Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Paralela intre crestinii autentici si crestinii formali!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domnule....am inteles ca esti dintr-un cult neoprotestant, care ,nici nu are importanta. Cu ce aroganta scri tu ca vecinul meu care are" autoritate de la Duhul Sfant " ii da dreptul sa vina sa-mi spuna mie cum e mai bine sa traiesc?!

Si cine ii spune acelui crestin ca are ..." autoritate de la Duhul Sfant"??? Pentru ca, daca a inceput sa vorbeasca cu Duhul Sfant eu as spune ca mai degraba este caz de psihiatrie si asta urgent! nu de alta dar cine stie ce autoritate ii mai da acesta... Esti arogant si lipsit de cel mai elementar sentiment de modestie domnule!

Fiecare crestin trebuie sa aibe Duhul Sfant. Daca are sau nu are vezi dupa roadele acelui om:

 

GAL 5: 22 Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia,

GAL 5: 23 blindeta, infrinarea poftelor. Impotriva acestor lucruri nu este lege.

Vecinul dumneatale nu o sa vina sa-ti vorbeasca de Dumnezeu obligatoriu, doar daca dumneata accepti o conversatie in sensul acesta. Oricum daca ai un vecin crestin, acesta se va ruga pentru dumneata si o sa vezi in viata lui pe Cristos Isus.

Autoritatea Duhului Sfant trebuie sa se vada in viata fiecarui crestin, el ne calauzeste si El ne da daruri ca sa slujim in Biserica si sa slujim intre oamenii necrestini, pentru aducerea lor la Imparatia lui Dumnezeu.

 

1COR 12: 3 De aceea va spun ca nimeni, daca vorbeste prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: ,,Isus sa fie anatema!`` Si nimeni nu poate zice: ,,Isus este Domnul``, decit prin Duhul Sfint.

1COR 12: 4 Sint felurite daruri, dar este acelas Duh;

1COR 12: 5 sint felurite slujbe, dar este acelas Domn;

1COR 12: 6 sint felurite lucrari, dar este acelas Dumnezeu, care lucreaza totul in toti.

1COR 12: 7 Si fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folosul altora.

1COR 12: 8 De pilda, unuia ii este dat, prin Duhul, sa vorbeasca despre intelepciune; altuia, sa vorbeasca despre cunostinta, datorita aceluias Duh;

1COR 12: 9 altuia credinta, prin acelas Duh; altuia, darul tamaduirilor, prin acelas Duh;

1COR 12: 10 altuia, puterea sa faca minuni; altuia, proorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; si altuia, tilmacirea limbilor.

1COR 12: 11 Dar toate aceste lucruri le face unul si acelas Duh, care da fiecaruia in parte, cum voieste.

 

 

Cred ca este foarte benefic acest topic, deoarece se pare ca foarte multi desi poarta numele de crestin, habar nu au de crestinism si nici de adevarurile Sfintei Scripturi, Cuvantul lui Dumnezeu!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fi mistocar si sa-ti bati joc este usor lucru, mai greu este sa dai ce-i mai bun din tine pentru apropele tau. Prin replica asta te astepti la apluze probabil, binenteles ca de la cei care-ti tin isonul!

 

:good: Ca sa mergi misionar trebuie sa ai o chemare din partea lui Dumnezeu in sensul acesta. Sa ai o viziune, resurse un plan de lucru, intr-un cuvant sa ai o strategie prin care sa duci la indeplinire chemarea lui Dumnezeu!

Oricum cunosc o persoana de aici, romanca, care doreste sa mearga in Noua Guinee ca misionara! :cheer:

 

Si tu de ce naiba nu te duci cu ea in Papua? Crezi ca ti-ar duce dorul cineva din familie sau de pe forum? Tu stii ce viata super e in Papua: tintari, malarie, foame, saracie, mizerie, analfabeti, triburi care dorm pe camp, ....canibali care papa crestini...

