Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Un tablou pe zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

.....este abisulllllllllllllll , dar ei n-i pasa EL este acolo ,o iubeste ,o ocroteste .

 

adica in traducere libera ,"nothing else matters" :blink:

 

e o scena intima surprinsa de privitor

cred ca nu-i este frica de abis, pur si simplu nu-i mai pasa de nimic altceva decat trairea dintre ei doi, in acel moment. asta pentru ca se simte in siguranta in bratele lui, din nou barbatul e in postura de protector.

tabloul degaja multa senzualitate, erotism, chiar daca nici macar nu vedem buzele lui, si nu se saruta pe buze. cine stie ce lume intreaga se afla in spatele ochilor ei inchisi!

 

eu pot doar sa sper ca nu-i da drumul ! :blink:

 

riscanta treaba... cumva nu sunt pe picior de egalitate ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-199151-1241260822_thumb.jpg

 

 

Ivan Kramskoi : Christ in the desert 1872

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lucian Grigorescu: Balcic.

 

3 lucrari s-au vandut la licitatie in Franta (24 martie,29 martie 2009 )

 

Toits(La rue Mihai Eminescu ) ulei pe lemn

 

Notre Dame ,ulei pe carton ,1924

 

Port de Cassis aquarella ,1928

 

alte doua aquarele -licitatie - Elvetia -oct.2008

 

Paysage anim

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 lucrari s-au vandut la licitatie in Franta (24 martie,29 martie 2009 )

 

Toits(La rue Mihai Eminescu ) ulei pe lemn

 

Notre Dame ,ulei pe carton ,1924

 

Port de Cassis aquarella ,1928

 

alte doua aquarele -licitatie - Elvetia -oct.2008

 

Paysage anim

post-173737-1241343239_thumb.jpg

Editat de Raul. C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma mira. E un impresionist de exceptie, iar temele alese sunt pe masura talentului sau. Dar stii, tablourile lui pleaca, probabil in colectii particulare, intelegi...

 

Tot Lucian Grigorescu la Balcic.

 

Da este unul din postimpresinistii bine cotati , natura , culoarea si lumina il caracterizeaza.

 

Venetia III--Nicolae Iorga

 

post-204751-1241347338_thumb.jpg

 

si Venetia II

post-204751-1241347761_thumb.jpg

 

 

 

Fiind absolventa de institut de arta ai competenta sa ne scrii si cateva cuvinte despre artistul Nicolae Gh.Iorga si tablouri , eu nu-l cunosc aproape de loc , am vazut doar o lucrare monumentala a lui undeva in Ardeal si cateva lucrari expuse in expozitii colective , nu m-a impresionat in mod special , are un lirism colorat care place , sigur daca l-ai ales iti place si ne-am bucura si noi avem mai multe informatii despre acest pictor .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da este unul din postimpresinistii bine cotati , natura , culoarea si lumina il caracterizeaza.

 

 

 

 

 

Fiind absolventa de institut de arta ai competenta sa ne scrii si cateva cuvinte despre artistul Nicolae Gh.Iorga si tablouri , eu nu-l cunosc aproape de loc , am vazut doar o lucrare monumentala a lui undeva in Ardeal si cateva lucrari expuse in expozitii colective , nu m-a impresionat in mod special , are un lirism colorat care place , sigur daca l-ai ales iti place si ne-am bucura si noi avem mai multe informatii despre acest pictor .

 

 

nu am institutul de arta,Tosca...nu am spus niciodata asta.Am facut doar liceul cu profil muzica si arte plastice, insa pot sa spun cu placere cateva cuvinte despre Iorga.

Pentru mine a fost o mica curiozitate cand am vazut picturile lui prima oara pentru ca era impresionant ca savant si istoric mai degraba.

Ce pot spune despre tablourile aceastea...atat cat stiu si ce am mai citit e ca a incercat sa picteze Venetia prin prisma si imaginea Dunarii noastre si realitatea obiectiva o transforma in sentiment

Rosul aprins al apusului este al Deltei iar albastrul si gondolele apartin Venetiei.

De aici , daca observi se trag si scindarile de cadru care creeaza impresia de imagini al unor oglinzi alaturate.

ma rog...nostalgia pentru tablourile lui mi se trage si din cauza locului unde este nascut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am institutul de arta,Tosca...nu am spus niciodata asta.Am facut doar liceul cu profil muzica si arte plastice, insa pot sa spun cu placere cateva cuvinte despre Iorga.

Pentru mine a fost o mica curiozitate cand am vazut picturile lui prima oara pentru ca era impresionant ca savant si istoric mai degraba.

Ce pot spune despre tablourile aceastea...atat cat stiu si ce am mai citit e ca a incercat sa picteze Venetia prin prisma si imaginea Dunarii noastre si realitatea obiectiva o transforma in sentiment

Rosul aprins al apusului este al Deltei iar albastrul si gondolele apartin Venetiei.

De aici , daca observi se trag si scindarile de cadru care creeaza impresia de imagini al unor oglinzi alaturate.

ma rog...nostalgia pentru tablourile lui mi se trage si din cauza locului unde este nascut.

 

 

scuze ,am inteles gresit ,oricum ai studiat mai mult ca mine muzica si arta plastica .(ai fost la muzica sau liceul de arte plastice ?)

 

Tu nu confunzi istoricul Iorga cu pictorul Iorga ??????Nu vorbim de aceeasi persoana in acest caz.

 

Nicolae Iorga - nascut la Botosani .

Nicolae Gh.Iorga -nascut la Galati .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×