si ăsta un motiv pentru care a divortat de 3 ori, vedea prea multe dar nu putea sa schimbe nimic. Pentru ca nu se face terapie cu cei apropiati.

 

Totusi, din cauza vietii agitate pe care a avut-o (multe seminarii, deplasari, pacienti), cred ca Eric Berne a mai jucat un joc: "Luaţi voi cartofii ăştia buni, pentru că eu nu am nevoie de ei", asta cu referire la jocul cartofului fierbinte ("luaţi voi cartofii ăştia răi pentru că eu nu am nevoie de ei" sau "ba tu, ba tu"). Spera să se schimbe alţii ca să nu fie el nevoit să se schimbe. Exact ca in jocul cu credinţă magică: "Sper să ţi se

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Permite-mi sa spun, ca am comandat-o ca sa citesc ceva ce mi-a trezit interesul si de unde sunt sigura ca voi invata ceva. Nu ca sa mai adaug la jocuri, nu ca sa nu mai completez.

Prefer sa nu am imi formez o idee despre carte , inainte de lectura propriu zisa , ca sa o pot judeca obiectiv....joc cu joc.

Acu, am ridicat cateva probleme:

1. Ati clarificat cat de cat acest aspect din viata lui Berne.

2. Astept sa-mi explice si mie cineva clar scriptul ala al alcoolicului si asociatiile AA.

3. In ceea ce priveste profesorii, generalizezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-l ajuta. El a venit sa dea cu anume chestii in fasole. Se numeste desconsiderare. In primul rand de sine. In al doilea pentru ailalti. :blink:

ma jignesti

sper ca involuntar!

ma gandeste-te........

demnitatea mea ma impiedica sa desconsider pe cineva

daca esti incapabila sa deosebesti gluma, amuzamentul de cele serioase, iarta-ma dar......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3. In ceea ce priveste profesorii, generalizezi.

 

Am spus "Profesorii care au probleme in comunicarea cu copiii". Daca tu te simti pe principiul "dai in mine, dai in fabrici si uzine" e o ocazie buna sa te autoanalizezi.

 

Sau pana la urma ramane cum ai scris?

 

....am comandat-o...nu ca sa nu mai completez.
Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noh, Laughlin, da ai multa drepate. Acu`, eu nu pot sa nu vad ipocrizie in toata treaba asta.

Ai dreptate cu asta. Insa nu este ipocrizie. El a deschis calea asta. A analizei tranzactionale. Si altii au completat-o. Asa cum nici Freud nu s-a vindecat pe sine, nici Berne nu a reusit. Insa ei nu sunt mai putin geniali prin contributiile lor in acest domeniu. Asa cum nici Cioran nu este incompetent dpdv filozofic, chit ca el avea probleme psihice zdravene. A fi genial intr-o bransa, vine din starea Eului de Copil Liber. Care este o stare creatoare, imaginativa. Toate marile creatii ale lumii, toate lucrurile geniale, din acesta stare au fost descoperite. :blink: Ca, alaturi de el, poate coexista si un Parinte deficitar, sau un Adult mai mult sau mai putin eficient, este alta treaba. A vrea sa te vindeci singur e ca si cum ai incerca sa citesti o carte tinuta prea aproape de ochi...nu merge.

 

ma jignesti

sper ca involuntar!

ma gandeste-te........

demnitatea mea ma impiedica sa desconsider pe cineva

daca esti incapabila sa deosebesti gluma, amuzamentul de cele serioase, iarta-ma dar......

Ce am spus este constatare. Ca tu te simti jignit e alta treba. Comunici patologic. Fara finalitate. Nu incerci decat sa creezi conflicte. Altfel zis, sa antrenezi pe ceilalti in jocuri psihologice, unde sa poti sa ii desconsideri pe altii si sa iti obtii si tu desconsiderarea celor din jur.

Ce ai facut tu, nu se numeste decat pentru tine gluma. Real este bataie de joc pentru ceilalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma jignesti

sper ca involuntar!

ma gandeste-te........

demnitatea mea ma impiedica sa desconsider pe cineva

daca esti incapabila sa deosebesti gluma, amuzamentul de cele serioase, iarta-ma dar......

M-am uitat la post-urile tale, inclusiv unele vechi de mai multe luni. Şi desconsideri pe foarte multă lume, chiar dacă tu nu recunoşti asta acum.

 

Sper că nu va fi considerat "flame" acest comentariu, are legătură cu analiza tranzacţională, totuşi. :stars:

 

Ce am spus este constatare. Ca tu te simti jignit e alta treba. Comunici patologic. Fara finalitate. Nu incerci decat sa creezi conflicte. Altfel zis, sa antrenezi pe ceilalti in jocuri psihologice, unde sa poti sa ii desconsideri pe altii si sa iti obtii si tu desconsiderarea celor din jur.

Ce ai facut tu, nu se numeste decat pentru tine gluma. Real este bataie de joc pentru ceilalti.

Sunt absolut de-acord, chiar dacă părerea mea nu are şi valoare "profesională". :blink:

 

Nici pentru el nu e "glumă",

Editat de Hellena MD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am spus "Profesorii care au probleme in comunicarea cu copiii". Daca tu te simti pe principiul "dai in mine, dai in fabrici si uzine" e o ocazie buna sa te autoanalizezi.

 

Sau pana la urma ramane cum ai scris?

Chiar nu am de ce sa ma autoanalizez.

Pentru cei care nu au probleme in comunicare ai vreo recomandare? A dori sa fii vesnic pregatit si sa fii deschis catre nou, eu cred ca e ceva normal.

Noh, Preston dear, eu sunt OK, tu esti OK, ai fi mult mai ok de ai lasa diletantismul in AT . :blink: Zic, nu dau cu parul.

Idei de aci

http://www.arat.ro/ si de aci

http://www.ionut-ciurea.com/ro/human_desig...hoterapie.shtml pot lua si eu. Cum pagina Educatia si mintea era cam goala acolo, ma gandeam sa ma intreb aci.

Si eu am curaj sa admit ca inca nu am citit nici o carte de Eric Berne, am curaj sa admit ca am luat informatiile de pe Wikipedia....pentru ca este absolut ok sa fiu profana in acest domeniu si sa intreb idei CONSTRUCTIVE.

 

In partea a doua....sa zic "Errare humanum est"? Da` tu esti pisolog destept si o sa zici ca de fapt am scris ceea ce a vrut subconstientul. :stars:

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa cum tu nu devii mai putin astrolog, in conditia in care tu nu ai vazut in astrograma natala, actualizata pentru 19.05.2008 ca, vei avea parte de conflicte cu final mai neplacut pentru tine. :roll:

ce final neplacut? :blink: ca am fost repus in drepturi? :stars: multumesc pt stroke :)

si pt tot restul :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×