Sari la conținut
Forum Roportal
CssC

Istoria artei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am sa incep cu miscarea DADA ce se formeaza in timpul primului razboi mondial 1915 la Zurich. Unde un grup de romani s-au refugiat pentru a scapa de razboi :Tristan Tzara, Marcel Iancul, Iosif Iser, Ion Vinea si Alexandru Macedonski.

Cuvantul DADA a fost ales la intamplare din dictionarul Larousse francez, echivalentul dex-ului, fiind un happening.

Cuvantul DADA in franza inseamna:"calut de lemn" in limbajul copiilor.

Ce est curentul DADA?; pe fondul primului razboi mondial, grupul este de factura nihilista. Incearca sa raspune ororilor razboilui pe care-l considerau absurd,si raspund tot prin absurd, fiind un curent de revolta si provocare, fara intentii estetice.

In 1919 ajuns in Paris, incearca sa transforme DADA intr-o miscare internationala, insa acolo se intalneste cu grupul suprarealistilor format din: Andre Breton, Luis Aragon, Paul Eluard, Rene Magritte.

Principiile dupa care se ghidau era arbitrarul si hazardul, libertatea absoluta, inventii verbale si plastice, largind astfel cautarile ulterioare.

Grupul suprarealistilor devine curentul artistic cu acelasi nume, iar dada supravietuieste doar datorita lui Tzara.

Articolelor lor sunt publicate in revista Francis Picabia infiintata la Barcelona in 1917 mutata la New-York, Zurch si Paris.

In romania Dada nu a prea existat, decat prin cateva scrieri in reviste ca :"Unu", "Contimporanul", "Punct ". Nu se gaseste nici un Dada autentic, cel mai apropiat fiind Sasa Pana (sau pseudonimul Alexandru Binder) care este scriitor.

Inclinatii spre Dada a mai avut foarte putin timp si Marcel Duchamp (francez), care apoi a mers spre ready-made.

Am sa postez si doua lucrari ale lui Marcel Iancu.

post-128441-1199238967_thumb.jpg

post-128441-1199238979_thumb.jpg

Editat de CssC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la dadaisti imi place mult tehnica colajului, imbinata cu elemente grafice variate.

Mi-am casapit cateva reviste in incercarea de a "scoate" ceva interesant. :doh: N-a iesit cine stie ce, insa.

 

Ready-made: Fantana, Duchamp- cea ma cunoscuta si... controversata. :o:

post-76449-1199239401_thumb.jpg

 

Si un colaj... Tatlin, la fel de renumit.

post-76449-1199239597_thumb.jpg

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimic nu te opreste sa continui!, cauta in albume sau pe internet despre colaj, si apoi posteaza de ai facut, nu ca nu ai putea sa postezi acum ce zici ca "N-a iesit cine stie ce". Eu zic ca merita sa vada si altii, ca romanii au si astfel de inclinatii!

Inca nu am ajuns READY-MADE :doh:

Editat de CssC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimic nu te opreste sa continui!, cauta in albume sau pe internet despre colaj, si apoi posteaza de ai facut, nu ca nu ai putea sa postezi acum ce zici ca "N-a iesit cine stie ce". Eu zic ca merita sa vada si altii, ca romanii au si astfel de inclinatii!

 

 

Nimic nu te opreste sa continui!, cauta in albume sau pe internet despre colaj, si apoi posteaza de ai facut, nu ca nu ai putea sa postezi acum ce zici ca "N-a iesit cine stie ce". Eu zic ca merita sa vada si altii, ca romanii au si astfel de inclinatii!

Inca nu am ajuns READY-MADE :)

 

Cred ca nu prinzi spiritul dadaismului decat in momentul in care iti dai seama cata liberate iti ofera; si pe mine asta m-a atras. In plus, mi-a mai placut sentimentul ca "faci fara sa simti ca faci"- daca depui efort si rationalizezi, deja nu mai e dada, e nada :doh: - adica, totul pare o joaca, in care, culmea, se va gasi mereu cineva in care sa gaseasca un sens.

 

Am anticipat. :o:

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat, dar ar fi un lucru bun sa vada lumea un DADA romanesc :doh:, mai ales ca nu a fost nici unul !

EU astept ca tu sa postezi ce ai facut:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarat, dar ar fi un lucru bun sa vada lumea un DADA romanesc :o:, mai ales ca nu a fost nici unul !

EU astept ca tu sa postezi ce ai facut:)

 

Ma mai gandesc. Mersi de incurajare.

Cam cat stam pe o anumita perioada artistica? :doh: Ti-ai propus un plan? Ziua si curentul sau cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma mai gandesc. Mersi de incurajare.

Cam cat stam pe o anumita perioada artistica? :doh: Ti-ai propus un plan? Ziua si curentul sau cum?

Cred ca la saptamana.

Ar fi frumos daca as avea si ajutor, pentru ca este destul de multa informatie.

