Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

iar 22% !

Postări Recomandate

Ne vom "bucura" se pare, incepind cu anul urmator cu tva-ul de 22%, dar si cu o crestere suplimentara a taxelor pe consum. As fi curios sa aflu in alte state care este cota taxei pe valoarea adaugata. Cred ca ne aflam printre tarile cu cea mai ridicata cota. La 22% cred ca vom fi campioni mondiali. Puteti citi un articol urmind linca-ul de mai jos

 

 

 

 

http://www.cronicaromana.ro/ministrul-fina...bilitatii-.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Uniunea Europeana: (primul procent reprezinta standardul iar cel de-al doilea TVA-ul la anumite grupe speciale de produse)

 

Austria 20% 12% or 10%

Belgium 21% 12% or 6%

Cyprus 15% 5%

Czech Republic 19% 5%

Denmarca 25%

Estonia 18% 5%

Finland 22% 17% or 8%

France 19.6% 5.5% or 2.1%

Germany 16% 7%

Greece 19% 8% or 4% (reduced by 30% to 13%, 6% and 3% on islands)

Hungary 25% 15% or 5%

Ireland 21% 13.5% or 4.4%

Italy 20% 10%, 6%, or 4%

Latvia 18% 5%

Lithuania 18% 9% or 5%

Luxembourg 15% 12%, 9%, 6%, or 3%

Malta 18% 5%

Netherlands 19% 6%

Portugal 21% 12% or 5%

Poland 22% 7% or 3%

Slovacaia 19%

Slovenia 20% 8.5%

Spain 16% 7% or 4%

Sweden 25% 12% or 6%

United caingdom 17.5% 5%

 

Detalii: http://en.wicaipedia.org/wicai/VAT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai zic la asa ceva isi bat joc de noi...romanii

offtopic de luna trecuta a scazut si binii alcatii de la stat pentru stuenti la plata caminului si cica di toamna nu mai da statu nici un ban si studentul isi dubleaza pe putin chiria ..cica ca sa fie ca in U E ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Uniunea Europeana: (primul procent reprezinta standardul iar cel de-al doilea TVA-ul la anumite grupe speciale de produse)

 

Austria 20% 12% or 10%

[....................]

United caingdom 17.5% 5%

 

Detalii: http://en.wicaipedia.org/wicai/VAT

[snapbacca]50448[/snapbacca]

Merci de informatie, pina la urma se pare ca din anumite puncte de vedere ne vom situa foarte sus cu cota tva, avind in vedere ca majoritatea tarilor au cote diferentiate ( pe familii de produse /servicii), in timp ce probabil in cazul nostru acest lucru va fi mai mult simbolic. Se pare ca danezii ne surclaseaza cu cota de 25%...cred ca nu le este usor....

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merci de informatie, pina la urma se pare ca din anumite puncte de vedere ne vom situa foarte sus cu cota tva, avind in vedere ca majoritatea tarilor au cote diferentiate ( pe familii de produse /servicii), in timp ce probabil in cazul nostru acest lucru va fi mai mult simbolic. Se pare ca danezii ne surclaseaza cu cota de 25%...cred ca nu le este usor....

[snapbacca]50668[/snapbacca]

Mai rau este ca practic, TVA este o taxa la taxa, deoarece in strainatate exista multe deduceri din impozitul pe venitul global=IVG. Sa ma explic: in timp ce in Romania iti este impozitat prima data salariul, primind in mana numai un venit net, mai platesti TVA pentru toate cumparaturile facute pe teritoriul Romaniei, fara ca sa existe prea multe deduceri (inafara de asigurari & imbunatatiri ale locuintei). Deci - impozit la o suma deja impusa.

 

In straintate se deduc din IVG foarte multe bunuri, parte a costurilor recuperandu-se: se deduc sumele aferente achizitionarii de calculatoare noi, o masina noua la anumite perioade sa.a.m.de. pentru a stimula consumul. Ceea ce evident ca noi nu prevedem in legislatie, dar cresterea de taxe da. Nu inteleg de ce alinierea la standardele UE se face in primul rand pe linia costurilor& taxelor, si nu pentru asigurari sociale - la care nu stam rau, ci foarte rau - spre diferenta de alte tari UE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai rau este ca practic, TVA este o taxa la taxa, deoarece in strainatate exista multe deduceri din impozitul pe venitul global=IVG. Sa ma explic: in timp ce in {...........}taxe da. Nu inteleg de ce alinierea la standardele UE se face in primul rand pe linia costurilor& taxelor, si nu pentru asigurari sociale - la care nu stam rau, ci foarte rau - spre diferenta de alte tari UE.

