Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Un tablou pe zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...................Totusi ar fi interesant sa ne spui daca iti place un pictor anume..

..........................................................

http://art-zone.ro/picturi/crv/h/caravaggio.html

Provocarea pe care o ofera suprarealistii mi se pare mai aproape de domeniul meu de explorare. Pentru artistii care au reusit sa transpuna imaginea din imaginar si absurdul aparentei logici am o consideratie aparte. Cu siguranta , va veni si timpul lor sa fie disecati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Caravaggio este f admirat in general.Ma bucur ca te-ai intors si mult succes in preocuparile tale.Un tablou de Caravaggio pe ziua de azi ales de tine?:shout:

Te invidiez ca i-ai vazut tablourile "live":)

Revin.

 

 

http://art-zone.ro/picturi/crv/h/caravaggio.html

 

 

Din cele pe care le-ai posta,nu am vazut trei.

Sa aleg un tablou?Nu stiu,e dificil.Poate "Cina la Emmaus"le-am vazut pe amandoua ,si cea din 1606 care este la pinacoteca Brera si prima din 1601 ,care este la National Gallery Londra.

Cosul cu fructe este aproape identic cu "Natura moarta cu cos de fructe"facut cu cativa ani mai inainte,care se gaseste tot la Milano la pinacoteca Ambrosiana.Privind lucrarea de aproape ai senzatia ca si tu participi la discutie,cum vezi puncteaza pe gestica mai mult decat pe expresie.In acest tablou lumina este extraordinara,vezi transparenta bobului de strugure si a apei din cana.,aproape ca vezi umbra miscandu-se pe perete .

Meduza de la Uffizi,n m-a ipresionat in mod deosebit,expresia de groaza,este fara ...expresivitate,nu-ti da ideea ca este sfarsitul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tema de azi...Giudita si Holoferne...Inspirata dintr-o tema biblica : o tanara si frumoasa evreica seduce,imbata si asasineaza un luptator si cuceritor..Sau triumful femeii..

 

 

Boticelli

Caravaggio

Coreggio

Lucas Cranach cel Batran

Giorgione

Klimt

Mantegna

Michelangelo

Artemisa Gentileschi

 

Donatello

 

Cel mai mult imi place acesta din urma,"Judith si servitoarea sa"pictat de o...femeie Artemisia Gentileschi(.Geniul ei e comparabil cu cel al lui Caravaggio.Pacat ca era femeie...sau nu.)

Femeile tresar speriate,sa nu fie descoperite ,si discret se dezvaluie insinuant capul celui ucis ..intr-un cos.

 

Si ultimul"Judith si servitoarea sa cu capul lui Holofernes"Artemisia Gentileschi...parca geniul lui Caravaggio e eclipsat:)

Lumina lumanarii pare reala ca si teama ce a impietrit pe chipurile lor: crima pentru o cauza dreapta:)

 

Tosca si Bre..

Artemisia Gentileschi...a fost influentata de Caravaggio,dar se pare ca si-a intrecut uneori maestrul..

In " Susana si varstnicii" ea portretizeaza o femeie care se teme si se simte lezata de voyeuristii in varsta care o privesc..Toate tablourile care au ca subiect pe Judith si Holofernes sunt influentata de viata sa cumplita :extrema violenta din lucrari se datoreaza traumei care a marcat-o a fost violata la 19 ani de catre profesorul ei de pictura,Agostino Tassi.tatal ei l-a dat in judecata pe Tassi,dar in final,Artemisia a fost torturata ,iar Tassi achitat.Pentru Artemisia,violenta tablourilor sale este un fel de terapie..

"Susana si varstnicii"tema biblica..

si

"Autoportret ca alegorie a picturii"...sublim.

Artemisia Gentileschi a trait prin 1600 doar,reputata artista in Roma si Europa.A intrecut cu mult conformismul celorlator pictori,temele biblice(la moda)fiinf imbogatite si interpretata intr-o maniewra unica,talentul si tehnica desavarsite. A fost reabilitata recent de istoricele in arta ..feministe.

