Sari la conținut
Forum Roportal
rugina pamantului

Poate ca religia sa-tzi impuna alimentatzia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu nu am spus ca regimul vegetarian nu este sanatos ,asa ai inteles tu ,eu am spus ca nu religia trebuie sa iti impuna ceea ce mananci ,ci tu ca persoana trebuie sa decizi,iar in cazul unei boli tre sa tii cont de sfatul medicului! citeste mai bine te rog :blink:

aaaa si sushi rulezzzzzzzzzzz <_<

Editat de e.v.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci hai sa spun dc este restrictia la carte.Este o intreaga istorie.Bun Biblia spune ca trebuie sa consumam ce ne pune strainul pt ca nu e frumos sa faci mofturi fiind si un pacat totodata.

Dar normal in Biblie spune ca D-zeu a lasat plantele si animalele sa--i slujeasca omului.Totul e OK pana aici,doar ca lumea nu a stiu ca Biblia se poate interpreta,astfel aflam ca animalele sunt pt a sluji omulu si a manca ROADELE lor nu mai mult.Orice animal aduce ceva bun in viata omului :gaina produce oua,capra,vaca lapte s.a,iar masculii sunt pt a ajuta omul sa care anumite greutati si totodata sa repoduca specia.In noi a dat orgoliu pt ca D-zeu ne-a facut stapani pe natura si pt asta noi trebuie sa distrugem Legile ei?Nu.Orice credinta nu numai crestinismul interzice carnea,iar in cultull esoteric se interzic si consumul de E-uri si produse false,deci nu va mai plangeti pt ca viata este mult mai lunga si mai sanatoasa fara carbe.

<_<

In mintea lui D-zeu,a stiut de ce a interzis carnea (pt ca o data cu moartea,corpul vital inca nu este risipi si noi il manacam,stommacul nostru avand de suferit multe procese pt a putea sa o digere).Aici am explicat si de ce postul ortodoxilor interzice ouale,laptele si produsele ce provin de la animale.

Ganditi-va daca nu puteti renunta la ea,ganditi-va la postul pe care l-a tinut Iisus (40 de zile sa nu manance nimic),postul nostru este un fleac pe langa ce a tinut Iisus,iar voi va plangeti de interzicerea carnii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie imi place sa manac de toate ,dar carnea e unul din elemente care nu tre sa imi lipseasca ! dar dc am voie sa mananc nu manac! ex: sa trebuiasca sa tin regim ,sau sa nu se mai vanda carne deloc etc

la menstruatie ,deoarece pierd mult sange ,mananc ficat crud doar cu sare ! si ? o sa ajung in iad pt asta ?

adica d.zeu nu vede lucrurile bune din viata mea ,ci o sa vada ca am mancat ficat crud

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toti se cred judecatori si d-zei ! sa ma judece si sa ma ierte d.zeu dc pacatuiesc ca mananc carne ,dar un om ! si asta fac pocaitii ,judeca ,si fac pe d-zeii! rusinik

Asa-i dragutule, eu nu te judec dar te indrum sa bagi un litru de tuica si apoi,

urcate pe cel mai inalt bloc si o sa vezi ca si acolo sunt d-zei, si inca cati vrei.

Raspund ca o sa-i vezi si simti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa-i dragutule, eu nu te judec dar te indrum sa bagi un litru de tuica si apoi,

urcate pe cel mai inalt bloc si o sa vezi ca si acolo sunt d-zei, si inca cati vrei.

Raspund ca o sa-i vezi si simti.

Bravo, Brudi, frumos din partea ta sa dai asemenea sfaturi? Daca, din setea nemarginita de cunoastere, pica omu-n cap de la inaltime?Cine-l salveaza, zeii aia de care zici tu? <_<

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa-i dragutule, eu nu te judec dar te indrum sa bagi un litru de tuica si apoi,

urcate pe cel mai inalt bloc si o sa vezi ca si acolo sunt d-zei, si inca cati vrei.

Raspund ca o sa-i vezi si simti.

 

sunt o draguta,dar in fine ... eu nu beau ,nu fumez ,nu am luat droguri niciodata desi traiesc in paradisul drogurilor si distractiilor :stars: si nu sunt adventista sau baptista sau alta "rasa" ! vad ca imi fac "preteni " aici dc spun ceea ce simt ! brudi ,draga :P ,esti de o bunatate specifica celor din rasa ta! vai vai vai ,cum zice fetitza unei pretene :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bravo, Brudi, frumos din partea ta sa dai asemenea sfaturi? Daca, din setea nemarginita de cunoastere, pica omu-n cap de la inaltime?Cine-l salveaza, zeii aia de care zici tu? :stars:

Alegerea lui il salveaza.

Doar nu o sa stea pe margine ca si in viata.

Acolo fi sigur ca va avea grija. Si vine *ratiunea.* ;)

 

 

sunt o draguta,dar in fine ... eu nu beau ,nu fumez ,nu am luat droguri niciodata desi traiesc in paradisul drogurilor si distractiilor :) si nu sunt adventista sau baptista sau alta "rasa" ! vad ca imi fac "preteni " aici dc spun ceea ce simt ! brudi ,draga :) ,esti de o bunatate specifica celor din rasa ta! vai vai vai ,cum zice fetitza unei pretene :P

Da ce vrei sa-ti fac curte daca esti draguta ? :cry:

Da repede mi-ai vazut rasa. Vai Vai dragut-o. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alegerea lui il salveaza.

Doar nu o sa stea pe margine ca si in viata.

Acolo fi sigur ca va avea grija. Si vine *ratiunea.* :)

Da ce vrei sa-ti fac curte daca esti draguta ? ;)

Da repede mi-ai vazut rasa. Vai Vai dragut-o. :P

1.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mie imi place sa manac de toate ,dar carnea e unul din elemente care nu tre sa imi lipseasca ! dar dc am voie sa mananc nu manac! ex: sa trebuiasca sa tin regim ,sau sa nu se mai vanda carne deloc etc

la menstruatie ,deoarece pierd mult sange ,mananc ficat crud doar cu sare ! si ? o sa ajung in iad pt asta ?

Am citit un articol foarte interesant despre menstruatie si alimentatie...ideea e ca daca renunti la carne,menstruatia se reduce sau chiar DISPARE.(ma refer la hemoragii).regret ca nu stiu pe unde am gasit articolul ala...in orice caz am o prietena yoghina si (logic)vegetariana(mananca multe cruditati) care mi-a povestit acelasi lucru.E posibil ca hemoragiile abundente sa aiba drept cauza exact consumul de carne,asta vroiam sa spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×