Sari la conținut
Forum Roportal
papick

comunismul in romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Depinde de oras. Dar daca te referi la Bucuresti cam exagerezi pe alocuri.

Ce spui tu sa intamplat prin '82.

Bucureştiul a resimţit mai t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de oras. Dar daca te referi la Bucuresti cam exagerezi pe alocuri.

Ce spui tu sa intamplat prin '82.

 

Stii foarte bine ca nu-i asa ... Criza a-nceput cam pe la sfarsitul anului 1979 si s-a accentuat an de an .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Harald...deja ai sarit calul ca si Geoana cu afirmatii aberante: zici ca stateai la coada in anii '80 de la 3-4 dimineata, inainte de a pleca la scoala?

 

Coada ...pentu cei mai tineri, se forma cand venea o masina la un magazin in spate si aducea "ceva". De obicei pe la 7 dimineata...nu la 3-4. In momentul cand venea masina care aducea "ceva" sa forma coada automat...se sunau vecinele, cunostintele...la cozi existau si niste oameni de bine care ajutau la mersul normal al cozi. De obicei masina nu aducea ceva deosebit...

 

Delicatese deosebite erau salamurile. Dar, atentie, doarece unii romani aveau ocazia si prostul obicei de a cumpara salamuri cu bucata, adica intregi, pentru a le pune la uscat, conservat, vanzatorii de mezeluri iti taiau salamul in doua. Ca sa nu il poti pune la pastrat. Ca sa nu il taie in doua ... plateai spaga pentru netaiat si, bineinteles pentru ca sa-ti puna un salam intreg pe cantar...in urma, la coada priveau si altii la salamuri cum dispar din galantar si nici nu stiau daca o sa mai apuce.

 

Cam asta a fost pe atunci...si multe altele...

 

fn

 

Zici ca nu se faceau cozi de la 3-4 dimineata ? Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar eu tin minte foarte clar perioada aceea din cauza unei situatii nefericite ce mi-a ramas intiparita in memorie .

In septembrie 1979 a murit tatal meu si anul care a venit a trebuit sa-i tinem pomenile ... Deseori faceam cu randul la coada si la ora 5 dimineata bunicii ne trezeau pe mine si pe fratele meu pentru a tine randul la coada la carne .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×