Apropos, hai sa-ti zic un banc: intr-o seara, in Noua Guinee, sta un canibal cu sotia lui cea draga, dupa cina, sub cerul liber, la taifas. El ii zice:" Draga mea, tu stii cumva de unde venim, unde ne ducem, ce e dincolo de stele, daca ne poarta cineva grija, daca exista iad si rai?" Ea raspunde: "Of draga, iar ai mancat carne de crestin!" :P :tease: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare crestin trebuie sa aibe Duhul Sfant. Daca are sau nu are vezi dupa roadele acelui om:

Cred ca este foarte benefic acest topic, deoarece se pare ca foarte multi desi poarta numele de crestin, habar nu au de crestinism si nici de adevarurile Sfintei Scripturi, Cuvantul lui Dumnezeu!

 

Mda...si tu ai cam fi singurul care ai habar, nu? :P

Cita umilinta si modestie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare crestin trebuie sa aibe Duhul Sfant. Daca are sau nu are vezi dupa roadele acelui om:

 

GAL 5: 22 Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia,

GAL 5: 23 blindeta, infrinarea poftelor. Impotriva acestor lucruri nu este lege.

Vecinul dumneatale nu o sa vina sa-ti vorbeasca de Dumnezeu obligatoriu, doar daca dumneata accepti o conversatie in sensul acesta. Oricum daca ai un vecin crestin, acesta se va ruga pentru dumneata si o sa vezi in viata lui pe Cristos Isus.

Autoritatea Duhului Sfant trebuie sa se vada in viata fiecarui crestin, el ne calauzeste si El ne da daruri ca sa slujim in Biserica si sa slujim intre oamenii necrestini, pentru aducerea lor la Imparatia lui Dumnezeu.

 

1COR 12: 3 De aceea va spun ca nimeni, daca vorbeste prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: ,,Isus sa fie anatema!`` Si nimeni nu poate zice: ,,Isus este Domnul``, decit prin Duhul Sfint.

1COR 12: 4 Sint felurite daruri, dar este acelas Duh;

1COR 12: 5 sint felurite slujbe, dar este acelas Domn;

1COR 12: 6 sint felurite lucrari, dar este acelas Dumnezeu, care lucreaza totul in toti.

1COR 12: 7 Si fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folosul altora.

1COR 12: 8 De pilda, unuia ii este dat, prin Duhul, sa vorbeasca despre intelepciune; altuia, sa vorbeasca despre cunostinta, datorita aceluias Duh;

1COR 12: 9 altuia credinta, prin acelas Duh; altuia, darul tamaduirilor, prin acelas Duh;

1COR 12: 10 altuia, puterea sa faca minuni; altuia, proorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; si altuia, tilmacirea limbilor.

1COR 12: 11 Dar toate aceste lucruri le face unul si acelas Duh, care da fiecaruia in parte, cum voieste.

 

 

Cred ca este foarte benefic acest topic, deoarece se pare ca foarte multi desi poarta numele de crestin, habar nu au de crestinism si nici de adevarurile Sfintei Scripturi, Cuvantul lui Dumnezeu!

Domnule...repet..esti arogant! A da citate din biblie nu inseamna nici ca esti crestin nici ca ai " autoritate de la Duhul Sfant". Sunt si imi place sa ma consider un tip deschis "la sugesti si reclamati" dar nu accept aroganta de care dai dovada si nici sa te erijezi ,in cel mai josnic mod, in purtatorul de cuvant al lui Dumnezeu si sa te "bati cu pumnul in piept" ca tu ai avea "autoritate de la Duhul Sfant " s-o faci.Dupa ce ca esti arogant mai esti si lipsit de acea toleranta ,de care fac caz toti crestini. Ai o ironie de prost gust. Dar nici nu ma mira atata timp cat spui ca traiesti in USA, crede-ma ca nu este vina ta!Probabil, spun probabil pentru ca nu stiu sigur, dar banuiesc, in romania apartineai de ortodocsi si , probabil ai trecut la alt cult o data cu plecarea in state...dupa cum te exprimi cam asa ar fi...si pe acest subect as deschide o mica polemica cu tine pentru a-ti demonstra aroganta de care dai dovada si egoismul care te caracterizeaza ca om....de modestie nu poate fi vorba.

