Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Paralela intre crestinii autentici si crestinii formali!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:P Daca barbatii vorbesc ca dumneata, cu siguranta prefer pe Isus ca model!

Barbatii de felul dumneatale, probabil ca-si abuzeaza familiile, isi bat sotiile, injura, se bat, blestema, doar ca sa arate celor din jur ca ei sunt barbati! O astfel de mentalitate nu face decat sa aduca rusine omului, indiferent ca este barbat sau femeie.

Nu te mira ca ai ajuns asa, diavolul vrea asta. Ai posibilitatea sa te pocaiesti insa si sa devii un barbat care sa semeni cu Isus, sa ai o vorbire noua si un comportament nou. Pentru asta trebuie smerenie, sa-ti recunosti starea inaintea lui Dumnezeu si sa-L rogi sa-ti schimbe comportamentul si inima.

Domnul sa te ajute la asta.

Tzucurel!

Cand ti-am spus sa fii barbat m-am referit la demnitate ...nu la batut femei si injuraturi.stii ce-i aia?

Pe care Isus il ai tu model?Sa nu-mi spui ca pe cel din scriptura ca te fac scuipatoare(citat din fluffycat)

De ce sa-mi schimb comportamentul daca prin felul meu de a fi domnul Isus este iubit si respectat?Pentru ca zici tu?Cel care faci ca NUMELE DOMNULUI sa fie urat si blestemat?

Pe mine oamenii ma apreciaza pentru sinceritate,chiar daca uneori vocabularul mai scapa de sub control.Sunt OM si nu sunt perfect.

Degeaba vorbesti tu frumos daca nu exista ADEVAR in ceea ce spui.Tu chiar nu-ti pui intrebarea:de ce nimeni nu ma poate suporta?

Nu mai da vina pe Isus.Nu fi prost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jeezas Cioanas, cat de ipocrit poti sa fii! Singurel cu manutza ta ai scris aici pe forum ca inainte de a te pocai, erai un betiv bataus si faceai tot felul de porcarii. Iar acum vii si te dai sfant aici facand cu superioritate presupuneri despre altii, si iik judeci dupa cum erai tu! :P

Da! Am fost, insa Domnul Isus mi-a schimbat viata. Am fost bolnav si am recunoscut asta si am venit la Isus, singurul care are putere de vindecare! Stiu ca dumneata nu poti crede aceasta, iti propun sa citesti Scriptura si sigur va veti convinge ca Dumnezeu are puterea sa schimbe viata oamenilor.

Tocmai acesta a fost motivul pentru care a murit pe cruce, ca sa salveze pe cei care traiesc in pacat, sa caute si sa mantuiasca ce era pierdut!

Eu ma bucur ca am fost pierdut si Isus m-a gasit si mi-a dat o viata noua, a dat sens vietii mele.

De aceea spun si altora ca Isus face minuni si cea mai mare minune este sa schimbe un bataus, betiv, pacatos din cale afara si sa-l faca un sfant!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da! Am fost, insa Domnul Isus mi-a schimbat viata. Am fost bolnav si am recunoscut asta si am venit la Isus, singurul care are putere de vindecare! Stiu ca dumneata nu poti crede aceasta, iti propun sa citesti Scriptura si sigur va veti convinge ca Dumnezeu are puterea sa schimbe viata oamenilor.

Tocmai acesta a fost motivul pentru care a murit pe cruce, ca sa salveze pe cei care traiesc in pacat, sa caute si sa mantuiasca ce era pierdut!

Eu ma bucur ca am fost pierdut si Isus m-a gasit si mi-a dat o viata noua, a dat sens vietii mele.

De aceea spun si altora ca Isus face minuni si cea mai mare minune este sa schimbe un bataus, betiv, pacatos din cale afara si sa-l faca un sfant!

Ce-mi tot propui sa citesc scriptura domne, AM CITIT-O! Ti-e clar sau nu? Atat doar ca unii mai si proceseaza ce citesc, nu inghit pe nemestecate.

Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit un sens in viata dupa ce ai citit Biblia, sincer, daca pe tine te-a facut un om mai bun, inseamna ca pentru tine asta a fost solutia. Solutia adaptata felului tau de a fi, de a gandi. Dar daca pe tine te-a facut bine penicilina, nu-i obliga pe toti sa ia penicilina, ca nu toti sunt bolnavi. Sau unii poate au nevoie de alt medicament.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-mi tot propui sa citesc scriptura domne, AM CITIT-O! Ti-e clar sau nu? Atat doar ca unii mai si proceseaza ce citesc, nu inghit pe nemestecate.

Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit un sens in viata dupa ce ai citit Biblia, sincer, daca pe tine te-a facut un om mai bun, inseamna ca pentru tine asta a fost solutia. Solutia adaptata felului tau de a fi, de a gandi. Dar daca pe tine te-a facut bine penicilina, nu-i obliga pe toti sa ia penicilina, ca nu toti sunt bolnavi. Sau unii poate au nevoie de alt medicament.

In privinta pacatului, Isus este solutia venita de la Dumnezeu!

Oamenii au mai inventat si alte surogate, pe care le prezinta drept solutii!

Unii chiar nu recunosc ca sunt pacatosi si atunci se implineste urmatorul verset cu ei:

MAT 9: 13 Duceti-va de invatati ce inseamna: ,Mila voiesc, iar nu jertfa!` Caci n'am venit sa chem la pocainta pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi.``Oamenii care nu au nevoie de Isus si nu se considera pacatosi se inseala singuri si vad acest lucru in insasi constiinta, gandurile si inima lor. Niciunul de pe pamant nu este fara pacat!

 

ROM 3: 23 Caci toti au pacatuit, si sint lipsiti de slava lui Dumnezeu.

 

Eu cred Scriptura din toata inima mea si am experimentat ca Isus este Medicamentul pentru noi oamenii! Spun si altora acest lucru si oamenii vor alege.

Problema este cu cei care ma condamna pentru acest Medicament, cica as fi ipocrit fiindca le spun ca acest Medicament m-a vindecat. Ce sa fac sa mint? Sa spun altceva,doar ca sa-i fac pe ei linistiti, sa nu se simta jigniti?

Mai cunoasc pe cativa cu aceasta atitudine atunci cand Isus a vindecat pe un bolnav. Uite ce le raspunde bolnavul!

IOAN 9: 24 Fariseii au chemat a doua oara pe omul care fusese orb, si i-au zis: ,,Da slava lui Dumnezeu: noi stim ca omul acesta este un pacatos.``IOAN 9: 25 El a raspuns: ,,Daca este un pacatos, nu stiu; eu una stiu: ca eram orb, si acum vad.``

 

Eu stiu ca eram orb (spiritual) si acuma vad! Cine doreste sa-si capete vederea sa apeleze la Isus, El poate vindeca orbirea spirituala. Omul care traieste in pacat este orb spiritual, el trebuie sa recunoasca inaintea lui Isus ca este pacatos si sa ceara iertare, dorind o traire in ascultare de Dumnezeu din acel moment si ducand o viata de sfintenie pe acest pamant! Dumnezeu poate schimba viata omului, pentru cine crede este bine, pentru cine nu, este alegerea lui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai bunul simt sa nu numesti alte solutii, din care unele mult mai complete si mai bune decat crestinismul, surogate. Pentru ca si altii ar putea sa iti spuna tie ca te bazezi pe un surogat. Cioanas, ce faceau tu daca te nasteai intr-un trib de salbatici din jungla sud americana? Mai dadeai din gura aici? Carui zeu te inchinai acum?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... Cioanas, ce faceau tu daca te nasteai intr-un trib de salbatici din jungla sud americana?

Ramanea mult mai normal ...si nu era pericol public cum e acum!

 

Mai dadeai din gura aici? Carui zeu te inchinai acum?

Pai .... chiar daca se inchina zeului Crocodil sau maimuta ...tot se inchina la un zeu mai real decat o face acum cand se inchina unui zeu teoretic ...luat din ...si aflat doar in ...tr-un text religios furat.

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai bunul simt sa nu numesti alte solutii, din care unele mult mai complete si mai bune decat crestinismul, surogate. Pentru ca si altii ar putea sa iti spuna tie ca te bazezi pe un surogat. Cioanas, ce faceau tu daca te nasteai intr-un trib de salbatici din jungla sud americana? Mai dadeai din gura aici? Carui zeu te inchinai acum?

Am mai discutat cu alte ocazii problema celor care nu au auzit de Cristos si Biblia vorbeste despre astfel de oameni. Dumnezeu a pus in inima oamenilor gandul vesniciei si ii va judeca dupa ce a pus Dumnezeu in inima lor, asa ca nimeni nu se poate dezvinovati inaintea Lui! Pe deasupra creatia vorbeste omului de un Creator!

 

ROM 1: 18 Minia lui Dumnezeu se descopere din cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuri a oamenilor, cari inaduse adevarul in nelegiuirea lor.

ROM 1: 19 Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu, le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.

