Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Adolf Hitler

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Jurnalul cu pricina nu a fazut niciodata fata presei ..va ramane ingropat la fel ca miile de lucruri ale istorieie ...cat de trist este ..mai e un pic pana la inceputul romanului 1984...atat de putin ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre femeile din viata lui Hitler ???

 

se spune ca ar fi iubit-o pe nepoata sa , ca fiind gelos ar fi terorizat-o aceasta sfarsind prin a se sinucide. eu nu cred insa ca a iubit vreo femeie nici macar pe Eva Braun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre femeile din viata lui Hitler ???

 

Din pozele pe care le-am vazut, era naspa dom'le. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Dumneavoastra ati citit cartea singurului sau prieten din adolescenta August Kubizek? Eu da. Puteti sa gasiti informatii despre aceasta persoana pe wiki si cartea tot pe wiki sau pe orice alt site (folosind orice motor de cautare). Ce mi se pare infiorator este ca m-am regasit in ceea ce spunea A. Kubizek despre adolescenta lui Hitler. Iubirea pentru Cultura, in genere si aroganta fata de bani, expresivitatea prin cuvinte si gesticulatie, forta incredibila a ochilor pe care o exercita asupra oricui cu usurinta. Desigur, am incercat sa neg si sa trec peste dar era aproape un fel de "jurnal". Desigur nu am acel defect al superioritatii. Mai m-am regasit in pasiunea sa pentru muzica de arta (clasica) mai ales Wagner. Beethoven, Dvorak, Wagner, Chopin sunt preferatii mei! :crazy:

 

Exista un numar de contradictii in momentul in care compari cartea lui A. Kubizek si Mein Kempf (My Struggle). O contradictie apare atunci cand dorim sa aflam cand a devenit Hitler un anti-semit.

 

("Hitler said he first became an anti-Semite in Vienna, which had a large Jewish community, including Orthodox Jews who had fled from pogroms in Russia. But according to a childhood friend, August Kubizek, Hitler was a "confirmed anti-Semite" before he left Linz, Austria. Vienna at that time was a hotbed of traditional religious prejudice and 19th century racism. Hitler may have been influenced by the writings of the ideologist and anti-Semite Lanz von Liebenfels and polemics from politicians such as Karl Lueger, founder of the Christian Social Party and Mayor of Vienna, the composer Richard Wagner, and Georg Ritter von Sch

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre evrei? :)

 

Excelenta. Elite eutentice. 43% din premiantii Nobel sunt evrei (176 laureati) 1/3 din miliardarii USA sunt evevrei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Excelenta. Elite eutentice. 43% din premiantii Nobel sunt evrei (176 laureati) 1/3 din miliardarii USA sunt evevrei

 

Pana la bani, tot respectul si admiratia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la bani, tot respectul si admiratia.

:blink: pana la bani. :blink:

 

si imi cer scuze pentru urmatoarele greseli:

 

"un evereu" - un evreu

"Mein Kempf" - Mein Kampf

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×