Sari la conținut
Forum Roportal
spektator_A

Va deranjaza prezenta expresiilor licentioase in teatru ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

adevarul e ca ....si mahalaua are scenariile ei ...dar as prefera fara vulgaritati ....bine ,cum altfel poate prezenta realitatea insa ..sincer nu-mi place ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adevarul e ca ....si mahalaua are scenariile ei ...dar as prefera fara vulgaritati ....bine ,cum altfel poate prezenta realitatea insa ..sincer nu-mi place ...

 

:doh: Desigur... in avalansa de realitati care vine peste noi, fiecare e liber sa opteze pentru una(doua, trei...) realitati. Totusi cred ca problema se invarte in jurul verosimilitatii si nu e legata de o viziune asupra universului reprezentat pe scena.

 

 

 

Am vazut un spectacol despre impasul unui cuplu in care cei doi ajung sa nu se mai suporte, sunt pe punctul de a se omori reciproc - ma rog, prsupun ca oamenii aia nu au auzit de divort - dar - fereasca sfantu' sa injure. Mi se pare cel putin ciudat, felul in care anumite probleme etice sunt aranjate ierarhic: violenta si omuciderea fiind tratate cu mai multa indulgenta decat o anumita maniera de exprimare.

 

In acest caz era apelul la realitatea perceputa de o familie pentru care anumiti termeni nu exista - familie cat se poate de verosimila. Violenta in famile e si ea cat se poate de verosimila. Dar oatunci cand amesteci violenta casnica cu nevoia pastrarii unui statut... parca ceva nu se leaga.

 

Un alt exemplu: o adaptare scenica dupa "Satra" montata la teatrul din constanta... imi arata un grup nomaziinfractori care aveau o exprimare cat se poate de livresca. Desigur spectacolul se dorea un music-hall motiv pentru care, spectatorul era introdus in lumea satrei tiganilor filosofi

Editat de spektator_A

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok, teatrul trebuie sa tina pasu cu timpurile, daca in antichitate se casapeau, asta vezi si azi pe scena.....daca azi isi baga picioare in spate , o sa vezi si asta....

Asta e opinia regizorilor....

imi amintesc de o intamplare de acum cativa ani, o regizoare celebra, la spectacol din 20 de replici aveai 15 injuraturi....sigur ca am rediscutat contractul si am luat-o de la capat cu altii ! Stiti ce mi-a spus ? "Daca vrei telenovela nu sunt omu !"

clar nu ?... ori vulgar, ori dulcegarie...da echilibru unde-i ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×