Sari la conținut
Forum Roportal
mihaimicutzu

Profilul studentului la psihologie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da da cum sa nu ... toti suntem nebuni unii mai mult decat altii dar de aici la a generaliza ...

 

N-am spus ca psihologii sunt nebuni, sunt si ei niste nevrotici care se lupta cu nevroza mai constient decat restul nevroticilor.

 

A considera psihologii nebuni inseamna o reactie inconstienta de a te feri de cei care iti pot deconspira nevroza. Cel mai frumos exemplu de nevroza e ala in care te consideri perfect sanatos, imaculat iar toti ceilalti pataţi, aşa cum fac politicienii nostri mai ales baselu dupa ce functia l-a ajutat sa isi spele toate dosarele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

is nebuni ... eu sunt nebuna tu esti nebun :oops: i-am vazut am stat printre ei, am studiat cu ei ... avem toti o doza de nebunie :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
is nebuni ... eu sunt nebuna tu esti nebun :oops: i-am vazut am stat printre ei, am studiat cu ei ... avem toti o doza de nebunie :o:

 

In Romania multi psihologi si psihiatri sunt tulburati. Si sti de ce? Provin din familii cu probleme, sunt setati din familie sa se pozitioneze in viata pe pozitia "eu nu sunt OK tu nu esti OK" (pentru ca li s-a plans mult de mila in familie, sau au fost desconsiderati de mici) si cand intra in mediu puternic contaminat cum sunt spitalele de psihiatrie (unde toti sunt cu stima de sine praf), incep sa adune prin simpatie mici "deranjamente". O alta cauza e ca in facultatea de psihologie nu invata nimic despre cauzele si mecanismele tulburarilor pshihice. Invata chestii generale despre psocese psihice, memorie, dar nu invata nimic care sa-i ajute sa-si faca propria terapie. Cu cat ai erori de gandire mai mari, cu atat te vei tulbura mai mult printre bolnavii psihici. Foarte multi sunt afectati de faptul ca sunt considerati nebuni doar pentru simplul fapt ca lucreaza cu bolnavii psihici. Ar trebui sa stie ca toata societatea romaneasca e extrem de bolnava, aceasta societate contine cei mai periculosi bolnavi psihici in libertate iar cei din spitale sunt victimele lor in majoritatea cazurilor. Psihopatii care-i inebunesc pe altii ajung mult mai tarziu in spitale sau deloc. Majoritatea dintre acesti psihopati ajung parinti si copiii lor au sanse minime sa intre in viata sanatosi emotional.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stundeţii la psihologie, care nu se duc acolo pentru a se numi Dl. Psiholog provin din familii cu probleme (mai pe şleau parinţi agresori fara sentiment in cuplu). Ei spera sa afle in facultate cauza pentru care se simt inconstient nefericiti (lipsa iubirii) dar nu o vor afla. Psihologia aplicata vietii de zi cu zi se invata dupa facultate in diverse specializari aferente metodelor psihoterapeutice.

 

Eu sunt perfect normala, dom'le, si nu provin dintr-o familie cu probleme, ba din contra, am avut o copilarie foarte fericita. Si nu sunt singurul caz de acest gen. Cred ca este o prejudecata. Faci supozitii false, iosafat.

 

Posibil sa vina vremea cand o sa spui pe dos, in cazul in care acum reciti ce ti-au zis parintii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai frumos exemplu de nevroza e ala in care te consideri perfect sanatos, imaculat iar toti ceilalti pataţi, aşa cum fac politicienii nostri mai ales baselu dupa ce functia l-a ajutat sa isi spele toate dosarele.

Asta nu este exemplu de nevroza, ci de paranoia. Cand te consideri imaculat, desi nu este asa, paranoia este cea care te impiedica sa mai vezi clar.

 

da da cum sa nu ... toti suntem nebuni unii mai mult decat altii dar de aici la a generaliza ...

 

si eu am avvut o copilarie foarte frumoasa ... mi-e tare dor de ea

Interesant ras al spanzuratului :o: Nu sunt toti nebuni, decat cei care aleg sa fie asa.

Cat despre copilarie, da, lucrurile pe care simti ca nu le-ai trait pe deplin, te fac sa iti fie dor de ele. :oops:

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cu dentistii :o:

 

si eu... si daca mai ai iubit dentist iti vine sa te impusti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant ras al spanzuratului :focus: Nu sunt toti nebuni, decat cei care aleg sa fie asa.

Cat despre copilarie, da, lucrurile pe care simti ca nu le-ai trait pe deplin, te fac sa iti fie dor de ele. :tease:

iti garantez ca toti suntem dusi de acasa :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am spus ca psihologii sunt nebuni, sunt si ei niste nevrotici care se lupta cu nevroza mai constient decat restul nevroticilor.

 

Cu totii suntem putin nevrotici... ma intreb daca exista un om perfect sanatos, care sa nu sufere de nici cea mai mica urma de nevroza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×