Iar pe langa ce am pezentat eu, mai sunt lucruri de spus, insa am incercat sa fac un rezumat, asta din ce stiu eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca la saptamana.

Ar fi frumos daca as avea si ajutor, pentru ca este destul de multa informatie.

Iar pe langa ce am pezentat eu, mai sunt lucruri de spus, insa am incercat sa fac un rezumat, asta din ce stiu eu.

 

Dau cu placere o mana ajutor, dar de maine, pentru ca acum plonjez in pauza de somn. :doh:

 

Ca sa nu las in coada de peste, o sa scriu putin despre tehnica fotomontajului (ca tot am zis ca imi place ), introdusa in dadaism de catre Raoul Hausmann, care, in Curier Dada, comenteaza:

"O parte din primele fotomontaje urmarea, cu o ironie muscatoare, evenimentele contemporane. Dar ideea de fotomontaj era la fel de revolutionara ca si continutul sau, forma sa la fel de inoitoare ca si aplicarea fotografiilor sau a textelor tiparite care, impreuna, se transformau in film static. [dadaistii] au fost primii care s-au folosit de fotografie ca material pentru a crea, cu ajutorul unor structuri foarte diferite, adesea heteroclite si cu semnificatie antagonica, o entitate noua care smulgea din haosul si razboiului si al revolutie un relfex optic intentionat nou."

 

Cine este Raoul Hausmann? E pictor, desenator, fotograf, fotomontor, poet vizual concret, poet sonor, teoretician, prozator, polemist politic, tehnician, jurnalist, istoric, animator de reviste, dansator si interpret.

 

(Dada, Revolta Artei- Marc Dachy, Colectia Enciclopedica)

 

Mai pe scurt... din produs artistic final, fotografia se transforma in instrument de creatie. Ea nu mai este pretextul actului creator, ci premisa. Dada incearca sa schimbe unghiul din care vedem si intelegem procesul artisitc si punctul final al acestuia.

post-76449-1199241813_thumb.jpg

post-76449-1199241828_thumb.jpg

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la dadaisti imi place mult tehnica colajului, imbinata cu elemente grafice variate.

Mi-am casapit cateva reviste in incercarea de a "scoate" ceva interesant. :doh: N-a iesit cine stie ce, insa.

 

Ready-made: Fantana, Duchamp- cea ma cunoscuta si... controversata. :o:

post-76449-1199239401_thumb.jpg

 

Si un colaj... Tatlin, la fel de renumit.

post-76449-1199239597_thumb.jpg

 

 

Dadaismul o miscare extremista care incerca a da cu tifla artei adevarate,este de fapt o "anti-arta"

Duchamp,vrand sa demonstreze ca orice obiect ready made(gata fabricat) poate fi prezentat ca obiect de arta ,cumpara un closet il semneaza Mutt,numele fabricantului,il intituleaza "Fantana " si in 1917 il trimite la expozitia Intedepndentilor la New York.

 

In 1920 la Paris prezinta Gioconda cu mustati,promoveaza absurdul!

Duschamp si Picabia,incearca sa ridiculizeze tot ce este idolatrizat de generatia lor,arta admirata cu ochii inchisi doar pentru ca o stii intr.un muzeu,expozitie.

Kurt Schwitters (hanovra)creaza cu obiecte gasite in gunoaie(colaje )ajunge sa realizeze lucrari de un rafinament extraordinar din resturi de cartoane,plicuri,ziare,bilele de tramvai.una din cele mai celebre lucrari ale lui este "Cerneala invizibila"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot la categoria fotomontaj - dada, o avem drept reprezentanta pe Hannah Hoch

Desi dadaistii declarau incurajarea emanciparii femeilor, ei au fost destul de rezervati in a primi in randurile lor artiste. Hans Richter descrie succint contributia Hannei la miscarea dadaista: "sandvisuri, bere si cafeaua pe care a reusit sa le puna la dispozitie, in pofida situatiei materiale stramtorate".

In opera sa Da-Dandy face referire la ipocrizia grupului dadaist din Berlin, precum si la societatea germana per ansamblu.

Colaborarea cu Hausmann s-a transformat intr-o relatie amoroasa, care si-a pus amprenta asupra stilului sau artistic. Chiar si asa, a continuat sa sustina cauza feminista, transformandu-se intr-o luptatoare pentru dreptul femeii de a face avort, de exemplu. Credinta ei era aceea ca femeile nu sunt vazute ca niste fiinte complete, avand un control destul de mic asupra vietii lor. Spunand acestea, ea facea referire la o intreaga categorie de femei a caror viata, relationala sau profesionala, se invartea in jurul dorintelor barbatilor (manechine, sotii, femei casnice).

 

(wiki.org)

 

Da-Dandy

 

post-76449-1199378045_thumb.jpg

 

Cut with the Kitchen Knife through the Last Weimar Beer-Belly Cultural Epoch in Germany

 

post-76449-1199378184_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×