Retine ca a da citate din biblie e la indemana oricui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda...si tu ai cam fi singurul care ai habar, nu? :P

Cita umilinta si modestie!

 

Cine a spus ca sunt singurul? Mai sunt mii si mii de ei! :tease:

Doar unul pe aici "Gelupanda" se crede singurul!

Fiecare ne putem cerceta in lumina Scripturii daca suntem crestini autentici sau facaturi. In acelais timp pentru oricare din noi este posibilitatea pocaintei, a intoarcerii noastree la Dumnezeu si la o traire in sfintenie si ascultare de Cuvantul lui Dumnezeu, Sfanta Scriptura!

 

Domnule...repet..esti arogant! A da citate din biblie nu inseamna nici ca esti crestin nici ca ai " autoritate de la Duhul Sfant". Sunt si imi place sa ma consider un tip deschis "la sugesti si reclamati" dar nu accept aroganta de care dai dovada si nici sa te erijezi ,in cel mai josnic mod, in purtatorul de cuvant al lui Dumnezeu si sa te "bati cu pumnul in piept" ca tu ai avea "autoritate de la Duhul Sfant " s-o faci.Dupa ce ca esti arogant mai esti si lipsit de acea toleranta ,de care fac caz toti crestini. Ai o ironie de prost gust. Dar nici nu ma mira atata timp cat spui ca traiesti in USA, crede-ma ca nu este vina ta!Probabil, spun probabil pentru ca nu stiu sigur, dar banuiesc, in romania apartineai de ortodocsi si , probabil ai trecut la alt cult o data cu plecarea in state...dupa cum te exprimi cam asa ar fi...si pe acest subect as deschide o mica polemica cu tine pentru a-ti demonstra aroganta de care dai dovada si egoismul care te caracterizeaza ca om....de modestie nu poate fi vorba.

Retine ca a da citate din biblie e la indemana oricui!

Sunt de acord cu ceea ce ati spus: "A da citate din biblie nu inseamna nici ca esti crestin nici ca ai autoritate de la Duhul Sfant".

A fi crestin inseamna mai mult decat atata, inseamna a cunoaste Cuvantul lui Dumnezeu, al spune si altora si al trai in viata ta! Autoritatea de la Duhul Sfant se vede in viata traita si in darurile care le ai sa lucrezi in Biserica si prin care Dumnezeu te foloseste ca sa aduci pe altii la Domnul Isus.

Toleranta nu inseamna sa las oamenii sa alerge spre iad si sa nu le spun nimic! A avea toleranta nu inseamana sa te vad pe dumneata ca alergi spre o prapastie si sa te las in pace doar sa nu te deranjez din alergare. Toleranta inseamna sa te avertizez de pericol si sa-ti respect alegerea!

Cat despre momentul cand m-am intors la Dumnezeu, aveti marturia mea aici: http://www.geocities.com/cioanas/Planul/simion.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a spus ca sunt singurul? Mai sunt mii si mii de ei! :P

Doar unul pe aici "Gelupanda" se crede singurul!

Fiecare ne putem cerceta in lumina Scripturii daca suntem crestini autentici sau facaturi. In acelais timp pentru oricare din noi este posibilitatea pocaintei, a intoarcerii noastree la Dumnezeu si la o traire in sfintenie si ascultare de Cuvantul lui Dumnezeu, Sfanta Scriptura!

 

De ce te legi de viata mea tzucurel?

E misto sa te verifici in lumina Scripturii pe care fiecare o interpreteaza cum vrea muschiu lui! Nu-i asa?