 

ROM 1: 20 In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vecinica si dumnezeirea Lui, se vad lamurit, dela facerea lumii, cind te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot desvinovati;

ROM 1: 21 fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multamit; ci s'au dedat la gindiri desarte, si inima lor fara pricepere s'a intunecat.

 

ECLES 3: 11 Orice lucru El il face frumos la vremea lui; a pus in inima lor chiar si gindul veciniciei, macarca omul nu poate cuprinde, dela inceput pina la sfirsit, lucrarea pe care a facut -o Dumnezeu.

 

 

Chiar daca m-am nascut intr-o tara crestina, pana la 26 de ani am trait in pacat, departe de fata lui Dumnezeu si doar Cristos Isus este cel care mi-a dat eliberare de pacat si viata vesnica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca m-am nascut intr-o tara crestina, pana la 26 de ani am trait in pacat, departe de fata lui Dumnezeu si doar Cristos Isus este cel care mi-a dat eliberare de pacat si viata vesnica!

Domnule, chiar din acesta frumoasa declaratie se vede falsitate sufletului pe care il ai. O data ce dai de inteles ca numai cultul caruia te-ai alaturat te-a facut sa vezi "adevarul" pe cand celalat cult te-a lasat sa traiesti in pacat, dai dovada clara ca nu Dumnezeu te-a calauzit. Domnule, chiar atat de infatuat esti?! Imi pare rau ca ma repet dar esti de o aroganta rar intalnita. Cine , dintre credinciosii crestini isi mai poate inchipui ca Pe Dumnezeu chiar il intereseaza cum se numeste cultul din care face parte? Aici se si vede falsitatea crestinilor care se lauda care mai de care cu cultul lui. Oi ratacite ce sunteti! :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca m-am nascut intr-o tara crestina, pana la 26 de ani am trait in pacat, ....

 

Nu trebuie sa ne spui ...sau sa ne confirmi ceva ceea ce noi stiam tot timpul!

 

Adunarile de pocaiti nu sunt decat turme de ratati de toate felurile...de la tulve la betivi si sarlatani ...care cred ca isi spala pacatele prin bigotism.

 

Noi acceptam valoarea pozitiva a acestei metamorfozari ...din bestie in oaie blanda ... dar nu cumva sa te crezi cu ceva superior celor care au trait ca oamenii normali intre oameni normali si au actionat lucid si rational toata viata lor!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mai discutat cu alte ocazii problema celor care nu au auzit de Cristos si Biblia vorbeste despre astfel de oameni. Dumnezeu a pus in inima oamenilor gandul vesniciei si ii va judeca dupa ce a pus Dumnezeu in inima lor, asa ca nimeni nu se poate dezvinovati inaintea Lui! Pe deasupra creatia vorbeste omului de un Creator!

 

ROM 1: 18 Minia lui Dumnezeu se descopere din cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuri a oamenilor, cari inaduse adevarul in nelegiuirea lor.

ROM 1: 19 Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu, le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.

 

ROM 1: 20 In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vecinica si dumnezeirea Lui, se vad lamurit, dela facerea lumii, cind te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot desvinovati;

ROM 1: 21 fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multamit; ci s'au dedat la gindiri desarte, si inima lor fara pricepere s'a intunecat.

 

ECLES 3: 11 Orice lucru El il face frumos la vremea lui; a pus in inima lor chiar si gindul veciniciei, macarca omul nu poate cuprinde, dela inceput pina la sfirsit, lucrarea pe care a facut -o Dumnezeu.

 

 

Chiar daca m-am nascut intr-o tara crestina, pana la 26 de ani am trait in pacat, departe de fata lui Dumnezeu si doar Cristos Isus este cel care mi-a dat eliberare de pacat si viata vesnica!

 

 

ma intreb ,domnule ceaonas ,cine da masura credintei ...cine deosebeste un crestin de un altul ...cel face pe unul mai credincios decat altul ? adevarat ...ce inseamna crestin adevarat si ce inseamna formal ...sunt crestin adevarat daca ...imi pun o haina de in ,papuci si incep sa propovoduiesc iubirea...si cuvantul domnului scris in biblie? sunt ...formal daca respect omul ,imi vad de familie ...incerc sa fac bine cand pot si ma limitez doar la ce pot face ...ma face mai putin credincios ?

nu stiu cine e initiatorul acestui topic ...nici nu indraznesc sa ma uit ,dar ....sper ca nu e descoperit credinciometrul ca atunci il intreb ...fanaticii si cei care omoara in numele domnului ce sunt ...supercrestini ? :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×