[snapbacca]51166[/snapbacca]

Pai in primul rind este din cauza dezastrului economic in care am ajuns. Aici cred ca sunt 2 elemente distincte cel putin: 1) impozitarea cu disperare, cit de mult, in lipsa oricarei economii fiabile jumulindu-se mult amaritii de PFA si SRL, in frunte cu patura angajatilor, si 2) risipirea fondurilor colectate in directii din care unii sa poata ciupi din afacerea in care se investesc banii. Aici se pare ca de fapt se investeste in lucruri care ar trebui sa fie mult mai ieftine ( vezi cazul pretului / cam de autostrada), cineva punind un adaos foarte mare, ca sa poata plati comision celui care a favorizat licitatia...asta fiind procedura "standard", or fi si multe care noi nu le stim. Global, sa-au mai ajutat si devalizind banci, ( FNI, BDF,...)unde au pierdut toti bani, fara justificari de genul " taxa radio-tv" sau " abonament la furnizarea de gaze". Si asa iata cum traim noi la pret de cabana...Gindeste-te numai citi bugetari si oameni care nu stiu sa faca nimic trebuie sa-si ia salarul in timp ce altii produc efectiv valoare si sunt " jumuliti". Armata de trintori este enorma la noi. Este suficient sa intri intr-un SA mai mare si sa vezi in contabilitate generatii intregi de rude pina la gradul 3 stind la cafea pe hol...ca oricum munca lor o face o singura persoana care duce in circa toata contabilitatea...si asta-i doar un exemplu...."asa ca la noi 2 cu sapa 50 cu mapa"...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai in primul rind este din cauza dezastrului economic in care am ajuns. Aici cred ca sunt 2 elemente distincte cel putin: 1) impozitarea cu disperare, cit de mult, in lipsa oricarei economii fiabile jumulindu-se mult amaritii de PFA si SRL, in frunte cu patura angajatilor, si 2) risipirea fondurilor colectate in directii din care unii sa poata ciupi din afacerea in  care se investesc banii. Aici se pare ca de fapt se investeste in lucruri care ar trebui sa fie mult mai ieftine ( vezi cazul pretului / cam de autostrada), cineva punind un adaos foarte mare, ca sa poata plati comision celui care a favorizat licitatia...asta fiind procedura "standard", or fi si multe care noi nu le stim. Global, sa-au mai ajutat si devalizind banci, ( FNI, BDF,...)unde au pierdut toti bani, fara justificari de genul " taxa radio-tv" sau " abonament la furnizarea de gaze". Si asa iata cum traim noi la pret de cabana...Gindeste-te numai citi bugetari si oameni care nu stiu sa faca nimic trebuie sa-si ia salarul in timp ce altii produc efectiv valoare si sunt " jumuliti". Armata de trintori este enorma la noi. Este suficient sa intri intr-un SA mai mare si sa vezi in contabilitate generatii intregi de rude pina la gradul 3 stind la cafea pe hol...ca oricum munca lor o face o singura persoana care duce in circa toata contabilitatea...si asta-i doar un exemplu...."asa ca la noi 2 cu sapa  50 cu mapa"...

[snapbacca]51231[/snapbacca]

 

imi imaginez ce se intampla prin ministere, regii autonome, directii, primarii, etc ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In straintate se deduc din IVG foarte multe bunuri, parte a costurilor recuperandu-se: se deduc sumele aferente achizitionarii de calculatoare noi, o masina noua la anumite perioade sa.a.m.de. pentru a stimula consumul.

[snapbacca]51166[/snapbacca]

 

Tocmai pentru a nu stimula consumul sa-a crescut TVA-ul. Masurile anti-populare sa-au acumulat cand ele ar fi trebuit luate mai demult. Afirmatiile lui Nastase imi fac scarba cu -cei mai slab platiti ii subventioneaza pe cei mai bine platiti- Nu mai suntem in comunism si avem o gramada de recuperat pentru a ajunge la nivelul statelor din Vest. Nu are cum sa fie usor, n-avem la dispozitie decat resursele interne, si alea prost administrate. Asa ca nu vad cum poate creste nivelul de trai in urmatoarea perioada, fara a ne fura singuri caciula.

E o stire azi pe Roportal, cum ca pretul carburantilor a ajuns la nivelul din EU pe cand salariile sunt de 3-10 ori mai mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, ca de la un ne-economist la altii: ce sa-ar intimpla daca sa-ar pune TVA vreo 30% si sa-ar elimina impozitele pe venit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o intrebare, ca de la un ne-economist la altii: ce sa-ar intimpla daca sa-ar pune TVA vreo 30% si sa-ar elimina impozitele pe venit?

[snapbacca]52622[/snapbacca]

 

Toate cumparaturile le-am face "la negru".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×