post-129332-1211214724_thumb.jpg

post-129332-1211214769_thumb.jpg

post-129332-1211214810_thumb.jpg

post-129332-1211214867_thumb.jpg

post-129332-1211214932_thumb.jpg

post-129332-1211214978_thumb.jpg

post-129332-1211215019_thumb.jpg

post-129332-1211215072_thumb.jpg

post-129332-1211215114_thumb.jpg

post-129332-1211215185_thumb.jpg

post-129332-1211215663_thumb.jpg

post-129332-1211216256_thumb.jpg

post-129332-1211217319_thumb.jpg

post-129332-1211218188_thumb.jpg

post-129332-1211218208_thumb.jpg

Editat de magaruldeaur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca a fost sedusa (sau mai degraba violata) si abandonata de un artist care-i promisese sa o includa in lumea de atunci a artei (fiind femeie era foarte greu acceptata).

de aici temele cu scene de violenta indreptata mai ales asupra barbatilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pare ca a fost sedusa (sau mai degraba violata) si abandonata de un artist care-i promisese sa o includa in lumea de atunci a artei (fiind femeie era foarte greu acceptata).

de aici temele cu scene de violenta indreptata mai ales asupra barbatilor.

 

Tatal Artemesiei a fost pictor..

Orazio Gentileschi"Femeie cu cobza"

Mai sus,este autoprtretul Artemisei...Inca unul,Artemisia Gentileschi:"Autoportret ca femeie martir"

Orazio Gentileschi"Madona cu pruncul"

Stiu ca e topic de pictura dar cine are urechi de...vazut si ochi de auzit..intelege sinestezia beaudelairiana si rimbaudiana...intercorelarea artelor...(stiintelor)

Ascultati cand priviti,e din aceeasi epoca:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=DZHw9uyj81g...feature=related

In al doilea link,un nepiceput a pus portretul lui Mozart...alta epoca ..acelasi calapod divin.Enjoy.

post-129332-1211293110_thumb.jpg

post-129332-1211293191_thumb.jpg

post-129332-1211293310_thumb.jpg

Editat de magaruldeaur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filmul Artemisia1998 din pacate deformeaza adevarul istoric.Am vazut filmulŢCaravaggioŢ dar asta...

What are the historical inaccuracies?

(WARNING: Spoilers ahead)

Artemisia did not paint nude men, nor show off her drawings of nude males in order to entice Tassi to teach her. Nor is it likely that she was obsessed with male genitals, as the movie appears to indicate. Although we admittedly do not know the whole truth of the matter, historical documents and the rape trial transcripts do not lead us to believe that she was as seductive with Tassi as the film portrayed, or inclined to continually return for "more."

 

The real Tassi was not handsome, nor was he a devoted lover; he was a philanderer who had been jailed for sexual crimes, and was known to have committed incest and raped his sister-in-law; many also believed at the time (although it was not proven) that he had murdered his wife.

 

During the trial, Artemisia did not repeatedly declare her love for Tassi or deny that she had been raped; she quite vigorously described the rape. When she was tortured, she did not insistently defend his innocence; rather she asserted his guilt. The real Tassi did not defend Artemisia; instead he portrayed her, her mother and sisters as whores. He did not admit his guilt in order to stop her from being tortured; he continued to defend his own innocence and condemn her.

 

In reality, Tassi was a minor painter who briefly taught Artemisia perspective, and not her equal or long-term mentor. The real Artemisia was the most talented and successful woman artist of the Renaissance and baroque era, known especially for her famous Judith Slaying Holofernes paintings. In the film, this painting and alleged drawings by her of male nudes are presented at the trial as evidence of her degenerate nature, but no explanation is given of how or why she chose such a violent subject. In reality, however, Artemisia completed her first Judith painting the year after the trial - most likely choosing such a violent theme in order to express her own anger at the series of injustices that she had experienced.

http://www.youtube.com/watch?v=TQe4VHbhzuc

Filmul este o impietate la adresa celei care a fost una dintre cei mai mari artisti ai Renasterii si perioadei baroce..

Editat de magaruldeaur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm.nu stiam ca s-a facut film despre ea. dar daca zici ca nu merita...

dar carravaggio? e bun? (filmul). mi-era teama sa-l vad tot din motive de deformare a adevarului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm.nu stiam ca s-a facut film despre ea. dar daca zici ca nu merita...

dar carravaggio? e bun? (filmul). mi-era teama sa-l vad tot din motive de deformare a adevarului...

Despre Caravaggio si filmul cu acelasi nume,cred ca am scris cu o pagina in urma.

Nice to meet you :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uuups.....asa-i. ehh, stau cam prost cu atentia in ultimul timp.

nice to meet you too :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×