Sari la conținut
Forum Roportal
zexelica

Ce-i

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu respect ,,o opinie'' atunci cand opinioa aia e o minciuna gogonata si absurda...nimeni nu ar trebui sa respecte niste minciuni!

Ce respect,este DREPTUL la opinie.E ceva DIFERIT.

Pentru unii ,poate ca ,,aberatiile sfinte'' chiar sunt ratiunea de a trai...SARACII DE EI!

Pe MINE cum ma afecteaza? -dar la ,,educatie''-DRESAJ te-ai gandit o clipa?

Dar la copii ,,educati'' de bigoti ,fatarnici,mincinosi,ipocriti...la suferinta lor,la felul in care unii le distrug viata ,de ce nu te gandesti?!

Toleranta nu e TOTDEAUNA ceva de dorit...oamenii au fost toleranti cu inchizitia,cu legionarii,cu fascistii,cu nazistii,cu comunistii...ca niste oi...fara sa spuna nimic despre IMPOSTURA,despre minciuna...Eu ma BUCUR ca exista oameni ca Enki!

 

Nu comentez sursa bucuriilor tale, pentru ca nu am dreptul, dupa cum nu avem dreptul sa "judecam" opiniile altora, mai cu seama ca domeniul spiritual este unul atat de lunecos, care nu se bazeaza pe stiinta ci pe lumea interioara, lumea nepalpabila.

 

Dresajul incepe de cand deschidem ochii, si nu in sensul spiritual ci cel de "indobitocire", de amortire a tot ceea ce are legatura cu spiritualul.

 

Da, sunt de acord cu tine vis-a-vis de inchizitie, de legionari, fascisti, colonisti etc... insa este o alta tema, nu are nici o legatura cu userul lupini si cu crezul sau. Nu face loby pe forum crestinismului, ci doar posteaza pe divese topicuri, sustinandu-si parerile, fara sa jigneasca, fara sa atace.

O face in felul lui, si o face la modul cel mai civilizat cu putinta, chiar daca e intr-un mod alambicat.

Jignirile adresate lui sunt efectiv gratuite... daca jignea pe cineva, atunci, fireste, jignirea celorlalti era justificata.

 

Si lipsa de civilizatie face parte din dresaj, este mai "cool" sa jignesti, decat sa crezi in ceva (chiar si intr-o "aberatie").

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, istoria religiilor ar fi altceva. INSA...cine ar preda asa ceva? Un...preot?!

Iar despre "justificari"... cand ii aud pe unii cum militeaza pentru nevinovatia Dumnezeului bibliei... imi vine sa mor de nervi!!! A avut motive sa lase omorati mii de prunci?! Care's alea?

Eu am ceva impotriva celor care inghit asemenea aberatii si vad biblia ca si "cuvantul lui Dumnezeu" pe care il mai si numesc apoi "bun si iubitor", care "ne iarta pacatele". Eu nu cred in Dumnezeul Bibliei.

 

Anca, fiece suflet are libertatea de a crede in ce vrea el.

Odata cu democratia a venit la pachet si libertatea "cuvantului".

Asadar, fiecare isi poate spune opinia fara teama ca va fi incarcerat, linsat etc.

Noi, romanii, inca nu am invatat acest lucru, din pacate.

Si incepem prin a "linsa" verbal orice faptura mai "ciudata" din acest punct de vedere.

De la: "nu cred in povestile bibliei" pana la "hai sictir. Mincinosule" eu zic ca ar fi trebuit sa fie o distanta asa de mare incat pasul nu ar fi trebuit facut niciodata, mai cu seama ca lupini nu a jignit pe nimeni!

 

Nici eu nu cred in imaginea lui Doamne-Doamne din biblie, sunt impotriva preotilor si a multor practici din institutia BOR.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anca, fiece suflet are libertatea de a crede in ce vrea el.

Odata cu democratia a venit la pachet si libertatea "cuvantului".

Asadar, fiecare isi poate spune opinia fara teama ca va fi incarcerat, linsat etc.

Noi, romanii, inca nu am invatat acest lucru, din pacate.

Si incepem prin a "linsa" verbal orice faptura mai "ciudata" din acest punct de vedere.

De la: "nu cred in povestile bibliei" pana la "hai sictir. Mincinosule" eu zic ca ar fi trebuit sa fie o distanta asa de mare incat pasul nu ar fi trebuit facut niciodata, mai cu seama ca lupini nu a jignit pe nimeni!

 

Nici eu nu cred in imaginea lui Doamne-Doamne din biblie, sunt impotriva preotilor si a multor practici din institutia BOR.

