Sari la conținut
Forum Roportal
mihaimicutzu

Profilul studentului la psihologie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

as vrea sa stiu ce credeti despre studentii la psihologie, care credeti ca sunt principalele lor trasaturi de personalitate, ati observat anumite caracteristici?

 

Stundeţii la psihologie, care nu se duc acolo pentru a se numi Dl. Psiholog provin din familii cu probleme (mai pe şleau parinţi agresori fara sentiment in cuplu). Ei spera sa afle in facultate cauza pentru care se simt inconstient nefericiti (lipsa iubirii) dar nu o vor afla. Psihologia aplicata vietii de zi cu zi se invata dupa facultate in diverse specializari aferente metodelor psihoterapeutice.

 

Cei care nu au traume din familie se indreapta spre alte domenii, afaceri, tehnice. Cumva cariera in psihologie inseamna o continuare a scriptului familial dar dupa o anti formula. Cunosc cateva psiholoage de 35-36 de ani care de ani de zile au parteneri de cuplu baieti de 23 de ani (fiecare relatie dureaza 6-12 luni).

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt perfect normala, dom'le, si nu provin dintr-o familie cu probleme, ba din contra, am avut o copilarie foarte fericita. Si nu sunt singurul caz de acest gen. Cred ca este o prejudecata. Faci supozitii false, iosafat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt perfect normala, dom'le, si nu provin dintr-o familie cu probleme, ba din contra, am avut o copilarie foarte fericita. Si nu sunt singurul caz de acest gen. Cred ca este o prejudecata. Faci supozitii false, iosafat.

 

Nimeni care provine dintr-o familie cu probleme nu e "normal" ci are un grad mare de nevroza (pe rom

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni care provine dintr-o familie cu probleme nu e "normal" ci *are un grad mare de nevroza (pe rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu n-ai procesat ce-am spus eu? Nu fac parte dintr-o astfel de familie.

 

Atunci care e corelatia intre cele doua afirmatii ale tale? Care e supozitia falsa? Daca nu ai probleme si nici familia ta de ce esti pe forum cu 4 mii de mesaje doar pe nickname-ul asta?

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci care e corelatia intre cele doua afirmatii ale tale? Care e supozitia falsa? Daca nu ai probleme si nici familia ta de ce esti pe forum cu 4 mii de mesaje doar pe nickname-ul asta?

:cheer:

Intr-adevar,concluziile tale sunt inteligente. Daca am 4000 de mesaje( citez:"numai pe nick-ul asta" :cheer: ) inseamna ca e ceva 'necurat' la mijloc... Rezulta ca oamenii cu tot atatea mesaje pe cat am eu sau chiar mai multe au o problema...

Cine se scuza,se acuza...asa ca te invit sa interpretezi cum doresti.

Supozitia falsa e aceea prin care tu constati ca doar oamenii cu probleme in familie sau in alta parte se indreapta catre acest domeniu. De parca 'ai normali n-au voie. De parca tre' sa ai vreo 'umplutura' psihica ca sa ajungi psiholog sau student la psihologie. Fals.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunosc cateva psiholoage de 35-36 de ani care de ani de zile au parteneri de cuplu baieti de 23 de ani (fiecare relatie dureaza 6-12 luni).

 

Aha,interesant.Eu fac 23 de ani anul asta. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Supozitia falsa e aceea prin care tu constati ca doar oamenii cu probleme in familie sau in alta parte se indreapta catre acest domeniu. De parca 'ai normali n-au voie. De parca tre' sa ai vreo 'umplutura' psihica ca sa ajungi psiholog sau student la psihologie. Fals.

 

Sorry, n-am cunosctut exceptia, iar in Romania imi va fi greu sa o cunosc. Rom

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu n-ai procesat ce-am spus eu? Nu fac parte dintr-o astfel de familie.

Atunci de ce mai simti nevoia sa reafirmi, daca esti asa sigura? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei care nu au traume din familie se indreapta spre alte domenii, afaceri, tehnice. Cumva cariera in psihologie inseamna o continuare a scriptului familial dar dupa o anti formula. Cunosc cateva psiholoage de 35-36 de ani care de ani de zile au parteneri de cuplu baieti de 23 de ani (fiecare relatie dureaza 6-12 luni).

 

da da cum sa nu ... toti suntem nebuni unii mai mult decat altii dar de aici la a generaliza ...

Eu sunt perfect normala, dom'le, si nu provin dintr-o familie cu probleme, ba din contra, am avut o copilarie foarte fericita. Si nu sunt singurul caz de acest gen. Cred ca este o prejudecata. Faci supozitii false, iosafat.

si eu am avvut o copilarie foarte frumoasa ... mi-e tare dor de ea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×