Sari la conținut
Forum Roportal
blue_butterfly

copilaria

Postări Recomandate

Mama ce misto era... jucam leapsa (cand eram in Bucuresti) si cand mergeam la Bacau in vacanta la bunici, acelasi joc se numea prinsa'. :doh: In Bucuresti jucam Vatzea (sau Fatza cum spuneau cei mai cool :o: ), cand mergeam la Bacau se numea ascunsa'. Cand reveneam din vacanta, se uitau prietenii la mine ca la felul 14 cand ziceam de "ascunsa" sau "prinsa" :lol: ce mai jucam si imi placea era Frunza. Mama era ingrozita de jocul asta. :doh:

Mai jucam Hotii si politistii, elasticul, si distractia preferata in vacante era sa intram in gradinile vecinilor fara sa ne vada, ne ascundeam prin straturile de rosii, fasole si pandeam. Aaa, si bineinteles, ne serveam cu struguri sau mere, ce aveau si ei pe acolo. :o:

Ne mai jucam si un fel de joc cu urmariri, dar care nu era cel cu hotii si politistii, sagetile parca se chema, era pe echipe: desenam sageti ascunse sub frunze, si in diverse locuri, care aratau directia in care mergeam. La sfarsit faceam o cruce cu sagetile aratand in 4 directii, si din punctul acela trebuia sa ne gasim un loc de ascuns pe o distanta de maxim nu stiu... o distanta oarecare. A doua echipa ne urmarea, trebuiau sa gaseasca toate sagetile desenate de noi si ca semn ca le-au gasit sa le taie, si apoi sa ne gaseasca si pe noi.

Mai jucam ratele si vanatorii, badminton... cu papusi nu prea ma jucam, mai curand cu mingea si pistoalele. :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulce copilarie... :o:

Erau multe jocuri si mult timp liber, asa ca toata ziua eram afara la joaca. Printre jocurile preferate erau leapsa, dea v-ati ascunselea, castelul, frunza, turca, comoara etc. Uneori ne declaram razboi unii altora. Ca arme foloseam tevi cu cornete sau prastii :lol:. Din nefericire, razboiul se mai solda si cu cateva victime colaterale. :doh:

In zilele ploioase jucam fotbal, ratele si vanatorii, volei... A.. :doh: mai faceam si teatru de papusi ( cu papusile barbie). Faceam bilete frumos colorate, scriam pretul pe ele, dupa care le vindeam. :o: Si mai sunt multe alte jocuri pe care le jucam...

Din pacate magia copilariei este efemera... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotronul, leapsa, flori fete si baieti, coarda, de-a v-ati ascunselea, cate si mai cate. Nici nu le mai tin minte. Dar ce frumos era! Tin minte ca alergam neobosita de dimineata pana seara, nici nu mai mancam ca sa ma joc mai mult. :cheer:

Ce dor imi e sa fiu copil... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai tari erau jocurile mixte, si fete si baieti.. v-ati ascunselea era cel mai pasnic, iarna faceam cazemate si dadeam razboaie cu bulgari iar vara era o adevarata isterie cu "cornete", din hartie, se trageau cu tevi din plastic.. intram in casa plina de vanatai de la prostiile alea si aveam mereu perdeaua de la balcon plina de cornete..

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel mai solicitat joc de catre noi era fata ascunselea sau de multe ori ne mai jucam jocul acela cu mingea, ratele si vanatorii :lol: ne jucam foarte mult Tarile, Elasticul, saream coarda jucam leapsha, baba oarba ne plimba pe role/biciclete, ne bateam vara cu apa, iarna cu zapada si construiam fortarete prin omat....ca sa mai...era bestial...ce vremuri...bine eu inca mai sunt cat de cat copil dar... cresc cu zi ce trece :flowers:

 

in copilaria timpurie am facut sex cu un barbat

 

esti nebuna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mmmm, vacantele la tara, placinta bunicii, cocosul taiat duminca :doh: ,"expeditiile" prin campul cu porumb, focul trosnind in soba de teracota iarna......Mama, ce m-as mai intoarce.....in copilarie :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

copilaria mea a fost in perioada cu difuzarea Sailor Moon la televizor ...toate fetele eram obsedate dupa desenele acestea, si fiecare reprezenta un anumit personaj :o:

eu eram Sailor Marte :blink:

 

bineinteles ca am jucat toate jocurile posibile mai putin cele de-a mama si de-a tata si cele cu papusile - le-am detestat :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×