Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Psihologie si psihanaliza

Postări Recomandate

Mai inseamna ceva astazi psihanaliza pentru psihologie? Psihologii considera psihanaliza depasita, sau doar anumite parti din ea? Cum se 'impaca' azi psihologii cu S. Freud?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai inseamna ceva astazi psihanaliza pentru psihologie? Psihologii considera psihanaliza depasita, sau doar anumite parti din ea? Cum se 'impaca' azi psihologii cu S. Freud?

Arunca o privire la Logoterapie.

Frankl spunea ca cele 3 scoli mari de psihoterapie sunt evolutii una punand bazele pe cealalta. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai inseamna ceva astazi psihanaliza pentru psihologie? Psihologii considera psihanaliza depasita, sau doar anumite parti din ea? Cum se 'impaca' azi psihologii cu S. Freud?

Dar tu ce parere ai? Te ascultam.

 

 

e o problema interesanta. si pe mine ma preocupa aceasta deoarece imi doresc sa devin psihanalist. am inteles ca si psihanaliza este de mai multe tipuri: lacaniana,jungiana.. Se mai practica psihanaliza clasica?

Se mai practica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar tu ce parere ai? Te ascultam.

 

Mi se pare nedrept sa neglijam psihanaliza, cred ca are multe de spus despre noi, despre comportamentul nostru. Avem o multime de dorinte si motive inconstiente, cauza unui anume comportament se afla in inconstient. Cred ca prin psihanaliza avem de castigat, inconstientul este neglijat de psihologie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihanaliza este o ramura importanta a psihologiei, daca aceasta este considerata o umplutura in facultati, rau am ajuns, inseamna ca invatamantul se duce pe apa sambetei. Freud - nu a fost dereglat daca si-a dedicat toata viata analizand nebunii, comportamentul si trairile acestora, pacat daca am ajuns sa ne batem joc de munca sa. In criminologie, fara psihanaliza esti mort, cum mai poti reliza profilele psihologice ale criminalilor, daca aceasta stiinta e lasata in paragina. Of, Of, in ce tara traim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihanaliza se ocupa de inconstientul refulat. Motivele care mentin refularea, care se opun ca ceea ce a fost refulat sa devina constient sunt aceleasi care ne impiedica sa acceptam psihanaliza.

O noua forma de aparare de psihanaliza prin intelectualizare este combinarea ei cu neurostiintele. Practic teoria psihanalitica are de cistigat si poate progresa dar este si riscul de a-si pierde esenta prin altoire cu neurostiintele.

Acum, la noi psihanaliza nu mai este un domeniu interzis. Putem sa citim psihanaliza si sa ne formam opinii avizate pro si contra. Straniu este ca evolutionismul ramane intr-un fel interzis. Dupa Revolutie a fost tradus si publicat Freud dar nu a fost retiparit Darwin, care inainte aparuse la Editura Academiei. Anticarii spun ca singura carte al lui Darwin care se mai cauta, cat de cat, este Originea speciilor. Se publica biologi care il recunosc pe Darwin de tatic, dar nu Darwin insusi.

Freud se compara cu Darwin: amandoi au adus, prin teoriile lor lovituri grele narcisismului omului. Omul este o specie rezultata din evolutie si inrudita cu animalele (evolutionismul) si nu este condusa 100% de constiinta si ratiune(psihanaliza).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O noua forma de aparare de psihanaliza prin intelectualizare este combinarea ei cu neurostiintele. Practic teoria psihanalitica are de cistigat si poate progresa dar este si riscul de a-si pierde esenta prin altoire cu neurostiintele.

 

Totusi, faptul ca neurostiintele se arata interesate de psihanaliza reprezinta si o dovada ca psihanaliza este si ea o stiinta, ca nu este doar o piesa de muzeu in zilele noastre. Daca psihanaliza mai este practicata, nu cred ca se va pierde. De altfel, psihanaliza este folosita si in cultura, spre exemplu in analiza unor opere literare sau de arta.

 

 

 

cine nu accepta psihanaliza? faptul ca omul nu este 100% condus de constiinta si ratiune este sustinut doar de psihanaliza?

 

Sigur ca nu, de altfel fiecare om si-ar putea demonstra acest lucru lui insusi, fie si numai prntr-o observare atenta a comportamentului sau. Cred ca multora nu le place sa li se spuna ca au un inconstient, ca nu sunt condusi doar de constient... faptul ca nu sunt intru totul in control asupra a ceea ce fac sau spun. De exemplu, actele ratate... sau visele... faptul ca spui ceva, si acel ceva nu e doar o greseala intamplatoare, ci are o semnificatie...

Mai e probabil si teama de a fi judecat, de a fi analizat in cele mai mici detalii, pana si dincolo de contient...

Editat de mysterious*girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pericolul se cheama "reductionism". E dificil sa tii doi pepeni intr-o mana: psihanaliza si psihoneurologie (de exemplu) fara sa scapi esenta niciuneia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×