Sari la conținut
Forum Roportal
CssC

Istoria artei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@vampire freak...din gama japonezi il mai avem si pe utamaro

post-114123-1215168341_thumb.jpg

post-114123-1215168353_thumb.png

post-114123-1215168362_thumb.jpg

Editat de bre.pi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sa incep cu miscarea DADA ce se formeaza in timpul primului razboi mondial 1915 la Zurich. Unde un grup de romani s-au refugiat pentru a scapa de razboi :Tristan Tzara, Marcel Iancul, Iosif Iser, Ion Vinea si Alexandru Macedonski.

Cuvantul DADA a fost ales la intamplare din dictionarul Larousse francez, echivalentul dex-ului, fiind un happening.

Cuvantul DADA in franza inseamna:"calut de lemn" in limbajul copiilor.

Ce est curentul DADA?; pe fondul primului razboi mondial, grupul este de factura nihilista. Incearca sa raspune ororilor razboilui pe care-l considerau absurd,si raspund tot prin absurd, fiind un curent de revolta si provocare, fara intentii estetice.

In 1919 ajuns in Paris, incearca sa transforme DADA intr-o miscare internationala, insa acolo se intalneste cu grupul suprarealistilor format din: Andre Breton, Luis Aragon, Paul Eluard, Rene Magritte.

Principiile dupa care se ghidau era arbitrarul si hazardul, libertatea absoluta, inventii verbale si plastice, largind astfel cautarile ulterioare.

Grupul suprarealistilor devine curentul artistic cu acelasi nume, iar dada supravietuieste doar datorita lui Tzara.

Articolelor lor sunt publicate in revista Francis Picabia infiintata la Barcelona in 1917 mutata la New-York, Zurch si Paris.

In romania Dada nu a prea existat, decat prin cateva scrieri in reviste ca :"Unu", "Contimporanul", "Punct ". Nu se gaseste nici un Dada autentic, cel mai apropiat fiind Sasa Pana (sau pseudonimul Alexandru Binder) care este scriitor.

Inclinatii spre Dada a mai avut foarte putin timp si Marcel Duchamp (francez), care apoi a mers spre ready-made.

Am sa postez si doua lucrari ale lui Marcel Iancu.

 

Cea mai recenta expozitie despre Dada, la Tate Modern Londra, i-a avut in vedere doar pe Duchamp, Picabia si Man Ray

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@vampire freak...din gama japonezi il mai avem si pe utamaro

 

Ai ceva linkuri, unde as putea gasi mai multe reproduceri ale artistului, sau ale altor artisti de gen? :drinks:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.artelino.com/articles/utamaro.asp

 

nu-i fabulos, dar e ceva. de obicei mi-e cam lene sa caut linkuri....dau search pe google si la a 3 -a pag ma plictisesc.

am o carte cu pictura japoneza pe care am luat-o cu 1 leu de la muzeul national de arta (din alea din stocuri antice si de demult). cand am timp o sa scanez din ea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×