Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Un tablou pe zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

scuze ,am inteles gresit ,oricum ai studiat mai mult ca mine muzica si arta plastica .(ai fost la muzica sau liceul de arte plastice ?)

 

Tu nu confunzi istoricul Iorga cu pictorul Iorga ??????Nu vorbim de aceeasi persoana in acest caz.

 

Nicolae Iorga - nascut la Botosani .

Nicolae Gh.Iorga -nascut la Galati .

 

Tocmai aici a fost paradoxul... nu am specificat

dupa multi ani de la terminarea liceului am mers la tablourile lui crezand ca este Nicolae Iorga cel pe ca il stim.

Intilnirea insa nu a fost una dezagreabila pentru ca mi-a placut perspectiva cu care a imbinat elementele romanesti cu cele ale meleagurilor pe unde a studiat.Si in plus era si orasul sotului meu si se pare ca cei de acolo sunt foarte mandrii de el.

 

cat despre liceu...se numea Liceul de muzica si arte plastice cu studiu clasele I-XII, eu am facut clasele I-VIII la profilul muzica-pian,insa de trei ore pe saptamana faceam si studiu de pictura.

Poate sunt nesemnificative cunostiintele pe care le-am putu acumula la acea varsta...iti imprima insa un anumit mod de a privi muzica sau pictura.Atat tot...fara a parea foarte pretentios ce spun.

Poate ca eu am urmat indrumarile parintilor,insa vad ca tu ai o placere reala de a stii totul despre pictura.te felicit...se pare ca esti superioara si celor cu putine cunostinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai aici a fost paradoxul... nu am specificat

 

Poate sunt nesemnificative cunostiintele pe care le-am putu acumula la acea varsta...iti imprima insa un anumit mod de a privi muzica sau pictura.Atat tot...fara a parea foarte pretentios ce spun.

Poate ca eu am urmat indrumarile parintilor,insa vad ca tu ai o placere reala de a stii totul despre pictura.te felicit...se pare ca esti superioara si celor cu putine cunostinte.

 

 

Superioara NU .

 

Am acumulat in timp , m-a pasionat si am citit mult , inloc sa citesc Sandra Brown sau Barbara Cartland (regret cat am pierdut necitindu-le !!!!) citeam Irving Stone "Michelangelo" , "Goya " lui Feuchwanger sau "Descoperirea Ttoiei " a lui

Heinrich Schliemann ,biografii romantate ale compozitorilor sau personajelor din istorie , asa am inceput ....apoi am fost tot mai indrazneata in alegerea lecturii ..dar cel mai mult m-a ajutat vizitarea multor muzee , ascultarea integralelor de opera ,concerte ..... la fiecare iesire citeam tot ce se putea despre locul pe care urma sa-l vizitez , despre spectacolul pe care sa-l ascult...

Pasiunea si perseverenta te ajuta sa invati multe .

 

ce ai acumulat tu la acea varsta se vede acum prin interesul tau pe care-l cultivi .

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai multa dreptate...eu am inceput de la 7 ani sa car partituri de muzica si sa invat lucruri pe care cei din apropierea mea, copii ma refer, nu le invatau.Dupa orele de scoala,dupa-amiezile ma duceam la ora de studiu la scoala pentru temele muzicale de a doua zi.Nu prea aveai copilaria normala pentru ca nu puteai sa iti permiti ore de repaus afara la joaca.Mai erau si concertele la care trebuia sa te duci pentru ca ti se facea abonament musai

Nu pot sa spun ca ma plang de asta numai ca nu am putut continua tot liceul sa pot aprofunda ce invatasem pentru ca in clasa a VIII s-a desfiintat liceul trecandu-se pe filologie.

Asa ca am ramas suspendata intre ce incepusem si ce urma.

Mi-au ramas nostalgiile si placerea de a mai vizita sau asculta ce incepusem.

Apropo ...nu ai pierdut chiar nimic necitind Sandra Braun..Am incercat si eu insa nu am dus nici o carte pan la capat pentru ca finalul lor era usor de dedus din prima fila...ca sa nu mai spunem de actiune.

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai multa dreptate...eu am inceput de la 7 ani sa car partituri de muzica si sa invat lucruri pe care cei din apropierea mea, copii ma refer, nu le invatau.Dupa orele de scoala,dupa-amiezile ma duceam la ora de studiu la scoala pentru temele muzicale de a doua zi.Nu prea aveai copilaria normala pentru ca nu puteai sa iti permiti ore de repaus afara la joaca.Mai erau si concertele la care trebuia sa te duci pentru ca ti se facea abonament musai

Nu pot sa spun ca ma plang de asta numai ca nu am putut continua tot liceul sa pot aprofunda ce invatasem pentru ca in clasa a VIII s-a desfiintat liceul trecandu-se pe filologie.

