Sari la conținut
Forum Roportal
corsharema

Regimul pentru hepatita C

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! As dori, dc ma puteti ajuta cu regimul pentru hepatita C. Mama are hepatita, a primit aprobarea pt interferon si medicul de la craiova nu a precizat nimic de regim. Ar dori sa manance ceapa verde, legumele si fructele de sezon si nu stie ce sa faca.

Va multumesc din suflet!

 

 

Are voie orice in afara de alcool, prajeli si condimente.

Poate manca linistita fructe si legume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,sunt si eu una dintre persoanele care sufera din pacate de hepatita virala c.Sunt de o luna si o saptamana sub tratament cu interferon si ribavirina si sunt bine.Vreau sa ridic moralul tuturor celor care sunt ca si mine.Eu am fost speriata doar dupa prima injectie pe care mi-am facut-o.A fost cumplit!Ma dureau foarte tare oasele,articulatiile,globii oculari si foarte tare capul.Dar nu am stiut sa iau paracetamol,ceea ce am facut la a doua injectie,dupa care m-am simtit mai bine.Am slabit si eu cam 5 kg,dar problema mea e ca nu mai stiu exact ce sa mananc,pentru ca organismul meu nu agreaza tot ce mananc,desi nu mananc gras,prajit,nu mananc mezeluri,deci in concluzie incerc sa mananc sanatos.Cine poate sa-mi spuna mai multe variante de alimentatie?Va doresc multa sanatate si sa stiti ca,conteaza foarte mult sa gandim pozitiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine poate sa-mi spuna mai multe variante de alimentatie?Va doresc multa sanatate si sa stiti ca,conteaza foarte mult sa gandim pozitiv

Buna.

Ideea e, cum spuneam mai sus, sa te hranesti. Cantitatile sa fie mici spre moderate. Dar alimentatia sa fie consistenta ca daca nu e pericol sa slabeasca organismul si tratamentul sa devina tot mai dificil. Scopul tau e sa duci la sfarsit tratamentul indiferent ce. Cu suferinta cat mai mica, adevarat, dar sa nu fie cazul de vreo imbolnavire care sa duca la intreruperea tratamentului.

Daca nu-ti pica bine toate alimentele trebuie prin incercari sa le descoperi doar pe cele care nu-ti produc disconfort. De la micul dejun sa nu liseasca branza desarata, telemea de preferinta, mierea, compoturi facute in casa, cate un ou facut cum iti place, legume, cereale, paine, sunca. La pranz fierbe-ti carne. De ce iti place tie. Sau gratar. Fa orez cu legume care e hranitor si gustos cu carnea ta fiarta (cu condimente fara ulei). Cartofi fierti in coaja sub forma de salate diverse cu legume si ulei de masline. Supe multe dar fara afumatura sau cu ceapa prajita ca sunt greu digerabile. Branzeturile sunt hranitoare. Alege-le pe care le suporti si poti manca la desert 2- 3 feliute. Salate de legume de care vrei. Fructe, sigur. Prajituri de casa cat ai chef. Fara creme cu unt dar pot fi cu nuci, fructe, cele sub forma de chec sunt hranitoare ca si aluatul frantuzesc. Seara orez cu lapte, gris cu lapte, mamaliga in multe feluri, mancare usoara sa nu solicite organismu peste noapte.

Si miscare. Plimbare. Bicicleta. Aer curat.

Toate astea iti asigura o stare de sanatate buna si un organism viguros in timpul tratamentului greu.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista pe piata o revista, se numeste Dr Food si are retete culinare pentru toate bolile cronice.

Si sunt mancabile si usor de facut. Despre unele dintre ele nici nu ai spune ca sunt mancaruri de regim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor, am si eu o intrebare: cum e buna sfecla pt cei cu probleme cu ficatul: steatoza...? unii zic ca numai coapta e buna pt ficat, altii zic ca e buna fiarta si salata altii spun ca e buna cruda facuta salata si suc... cine stie ceva sigur?

 

si cerealele ca fulgii de porumb sau altele, cereale integrale sint bune pt de-alde noi?... cu lapte eventual?

si spui, rodica, ca e buna miscarea... daca te simti obosit sau obosesti repede si ai probleme cu ficatul oare e bine sa facem miscare?

mai fratilor si am asa o pofta de a minca nuci si gemuri cu unt mai tot timpul. oricum ma abtin de la a minca foarte multe dulciuri si mult gem precum si de la nuci. gemul cu unt mi-a placut mult de cind ma stiu dar de nuci nu pot sa zic ca am simtit asa nevoia sa maninc asa cum simt acum... si cica nucile nu sint bune pt ficat...

si totusi altii zic ca tre sa maninci ce iti cere organismul numai sa nu faci exces... ca sa nu faci o schimbare prea mare pt organism...

Editat de senxei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×