Sari la conținut
Forum Roportal
mihaimicutzu

Profilul studentului la psihologie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

acum cateva zile am avut ocazia sa discut cu un medic psihiatru...

 

in timp ce analizam eu diferenta dintre galben si galben auriu de pe un tablou si mai faceam si misto de el subtil, m-am gandit sa spun lucrurilor pe nume si sa profit de conjunctura in care ma aflu. pentru ca tipul a fost atat de prost incat nu si-a dat seama intr-o ora cine e cauza depresiei mele ( are vreo 100 de kg, seamana cu mine si ma intrerupea tot timpul spunand aberatii :good: ) mi-am schimbat total expresia de hlizeala, mi-am pus mainile sub falcute si m-am uitat la el ostentativ:

- dvs ma vedeti pe mine dandu-mi doctoratul in psihologie?

- eu te vad pe tine in stare de orice! esti inteligenta, tanara, capabila... deci nu vad de ce nu ai putea obtine tot ceea ce iti doresti...

 

doar ca... studentul la psihologie din zilele de azi e atat de indoctrinat incat nici el nu mai stie pe ce lume e.

 

doctorandul la psihologie ar trebui sa poata sa joace teatru in asemenea mod incat sa fie diagnosticat cu orice tulburare de personalitate vrea.

 

mai bine ma fac actrita si asa va fi toata lumea fericita. :yes:

ai discutat cu un medic psihiatru????care e legatura cu psihologia????vorbesti de lucruri de care nu ai minima cunostinta...penibil.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
psihologii nu dau sfaturi...nu este etic....intreaba orice psiholog si vei primi acelasi raspuns

Nu stiu ce sa fac = am nevoe de un sfat

Stiu ce sa fac = fac

Cand stiu ce am de facut ... ma duc la psiholog ?

Nu cred ca exista cineva care s-a hotarat fara "ajutor" ca are nevoe de psiholog !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Romania multi psihologi si psihiatri sunt tulburati. Si sti de ce? Provin din familii cu probleme, sunt setati din familie sa se pozitioneze in viata pe pozitia "eu nu sunt OK tu nu esti OK" (pentru ca li s-a plans mult de mila in familie, sau au fost desconsiderati de mici) si cand intra in mediu puternic contaminat cum sunt spitalele de psihiatrie (unde toti sunt cu stima de sine praf), incep sa adune prin simpatie mici "deranjamente". O alta cauza e ca in facultatea de psihologie nu invata nimic despre cauzele si mecanismele tulburarilor pshihice. Invata chestii generale despre psocese psihice, memorie, dar nu invata nimic care sa-i ajute sa-si faca propria terapie. Cu cat ai erori de gandire mai mari, cu atat te vei tulbura mai mult printre bolnavii psihici. Foarte multi sunt afectati de faptul ca sunt considerati nebuni doar pentru simplul fapt ca lucreaza cu bolnavii psihici. Ar trebui sa stie ca toata societatea romaneasca e extrem de bolnava, aceasta societate contine cei mai periculosi bolnavi psihici in libertate iar cei din spitale sunt victimele lor in majoritatea cazurilor. Psihopatii care-i inebunesc pe altii ajung mult mai tarziu in spitale sau deloc. Majoritatea dintre acesti psihopati ajung parinti si copiii lor au sanse minime sa intre in viata sanatosi emotional.
ai perfect dreptate...madicina e studiata de bolnavi cronici...ingineria de persoane care vor sa-si construiasca un palat..samd....ma doare capul de la prostiile si aberatiile tale....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa stiu ce credeti despre studentii la psihologie, care credeti ca sunt principalele lor trasaturi de personalitate, ati observat anumite caracteristici?

Studentii la psihologie nu au nici o particularitate anume. Uneori , inconstient, incearca sa-si rezolve propriile probleme si asa ajung studenti la psihologie. Alegerea acestei cariere-daca este alegerea lor si nu impusa de altii- se face din dorinta de a se descoperi pe sine si nu de a "scormoni" in mintea altora cum se crede in mod eronat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai perfect dreptate...madicina e studiata de bolnavi cronici...ingineria de persoane care vor sa-si construiasca un palat..samd....ma doare capul de la prostiile si aberatiile tale....

 

Hai să auzim aberaţiile tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai perfect dreptate...madicina e studiata de bolnavi cronici...ingineria de persoane care vor sa-si construiasca un palat..samd....ma doare capul de la prostiile si aberatiile tale....

 

Eh, Iosafat e un as la asa ceva. Ce e nasol, mai sunt vreo 2-3 care ii tin isonul.

"Hei, ma simt putin depresiva, cred ca am sa devin studenta la psihologie" :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o balareala.

Pai de unde pana unde e impregnat de egoism studentu saracu? :spiteful: Hai, poate ii cresc lui ceva aripioare in facultate dar sunt convinsa ca i le taie societatea romana daca indrazneste egoistu nostru sa deschida un praxis. Nu-i asa ca n-are nimeni nevoie de ei? Si mai sunt si bolnavi pe deasupra saracii.

Puisor- am inteles ceea ce a transmis tasta ta. Sau tu vorbesti cu dublu sens si "penetreaza cine poate"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai, poate ii cresc lui ceva aripioare in facultate dar sunt convinsa ca i le taie societatea romana daca indrazneste egoistu nostru sa deschida un praxis. Nu-i asa ca n-are nimeni nevoie de ei?

Pai nu trebuie sa fie un om puternic ... cu aripi de otel ... ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu trebuie sa fie un om puternic ... cu aripi de otel ... ?!

 

Ba da , asa trebuie sa fie. Cu nervi de otel. Mai ales ca sa practice in draguta noastra patrie, unde e si platit pe masura. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×