Sari la conținut
Forum Roportal
Robert M.

Criza mondiala de mancare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

criza e reala

ea, criza are legatura fireste cu penuria de petrol mondiala

tot mai multe terenuri fpste agricole, devin culturi cu rapita sau similare ptr producerea industriala de benzina

la ritmul actual de dezvoltare economica, consumul de energie va creste inca spre cote nebanuite

pentru cultivator e simplu, va cultiva ceea ce e mai rentabil, fiind prea putin preocupat de criza mondiala de alimente

prevad ca va veni vremea cand mancarea va deveni un lux!

...si nu au trecut decat cateva zile.....! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa va fie de bine. Voi ati luptat in '89 pentru a avea ceva pe masa. Datorita "visului capitalist", se va ajunge intr-o buna zi sa nu mai avem nici acea masa pentru a pune mancarea. Masa despre care vorbesc se afla in casa... insa de unde sa mai aiba o casa un tanar roman din ziua de azi, cand isi da seama ca ori ajunge sclavul bancilor si a creditelor, ori sta in continuare cu ai lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liviu , tu nu tii minte , nu ai cum stii...dar stai sa'ti povestesc eu ce interesant era sa fi scos in fata careului si aratat ca un lepros nebun c'ai fost la slujba de inviere...cand erai asa , cam cat genunchiul broastei...sau , din cauza ca ti'a scapat la scoala o propozitie pe care tac'tu o ascultase la europa libera ( era despre jilava) , si ca aveai o invatatoare foarte constiincioasa...sa ai vizite de la baietii veseli timp de o jumatate de an...nu seamana si asta a sclavie?

 

nu comentez conceptul , nu ma intelege gresit...dar aplicarea lui in Ro , sa fim seriosi...numai pentru binele multimii nu a fost facuta , si nu asta a fost rezultatul...atata timp cat in legile unei tari intra libertatea de exprimare a individului...ca si crima cand se indreapta inspre o alta directie...legile alea's mai bolnave ca o tumoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Liviu , tu nu tii minte , nu ai cum stii...dar stai sa'ti povestesc eu ce interesant era sa fi scos in fata careului si aratat ca un lepros nebun c'ai fost la slujba de inviere...cand erai asa , cam cat genunchiul broastei...sau , din cauza ca ti'a scapat la scoala o propozitie pe care tac'tu o ascultase la europa libera ( era despre jilava) , si ca aveai o invatatoare foarte constiincioasa...sa ai vizite de la baietii veseli timp de o jumatate de an...nu seamana si asta a sclavie?

 

nu comentez conceptul , nu ma intelege gresit...dar aplicarea lui in Ro , sa fim seriosi...numai pentru binele multimii nu a fost facuta , si nu asta a fost rezultatul...atata timp cat in legile unei tari intra libertatea de exprimare a individului...ca si crima cand se indreapta inspre o alta directie...legile alea's mai bolnave ca o tumoare

 

Sarazin, crezi c-am sustinut eu vreodata dictatura unui om bolnav si incult? N-are rost sa mai explic, mai mult de-atat, e mai simplu sa blamam o incercare nereusita din trecut, in loc sa ne gandim dac-ar putea sa mearga in viitorul nu prea apropiat. Deja tara noastra a incercat toate formele de guvernare si toate doctrinele politice. Liberalismul din timpul lui Carol al II-lea cum ti s-a parut? Cel putin din 40 pana in 89 am stiut cum sta treaba. Mereu judecam aspectele radicale, insa nu mai avem timp sa ne uitam si la cele practice.

 

Asa e. Nu am cum sa stiu. Insa voi avea ce sa le povestesc copiilor sau nepotilor mei cum un roman castiga in jur de 600 de lei pe luna, insa e nevoit sa cheltuiasca peste 1000 de lei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa va fie de bine. Voi ati luptat in '89 pentru a avea ceva pe masa. Datorita "visului capitalist", se va ajunge intr-o buna zi sa nu mai avem nici acea masa pentru a pune mancarea. Masa despre care vorbesc se afla in casa... insa de unde sa mai aiba o casa un tanar roman din ziua de azi, cand isi da seama ca ori ajunge sclavul bancilor si a creditelor, ori sta in continuare cu ai lui.

 

Vorbesti absolut nonsens

Si asta ca sa nu ma implic in discutie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

criza mondiala <de mancare> e ca si criza politicienilor romani

de a fi <mot>

 

20% din populatia globului s-a imbogatit peste masura, iar cea de 80% saraceste vertiginos.

aratau astia la stiri ca in Haiti copii sunt vanduti ca sclavi.

va vine sa credeti? in mileniul III...

au facut muci continetul african... mor aia pe capete de foame

dar se arunca zilnic tone de mancare... da cui ii pasa?

muci fac si zona cu petrol a arabetilor... dar cui ii pasa?

sub argumente prelucrate si bine evidentiate noi credem ceea ce ni se spune

muci au facut si tara asta de la revolutie incoace

dar noi punem botu ca toata industria si agricultura de pe vremea

cizmarului era abur, desi se faceau exporturi in draci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzisem undeva ca cei 20% pentru a hrani pe cei 80% ar fi suficient sa renunte la produsele cosmetice, banii pe care-i cheltuiesc pe acestea fiind suficienti.

 

2077299750_046097bba9_d.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auzisem undeva ca cei 20% pentru a hrani pe cei 80% ar fi suficient sa renunte la produsele cosmetice, banii pe care-i cheltuiesc pe acestea fiind suficienti.

pai de ce sa renunte?

sa li se vada defectele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×