 

eu nu am atacat pe nimeni, personal. Insa mi se pare grav ca sunt oameni ce considera ok sa se invete genul de aberatii in scoli. Unde este libertatea de a alege la un copil de 8-9 ani?! Ca tu, ca persoana matura, alegi asta, este numai problema ta... dar un copil...?! are el puterea de a alege ceva cand toata lumea il invata ca daca nu face cruce in fata bisericii il calca masina?! Asta e abuz psihic!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu am atacat pe nimeni, personal. Insa mi se pare grav ca sunt oameni ce considera ok sa se invete genul de aberatii in scoli. Unde este libertatea de a alege la un copil de 8-9 ani?! Ca tu, ca persoana matura, alegi asta, este numai problema ta... dar un copil...?! are el puterea de a alege ceva cand toata lumea il invata ca daca nu face cruce in fata bisericii il calca masina?! Asta e abuz psihic!!!

 

CORECT!

Ai pus punctul pe i!

E un abuz!

Depinde tot de parinti, daca vor lua atitudine sau nu.

Eu militez NU religiei in scoli!

Nu ar face decat un deserviciu si societatii si copilului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CORECT!

Ai pus punctul pe i!

E un abuz!

Depinde tot de parinti, daca vor lua atitudine sau nu.

Eu militez NU religiei in scoli!

Nu ar face decat un deserviciu si societatii si copilului.

 

Eu cred ca ar trebui ca religia sa fie un obiect de studiu optional si sa se predea in scoli incepand cu clasa a VIII-a si fara ca sa se noteze elevii,ci sa fie unul de discutii libere intre preot si copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Preotii nu au ce sa caute in scoli...nu vrei si o ,,sharia'' ortodoxa? -destul cu indobitocirea,ne-am saturat de manipulare,si de aia religioasa in primul rand! :crazy: :crazy: :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiul meu aici de fata intrebat fiind de orele de religie imi spune ca-i optionala si ca " este o mare balarie " " toata lumea se distreaza la aceasta ora " ... Este clasa a VI -a .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiul meu aici de fata intrebat fiind de orele de religie imi spune ca-i optionala si ca " este o mare balarie " " toata lumea se distreaza la aceasta ora " ... Este clasa a VI -a .

Noroc ca astia micii sint mai destepti ca noi! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma asteptam sa-mi spuna cu totul altceva :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar despre "justificari"... cand ii aud pe unii cum militeaza pentru nevinovatia Dumnezeului bibliei... imi vine sa mor de nervi!!! A avut motive sa lase omorati mii de prunci?! Care's alea?

Eu am ceva impotriva celor care inghit asemenea aberatii si vad biblia ca si "cuvantul lui Dumnezeu" pe care il mai si numesc apoi "bun si iubitor", care "ne iarta pacatele". Eu nu cred in Dumnezeul Bibliei.

Si aceia care sau increstinat, tot asa le-a fost greu sa inghita asemenea aberatii, despre D-zeu si Biblie.

Si apoi le este greu sa inghita cum alti nu vad ca nu este aberatie asa ceva si atunci cateodata mai insista...

 

Da tu ai facut copiii aia sau El ?

Tu ai iubit vreodata sau doar ce nu este al tau iubesti ?

 

 

CORECT!

Ai pus punctul pe i!

E un abuz!

Depinde tot de parinti, daca vor lua atitudine sau nu.

Eu militez NU religiei in scoli!

Nu ar face decat un deserviciu si societatii si copilului.

De la razboi incoace a fost incontinu, nu religie, nu D-zeu, nu SUA, nu nimic. Totul *rosu*.

 

Ce societate a fost aia fara D-zeu ? :D

 

Religia trebuie sa ramana ca si acum, la alegere. Fiecare la credinta care aleg parintii.

Sau cine vrea da cine nu nu.

:o:

 

Preotii nu au ce sa caute in scoli...nu vrei si o ,,sharia'' ortodoxa? -destul cu indobitocirea,ne-am saturat de manipulare,si de aia religioasa in primul rand! :) :D :D

Pai tu ai facut religie ? si spui *destul cu indobitocirea*, probabil de la altceva esti asa convins de indobitocire, si confunzi.

:D

 

 

 

Eu ma asteptam sa-mi spuna cu totul altceva :D

Normal ca te astepta-i, ca acum nu sunt ca si pe vremurile trecute popi comunisti.

Si daca ar fi ... nu mai pot cum vor ei.

Multi iar sunt tineri si stiu respecta copiii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×