Sari la conținut
Forum Roportal
papick

comunismul in romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"comunismul in romania, a fost comunismul un sistem daunator Romaniei?"

Foarte daunator! Atat de daunator incat romanii nici dupa aproximativ 20 de ani nu vor sa invete ce inseamna "libertate", "respect", "patriotism", "nationalism", "spirit civic" si tin cu dintii de verbul "a avea"!

 

verbul "a avea" e si preferatul americanilor,etc etc etc, hai sa nu ne supraestimam :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
verbul "a avea" e si preferatul americanilor,etc etc etc, hai sa nu ne supraestimam :roll:

Verbul "a avea" este preferatul tuturor, diferenta o face "garnitura".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost daunator regimul comunist in Romania?

 

Pai cum dracu sa nu fie, la halul in care a distrus Romania din punct de vedere economic si intelectual?

 

Daca noi romanii suntem vazuti peste hotare ca ultimii oameni, de la comunism (si tigani) ni se trage .Nu odata am vazut si romani nu numai tigani, care nu mai aveau nici un fel de principii . Principiul lor era : Bani sa iasa! Si asta insemna sa insele, sa fure, sa dea in cap, sa se vanda ,etc. Orice numai munca cinstita nu. Ori toate astea provin de la saracie . In orice tara saraca ponderea de criminali va fi mai mare decat intr-o tara dezvoltata.

 

Asa ca putem multmi comunismului ca la ora asta suntem in halul in care suntem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca poate ca a avut si unele parti bune.

Nu aruncati cu pietre.

Stiu pe ce ma bazez cand fac afirmatia asta.

Nu sunt un "fan" al comunismului pt. ca a fost adus cu forta de tancurile ruse dar a avut unele parti bune prin faptul ca poate ca era un pic mai multa ordine in anumite lucruri si o organizare care cat de cat functiona.

Anii de pana acum din tranzitie au adus un pic de dezordine si indisciplina in anumite domenii si o mai mare "lejeritate".

Peste toate eu zic totusi ca am facut un pas inainte depasind etapa comunista dar nu trebuie sa ne renegam de tot istoria tocmai pentru a nu o repeta si pentru ca sa putem invata din ea.

Negarea totala a perioadelor mai putin faste nu ne face in mod sigur bine

Trebuie sa ne acceptam istoria cu bune si rele.

E o parere.

Sper sa nu supar pe nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca a fost daunator regimul comunist in Romania?

 

Pai cum dracu sa nu fie, la halul in care a distrus Romania din punct de vedere economic si intelectual?

 

Ma doare capu'. :roll:

Cat de indoctrinati puteti fi?!

Perioada anilor 50-90 a fost singura din toata istoria cand am existat ca natiune si am demonstrat ca suntem cineva.

Eu sunt din generatia ceausistilor(68) si sunt fericit ca am prins 20 de ani de viata adevarata.Pe voi va compatimesc... :beee:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am prins doar pana la 13 ani.

Incerc sa nu cad in pacatul balamarii totale a comunismului dar nici in cel al ridicarii lui totale in slavi.

S-au facut si lucruri bune si rele atunci asa cum si acum,in perioada asta s-au facut si se fac si lucruri bune si rele.

Nici un sistem nu e perfect si are lacunele sale asa cum orice sistem are si plus-urile sale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am prins doar pana la 13 ani.

Incerc sa nu cad in pacatul balamarii totale a comunismului dar nici in cel al ridicarii lui totale in slavi.

S-au facut si lucruri bune si rele atunci asa cum si acum,in perioada asta s-au facut si se fac si lucruri bune si rele.

Nici un sistem nu e perfect si are lacunele sale asa cum orice sistem are si plus-urile sale.

 

Nici un sistem politic si social nu e perfect,dar noi ar trebui sa ne mandrim cu perioada comunista...si cu cizmarul nostru ucis ca un caine...

Am avut si noi o data in istorie demnitate.Am sfidat puteri mondiale si le-a fost frica de noi.

 

Acum se mai fac lucruri bune din cauza europenizarii dar ca natiune suntem zero absolut...nu ca nu ar mai exista valori dar......................mai pun un slagar.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand?

 

Esti prea mic pentru un raspuns asa mare.Daca imi spui episodul Cehoslovacia din 68 si felul in care am umilit una din primele doua puteri mondiale mai discutam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mdea, nu stiu daca ai dreptate.

Nu am infierat revolta fratilor cehoslovaci, dar sincer nu cred ca are vreo legatura cu demnitatea.

Mai mult cu ambitiile lui Nicolae Ceausescu.

 

 

One more thing.

Sa inteleg ca din profundul elucubratiilor gelupandistice, poti sa te pronunti in cunostinta de cauza numai daca ai fost contemporan cu evenimentele?

Nu de alta, dar acum iti dau doua biblii de sectanti in cap.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×