Sari la conținut
Forum Roportal
estella

despre dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ai zis ca nu mor caii cand vor cainii...deci am presupus ca tu esti calul in povestea asta...ce nu-i clar? aaa...cuvantul "tretin" ?

:P

recomand cu caldura dexul si povestirile lui ispirescu.

 

e randul tau, iubaretule. :cheer:

pai e simplu..... nu stiu povestea lui ispirescu ...... :doh:

avind in vedere topicul ..... tretini ..... l-am luat ca trei=tre in tini =tine ...... care spun "bine"..... care sunt cei trei ? simplu trup , suflet , spirit..... si am pus in ghilimele bine ..... ca de multe ori cei " trei" nu se pun de acord...... :cry:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai e simplu..... nu stiu povestea lui ispirescu ...... :)

avind in vedere topicul ..... tretini ..... l-am luat ca trei=tre in tini =tine ...... care spun "bine"..... care sunt cei trei ? simplu trup , suflet , spirit..... si am pus in ghilimele bine ..... ca de multe ori cei " trei" nu se pun de acord...... :yahoo:

multa iubire

nu stiai ca sunt superficiala si folosesc cuvintele cu intelesul lor de baza? :) da' acu' ai aflat despre tretin, da?

 

acestea fiind spuse, poate ne intoarcem la subiect si ma lamuresti si pe mine cum poate cineva sa interpreteze un text facand abstractie de autor si de anumite cuvinte din text... (discutie serioasa - te bagi ?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiai ca sunt superficiala si folosesc cuvintele cu intelesul lor de baza? :D da' acu' ai aflat despre tretin, da?

 

acestea fiind spuse, poate ne intoarcem la subiect si ma lamuresti si pe mine cum poate cineva sa interpreteze un text facand abstractie de autor si de anumite cuvinte din text... (discutie serioasa - te bagi ?)

nu am aflat, ca nu sunt curios :D

inainte sa iti dau raspunsul o intrebare simpla- te intereseaza parerea mea? :o: ( ca tot vorbesti de discutie serioasa) :(

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte frumos. Cred ca isi are locul la religie, totusi. Topic mutat.

daca citesti textul propus spre discutie poti sa il muti pe mai multe topice ..... dar ca esti moderatoare fie ca tine..... muta-l unde vrei :D

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

desi parerea ta e ca vorbesc sa ma aflu in treaba...ei, uite ca nu-i chiar asa.

deci...da, ma intereseaza. ca altfel nu te intrebam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
desi parerea ta e ca vorbesc sa ma aflu in treaba...ei, uite ca nu-i chiar asa.

deci...da, ma intereseaza. ca altfel nu te intrebam.

ok ... atunci eu sunt deschis sa discutam serios :D ai pus o intrebare - se refera banuiesc la textul dat din acest topic si nu s-a specificat autorul ( ca e crestin ortodox si ca a fost calugar) :D si neavind aceste date tu consideri ca textul nu se poate intelege..... ei bine parerea mea e ca se poate intelege si il consider si simplu....... dar stii ca uneori cu cit e mai simplu ceva cu atit e mai greu de pus in aplicare ..... sa vorbim la general despre text...... ar fi niste intrebari de pus aici...... este real? poate fi aplicat in viata ? etc....... daca luam doar textul fara sa stim autorul raminem cu ceva din el? eu zic ca da...... si anume cu niste idei despre dragoste...... s-a facut o impartire pe categorii..... de la dragostea dumnezeiasca (si aici putem avea un indiciu ca cel care la scris era legat prin credinta in Dumnezeu ,etc nu avem indici ca ar fi fost calugar )... apoi de dragostea de parinti ... apoi dragostea patimasa etc...... acum daca textul la general a fost inteles ca structura putem intra in amanuntele textului ........ a doua intrebare cu "facind abstractie de anumite cuvinte din text" nu stiu la ce te referi deci nu pot a imi spun parerea :o:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
doar o paralela, dragule, nu e ceva pentru care sa te stresezi... :o:

 

Hei!!!! :blink:

 

Daca nu suntem capabili sa ne toleram pe forum credeti ca putem vorbi despre dragoste la "nivel inalt" ?

Pana la urma, asta e farmecul, ca fiecare vede lucrurile si le intelege altfel. Luati din cuvintele altora ce va foloseste voua, eu asa fac si e ok.....Daca detineti adevarul suprem, nu va va crede nimeni oricum......asa ca eu nu cred ca unul e destept si altul e prost.

Umila mea parere

Have a good day :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×