Sari la conținut
Forum Roportal
papick

comunismul in romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Adevarat. Dar nu vorbim de cine ordona, caci sa nu scoatem din context cum s-au desfasurat evenimentele.

Poate ca si eu daca eram general in acele vremuri as fi ordonat sa se traga. Fiecare tine la pielea lui . Si nimeni nu putea garanta ca Ceausescu nu va mai fi.

Dar soldatii se puteau impotrivi. Generalul nu. Caci este militar de cariera.

Cat despre Bucuresti, nu mai avem ce spune. Eu am trait pe pielea mea acele evenimente de la Universitate .

Si ca intotdeuna in Romania, mortul este de vina.

 

Aha...zici ca fiecare (general) trebuia sa tina la pielea lui iar "acarul paun" este responsabil ca a apasat pe tragaci?

La procesul de la Nurnbeng nu au fost inculpati si condamnati soldati.

 

f.n.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha...zici ca fiecare (general) trebuia sa tina la pielea lui iar "acarul paun" este responsabil ca a apasat pe tragaci?

La procesul de la Nurnbeng nu au fost inculpati si condamnati soldati.

 

f.n.

Nu am spus ca sunt inocenti si nevinovati. Am spus ca soldatii puteau refuza sa traga.

Nu compara nazismul cu revolutia romana, sunt lucruri distincte si total diferite. Ca sa nu mai spun si paralele. :good:

Si daca tot vorbesti de comparatii - soldatul german- ce refuza sa execute un ordin putea fi impuscat pe loc.

Generalii nostri daca nu executau ordinul (adica de a ordona mai departe) sa se traga, ce crezi ca pateau a doua zi ?

Avea cineva vre-o idee, nu garantie, ca Ceausescu nu va mai fi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am spus ca sunt inocenti si nevinovati. Am spus ca soldatii puteau refuza sa traga.

Nu compara nazismul cu revolutia romana, sunt lucruri distincte si total diferite. Ca sa nu mai spun si paralele. :good:

Si daca tot vorbesti de comparatii - soldatul german- ce refuza sa execute un ordin putea fi impuscat pe loc.

Generalii nostri daca nu executau ordinul (adica de a ordona mai departe) sa se traga, ce crezi ca pateau a doua zi ?

Avea cineva vre-o idee, nu garantie, ca Ceausescu nu va mai fi ?

Nazismul si comunismul au avut comuna dictatura.

Si intr-un caz si in celalat soldatii trebuiau sa execute ordinul fara a avea posibilitatea sa refuze.

Si acuma e la fel in armata. este o vorba "ordinul se executa nu se discuta", o filozofie a sistemelor dictatoriale.

Daca ai urmarit filmele americane exista prevederi in regulament, in care un inferior poate refuza executarea ordinului in cazuri precise stabilite de regulamentele militare, cred ca in cazuri de crime impotriva umanitatii.

In regulamentele militare romanesti inspirate din bolsevisn, care la randul lui s-a inspirat din nazism, nu exeista execeptii.

Ar trebui sa fie incluse in regulamentele militare situatiile de exceptie la executarea ordinului, pentru a nu permite puterii sa se foloseasca de armata in scopul mentinerii la putere.

Armata trebuie sa serveasca tara si poporul, nu puterea.

Se poate spune ca mentalitatea autoritara absolutista, din epoca dictatoriala s-a conservat in intitutile statului, in armata politie si servicile secrete. Subordonatii nu au posibilitatea sa ia decizii contrare ordinului primit, pentru ca ele nu au fost prevazute in legislatie si in regulamentele interne de functionare.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te supăra, doamnă, justiţia judecă persoane, nu evenimente.

 

 

Da, asa de bine le judeca...si in timp util as zice. 18 ani e record pentru justitia romana :good:

In alta ordine de idei.Am impresia ca totul e o mascarada. Au bagat 2 tapi ispasitori pe motive electorale,sa ne arata ce "dreptate" au facut. Zambaretul e curat si cinstit.

Fiat justitia, pereat mundus ,un principiul pe care justitia noastra il adopta cu succes :cry:

 

 

Adevarat. Dar nu vorbim de cine ordona, caci sa nu scoatem din context cum s-au desfasurat evenimentele.

Poate ca si eu daca eram general in acele vremuri as fi ordonat sa se traga. Fiecare tine la pielea lui . Si nimeni nu putea garanta ca Ceausescu nu va mai fi.

Dar soldatii se puteau impotrivi. Generalul nu. Caci este militar de cariera.

Cat despre Bucuresti, nu mai avem ce spune. Eu am trait pe pielea mea acele evenimente de la Universitate .

Si ca intotdeuna in Romania, mortul este de vina.

 

 

Adica generalii nu se pot impotrivi,dar soldatii da...Zau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Au bagat 2 tapi ispasitori pe motive electorale

Nu sunt nici un fel de ţapi ispăşitori, nu Iliescu le-a ordonat să tragă

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Militarii puteau sa refuze sa traga, Exista in regulamentul militar prevederea in care refuzi sa executi ordinul.

 

Unele regulamente se mai contraziceau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am spus ca sunt inocenti si nevinovati. Am spus ca soldatii puteau refuza sa traga.

Nu compara nazismul cu revolutia romana, sunt lucruri distincte si total diferite. Ca sa nu mai spun si paralele. :lol2:

Si daca tot vorbesti de comparatii - soldatul german- ce refuza sa execute un ordin putea fi impuscat pe loc.

Generalii nostri daca nu executau ordinul (adica de a ordona mai departe) sa se traga, ce crezi ca pateau a doua zi ?

Avea cineva vre-o idee, nu garantie, ca Ceausescu nu va mai fi ?

 

 

"Generalii nostri daca nu executau ordinul ce crezi ca pateau...?

 

Pai Vasile Milea ce a patit? S-a sinucis sau a fost omorat - executat?

Cred ca, dupa "sinuciderea" demonstrativa a lui Vasile Milea, toti generalii au inteles ca trebuie sa execute ordinele...

La fel si soldatii...era o "nebunie, frenezie, panica" generala atunci.

 

f.n.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×