Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

iar 22% !

Postări Recomandate

Sa raspund indirect: daca sa-ar reduce TVA-ul si impozitul pe profit ar insemna fie ca se maresc accizele fie ca se introduc noi taxe (de -lux'). Ma refer la Romania :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toate cumparaturile le-am face "la negru".

[snapbacca]52678[/snapbacca]

Care ar fi mecanismul pentru a obtine efectul opus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care ar fi mecanismul pentru a obtine efectul opus?

[snapbacca]52702[/snapbacca]

 

 

Ideea e urmatoarea: bugetul de stat este stabilit anual, (si se fac rectificari - rar- prin legi speciale). El se prezinta sub forma unei balante, in care - atunci cand este echilibrat, VENITURI = CHELTUIELI Daca sa-a prevazut o anumita suma la capitolul venituri ale bugetului de stat - adica pentru noi impozite, taxe si etc. - acea suma trebuie realizata. Asa cum a spus la i g i u sa, daca scadem dintr-o parte, e musai - pentru pastrarea echilibrului bugetului de stat sa fie crescut ceva in alta parte -discutand numai pe partea de venituri - sau sa fie scazute alte cheltuieli. Cum scaderea cheltuielilor este mai greu de realizat (la noi, cel putin) normal ca se merge tot pe cresterea veniturilor - adica, impozite taxe etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa adaug la ce a zis BlaccaCat, diferenta dintre cheltuieli si venituri se numeste deficit bugetar (ca de excedent nu poate fi vorba :De). Pentru a adera la UE trebuie sa ne incadram la un anumit nivel (sub 3% parca) asa ca pierderile din alte sectoare sunt acoperite (si) prin strangerea curelei. UE e doar un exemplu de organisme ce -impun' astfel de criterii de performanta.

Nu trebuie sa vedem doar partea negativa a lucrurilor, o aliniere la standardele economice europene (cel putin la cele minime) creeaza un mediu favorabil firmelor ce doresc sa investeasca. Asta inseamna locuri noi de munca, concurenta pe piata (la cerere) si deci posturi mai bine platite. Cu banii aia ne vom putea plati cei 3% in plus la TVA. Cel putin utopic ::agresiv::

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care ar fi mecanismul pentru a obtine efectul opus?

[snapbacca]52702[/snapbacca]

Pai...sa manifestam intr-una: "Vrem taxe mai mari!!!" si " Vrem mai multa birocratie!!!" Atunci poate am obtine efectul invers...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai...sa manifestam intr-una: "Vrem taxe mai mari!!!" si " Vrem mai multa birocratie!!!" Atunci poate am obtine efectul invers...

[snapbacca]53807[/snapbacca]

Sau concediera a citorva sferturi din functionarii publici si inlocuirea lor cu un sistem informatic de ultima generatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau concediera a citorva sferturi din functionarii publici si inlocuirea lor cu un sistem informatic de ultima generatie.

[snapbacca]54936[/snapbacca]

de exemplu vre-o patru sferturi cred c-ar fi cel mai bine... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de exemplu vre-o patru sferturi cred c-ar fi cel mai bine... 8)

[snapbacca]55235[/snapbacca]

Nici chiar asa. Daca ii schimba pe toti nu mai are cine sa ii invete pe cei noi sa faca ceea ce cei de acum fac deja: sa-si faca treaba pe jumatate, spaga, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici chiar asa. Daca ii schimba pe toti nu mai are cine sa ii invete pe cei noi sa faca ceea ce cei de acum fac deja: sa-si faca treaba pe jumatate, spaga, etc.

[snapbacca]55332[/snapbacca]

fie...3.8 sferturi atunci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×