De ce nu te verifici in fata familiei,societatii si a forumistilor?Asa erau ucenici Domnului Isus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce te legi de viata mea tzucurel?

Sa-ti fie rusine dragul meu! Chiar daca te ascunzi in spatele unui nickname Dumnezeu te cunoaste si pe deasupra s-ar putea ca si constiinta sa te mustre.

Eu te-am respectat intotdeauna, dumneata ma injuri, imi dai nume, imi vorbesti urat, blestemi ectc.

Crezi ca oamenii nu pot face diferenta?

Pe deasupra ma bucur atata timp cat cuvantul acesta se implineste in viata mea prin atitudinea dumneatale fata de mine:

MAT 5: 11 Ferice va fi de voi cind, din pricina Mea, oamenii va vor ocari, va vor prigoni, si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevarate impotriva voastra!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa-ti fie rusine dragul meu! Chiar daca te ascunzi in spatele unui nickname Dumnezeu te cunoaste si pe deasupra s-ar putea ca si constiinta sa te mustre.

Eu te-am respectat intotdeauna, dumneata ma injuri, imi dai nume, imi vorbesti urat, blestemi ectc.

Crezi ca oamenii nu pot face diferenta?

Pe deasupra ma bucur atata timp cat cuvantul acesta se implineste in viata mea prin atitudinea dumneatale fata de mine:

MAT 5: 11 Ferice va fi de voi cind, din pricina Mea, oamenii va vor ocari, va vor prigoni, si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevarate impotriva voastra!

 

Ce tot mananci atata kk ,ca te injur,iti vorbesc urat si te blestem?Mincinosule! TZUCUREL E UN NUME DE ALINT.

Nu o mai termini cu postura de victima?Fii si tu barbat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce tot mananci atata kk ,ca te injur,iti vorbesc urat si te blestem?Mincinosule! TZUCUREL E UN NUME DE ALINT.

Nu o mai termini cu postura de victima?Fii si tu barbat!

:P Daca barbatii vorbesc ca dumneata, cu siguranta prefer pe Isus ca model!

Barbatii de felul dumneatale, probabil ca-si abuzeaza familiile, isi bat sotiile, injura, se bat, blestema, doar ca sa arate celor din jur ca ei sunt barbati! O astfel de mentalitate nu face decat sa aduca rusine omului, indiferent ca este barbat sau femeie.

Nu te mira ca ai ajuns asa, diavolul vrea asta. Ai posibilitatea sa te pocaiesti insa si sa devii un barbat care sa semeni cu Isus, sa ai o vorbire noua si un comportament nou. Pentru asta trebuie smerenie, sa-ti recunosti starea inaintea lui Dumnezeu si sa-L rogi sa-ti schimbe comportamentul si inima.

Domnul sa te ajute la asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P Daca barbatii vorbesc ca dumneata, cu siguranta prefer pe Isus ca model!

Barbatii de felul dumneatale, probabil ca-si abuzeaza familiile, isi bat sotiile, injura, se bat, blestema, doar ca sa arate celor din jur ca ei sunt barbati! O astfel de mentalitate nu face decat sa aduca rusine omului, indiferent ca este barbat sau femeie.

Nu te mira ca ai ajuns asa, diavolul vrea asta. Ai posibilitatea sa te pocaiesti insa si sa devii un barbat care sa semeni cu Isus, sa ai o vorbire noua si un comportament nou. Pentru asta trebuie smerenie, sa-ti recunosti starea inaintea lui Dumnezeu si sa-L rogi sa-ti schimbe comportamentul si inima.

Domnul sa te ajute la asta.

Jeezas Cioanas, cat de ipocrit poti sa fii! Singurel cu manutza ta ai scris aici pe forum ca inainte de a te pocai, erai un betiv bataus si faceai tot felul de porcarii. Iar acum vii si te dai sfant aici facand cu superioritate presupuneri despre altii, si iik judeci dupa cum erai tu! :tease:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×