Sari la conținut
Forum Roportal
holy fire

Care este biserica ce urmează standardul Bibliei ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-a surprins ca mi-ai dat dreptate in problema intermediarilor;oricum,ma bucura.

Sunt barbat

34

nu am familie(parintii au murit,doua surori,o bunica,o matusa),ma vad destul de rar cu rudele(chiar foarte rar).

nu am copii,dar cred ca as fi un bun educator.

cred in adevar,dreptate,bine,libertate,fericire, pace...nu doar cred ca exista,am incredere in valorile astea,nu cred in ele ca in ceva citit prin carti,le traiesc.(am facut divagatia asta din pricina ca oamenii inteleg lucruri diferite prin cuvantul credinta)

cred ca fiecare e indreptatit sa faca,spuna,gandeasca ORICE atata timp cat nu cauta sa faca rau celorlalti -intentia e cea care conteaza mai mult decat faptele.Cred in acele legi care protejaza libertatea in fata abuzului si nu cred in acelea care protejaza abuzul si condamna libertatea.

Sunt apropiat de zen,wicca,si taoism.

 

Iti multumesc mult pentru raspunsurile tale sincere.Eu vreau sa respect cat mai bine Poruncile lui DUMNEZEU si invataturile lui Iisus Hristos care sunt scrise in Biblia Crestin ortodoxa si daca nu pot sa fac bine macar sa nu fac rau.

 

Intrebari:

-Poti enumera principiile si invataturile care emana din religia zen,religia wicca si respectiv religia tao?

-Crezi ca DUMNEZEU exista?

-Cum explici tu existenta Universului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biserica(catolica,ortodoxa,neoprotestanta,musulmana,buddhista,hindusa) e adevarata piedica in calea credintei adevarate si fara extremisme.Toate extremismele vin din frustrarile provocate din dogme religioase gresit transpuse sau voit gresit transpuse.

Credinta adevarata e doar cea pe care o are fiecare om in sufletul lui,fara interferenta dogmelor gresit intelese.

Eu nu ma numar printre oamenii credinciosi dar consider ca oamenii care se roaga in inima si intimitatea lor pot fi mai credinciosi decat un mare sacerdot al oricarei dintre bisericile pe care le-am enumerat sau care vreti voi de pe acest Pamant(zis si Terra),acest mic firicel de praf din Calea Lactee,praf de stele la randul ei in acest imens si nesfarsit si sfarsit(in acelasi timp) Univers in care locuim temporar.

"Totul e relativ"-spunea un mare om de stiinta cu adevarat credincios in inima lui.

"E pur si muove"-spunea al mare om de stiinta credincios cu adevarat in inima lui.

Urmariti Pilda Vamesului spusa de Cel de la care a plecat Totul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica(catolica,ortodoxa,neoprotestanta,musulmana,buddhista,hindusa) e adevarata piedica in calea credintei adevarate si fara extremisme.Toate extremismele vin din frustrarile provocate din dogme religioase gresit transpuse sau voit gresit transpuse.

Credinta adevarata e doar cea pe care o are fiecare om in sufletul lui,fara interferenta dogmelor gresit intelese.

Eu nu ma numar printre oamenii credinciosi dar consider ca oamenii care se roaga in inima si intimitatea lor pot fi mai credinciosi decat un mare sacerdot al oricarei dintre bisericile pe care le-am enumerat sau care vreti voi de pe acest Pamant(zis si Terra),acest mic firicel de praf din Calea Lactee,praf de stele la randul ei in acest imens si nesfarsit si sfarsit(in acelasi timp) Univers in care locuim temporar.

"Totul e relativ"-spunea un mare om de stiinta cu adevarat credincios in inima lui.

"E pur si muove"-spunea al mare om de stiinta credincios cu adevarat in inima lui.

Urmariti Pilda Vamesului spusa de Cel de la care a plecat Totul.

 

.......Isus nu va zice la sfarsit......tu din ce biserica sau religie vii.....ci va adresa un

alt ,, set ,, de intrebari......te las sa le gasesti singur in Matei 25......iar celor care vor pretinde

ca L-au slujit si au facut chiar minuni in Numele Sau le va spune ceva scurt si concis....

 

20. De aceea, după roadele lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pilda Vamesului

 

.......roadele Duhului Sfant.......fara de care de fapt nu pazesti Legea in spiritul ei....

dar asta nu inseamna ca daca ai bunatate.....facere de bine ....rabdare .....vei calca

vreuna din cele 10 porunci.......

.......adica pe astea mai intai.....si pe celelalte nu le lasati nefacute......

........sau daca ar fi prin absurd o ,, ierarhizare ,,.......

1. roadele Duhului Sfant

2. implinirea Legii lui D-zeu din ,, inima ,,

3. celalte ,, ceremonii ,, ca botezul si SF. Cina lasate de Hristos.....

........cam astea sant lucrurile care trebuie sa se ,, vada ,, in viata unui adevarat crestin....

.....adica nu exista ,, rupturi ,, intre cele 3 ......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pilda Vamesului.

Am ramas "blocat" pe ea.

 

........din atitudinea ta de pana acu nu prea rezulta asta......mai citeste-ti topicele anterioare...

nu se observa acea intoarcere ,, radicala ,,.....sa speram ca in viitor.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×