Asa ca am ramas suspendata intre ce incepusem si ce urma.

Mi-au ramas nostalgiile si placerea de a mai vizita sau asculta ce incepusem.

Apropo ...nu ai pierdut chiar nimic necitind Sandra Braun..Am incercat si eu insa nu am dus nici o carte pan la capat pentru ca finalul lor era usor de dedus din prima fila...ca sa nu mai spunem de actiune.

:pardon:

 

Cunosc "sacrificiul " uni copil de 7 ani " supus " la studiul unui instrument , am studiat cativa ani buni vioara in particular ,iar duminica cam de la 10 ani dimineata de la 11 eram la concert la Filarmonica (adormeam) iar de la 15 la opera la spectacol matineu( asta mi-a placut ),la inceput cu tata , mai tarziu singura , nu am incetat niciodata sa merg saptamanal la concertsau opera , din placere , iar vinerea la vernisaj , acum....am alte obiceiuri ,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar...

pentru a percepe arta in esenta ei nu trebuie sa ai impresia unei constrangeri...placerea vine din propria ta alegere

 

o sa inchei pentru ca risc sa transform topicul in Chat...si pacat ..pot fi postari interesante pe topicul tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti despre pictorul japonez Masaru Shichinohe? E relativ tanar, nascut in 1959

Ce impresii va trezeste?...l-am descoperit recent.... :pardon:

post-210864-1241377996_thumb.jpg

post-210864-1241378054_thumb.jpg

post-210864-1241378080_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Masaru Shichinohe bine cotat si la Christie's , tema preferata aceasta copila -papusa imbracata in asistenta ,in diverse ipostaze ,pe mine ma inspaimanta putin obsesia lui .....

post-87259-1241379872_thumb.jpg

post-87259-1241380012_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, mi-ai confirmat temerile. :pardon: pe mine ma trec fiori pa sira spinarii de la lucrarile sale...nu inteleg ce au, dar e ceva cu ele, la care eu nu rezonez!

totusi, din moment ce e atat de bine cotat, banuiesc ca o multime de cunoscatori ii inteleg emotiile si stilul! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum sa iti spun cum e si cu rata asta de cotare a valorii...

foarte multi nu inteleg exact ce privesc si de obicei cronicile care sunt scrise dupa o expozitie marcheaza foarte exact drumul spre care o va apuca creatiile unui anumit pictor.

Nu am sa uit cum marele Pablo Picasso care nu a fost cubist de la inceput s-a exprimat cu emfaza mult dupa ce a devenit celebru....sunt curios cat o sa ma mai suporte publicul

 

oricum...referitor la aceste picturi...e intr-adevar stranie asocierea pe care o face...mie mi se pare mai degraba victimizata

 

mesajul clar nu e de pictura ce stai sa o admiri in espectativa ci mai degraba o sarada pe care te chinui sa o dezlegi

pacat insa ca se foloseste copilul..probabil vrea sa accentueze tenta de puritate...copila e intotdeauna la mijloc intre ceva si ceva

 

eu de exemplu la tabloul cu fetita si iepurele....ma gandesc timpul care fuge(trece) timpul-ceasornicul din spate,fuge-iepurele

sau fetita cu acea cruce in spate crede -crucea, si nu cerceta-binoclu crede si nu cerceta

e un punct de vedere,desigur

Editat de nimfa
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum sa iti spun cum e si cu rata asta de cotare a valorii...

foarte multi nu inteleg exact ce privesc si de obicei cronicile care sunt scrise dupa o expozitie marcheaza foarte exact drumul spre care o va apuca creatiile unui anumit pictor.

Nu am sa uit cum marele Pablo Picasso care nu a fost cubist de la inceput s-a exprimat cu emfaza mult dupa ce a devenit celebru....sunt curios cat o sa ma mai suporte publicul

 

oricum...referitor la aceste picturi...e intr-adevar stranie asocierea pe care o face...mie mi se pare mai degraba victimizata

 

mesajul clar nu e de pictura ce stai sa o admiri in espectativa ci mai degraba o sarada pe care te chinui sa o dezlegi

pacat insa ca se foloseste copilul..probabil vrea sa accentueze tenta de puritate...copila e intotdeauna la mijloc intre ceva si ceva

 

eu de exemplu la tabloul cu fetita si iepurele....ma gandesc timpul care fuge(trece) timpul-ceasornicul din spate,fuge-iepurele

sau fetita cu acea cruce in spate crede -crucea, si nu cerceta-binoclu crede si nu cerceta

e un punct de vedere,desigur

 

 

ok. este u mod de a vedea lucrurile ....

...dar fetita cu pistolul????? am sa mai caut ceva lucrari maine si am sa le postez , toate au ceva care ma fac sa nu-mi gasesc locul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×