Sari la conținut
Forum Roportal
corsharema

Regimul pentru hepatita C

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Analizele si tratamentul sunt gratuite. Costurile sunt suportate de casele de asigurari, numai ca datorita acestor costuri destul de ridicate timpul de asteptare a tratamentului este destul de mare. Disperarea noastre ne impinge la al cumpara.

Si eu am genotipul 1 si tratamentul este tot interferon cu ribavirina iar perioada pe care se face este de un an de zile. Intradevar este cel mai pacatos genotip, greu de invins dar in 50% din cazuri se obtine SVR. Te sfatuiesc sa lasi ceaiurile si sa incerci interferonul, deoarece nu cred ca ai ciroza, doar o fibroza mai avansata. Multa sanatate!

Multumesc de raspuns,magy2!ai genotipul 1b si tu?mie mi-au spus ca sansele pt noi sunt de 20%!intr-adevar,mi-au spus si mie medicii ca daca e sa dea vre-un rezultat tratamentul in cazul meu,va trebui sa-l fac pt un an!daca in primele3 luni nu se vede nici o imbunatatire, mi-au zis ca mi-l intrerupe.Pentru moment nu am acceptat sa fac tratamentul pentru ca am o fetita de un an si 5 luni si nu e nimeni altcineva care sa ma ajute in cazul in care ma voi simti rau!!!! :lol: fata e destul de agitata la varta asta si daca acum ma oboseste in halul asta,ce voi face in cazul in care incep tratamentul???mi-e teama sa nu o neglijez!si unde mai pui ca nu dorme noptea!ma culc pe la 4dimineata dupa ce adorme ea!am facut orice ca sa dorma noptea dar nici un rezultat!se pare ca imi seamana mie :D si eu cand eram la liceu,dormeam dupa ce veneam de la scoala iar noptea studiam pana dimineata cand plecam la scola. :doh: as vrea sa stiu ce face de fapt tratamentul,cu ce ne ajuta?caci boala o vom gazdui panala sfarsitul vietii din pacate.Cei care au placerea sa vorbeasca cu mine si pe messenger ID.ul:simi_monyk VA PUP si vadoresc multa liniste sufleteasca si puterea de a merge innainte!! :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... as vrea sa stiu ce face de fapt tratamentul,cu ce ne ajuta?caci boala o vom gazdui panala sfarsitul vietii din pacate.

 

Cand am inceput tratamentul mi s-a dat o brosura editata de firma La Roche intitulata "Tratamentul in hepatita C". Se descrie tratamentul, efectele secundare, cum se administreaza injectiile, etc. iar la final scrie "Daca virusul nu mai poate fi detectat in sangele dumneavoastra la 6 luni de la incheierea tratamentului, nu mai sunteti infectat cu virusul hepatitc C." Acum trage si tu concluzia cum ne ajuta acest tratament.

Imbunatatirea la 3 luni consta in scaderea cantitatii virale din sange, daca nu scade deloc atunci se intrerupe tratamentul.

Ai dreptate, iti va fi greu cu tratamentul si cu copilul dar trebuie sa te gandesti si la faptul ca nu poti amana prea mult inceperea interferonului, timpul in cazul nostru este foarte pretios.

Intr-un mesaj ai spus ca medicii ti-au spus ca esti aproape de ciroza? De unde stiu ei asta, ti-au facut biopsie hepatica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am inceput tratamentul mi s-a dat o brosura editata de firma La Roche intitulata "Tratamentul in hepatita C". Se descrie tratamentul, efectele secundare, cum se administreaza injectiile, etc. iar la final scrie "Daca virusul nu mai poate fi detectat in sangele dumneavoastra la 6 luni de la incheierea tratamentului, nu mai sunteti infectat cu virusul hepatitc C." Acum trage si tu concluzia cum ne ajuta acest tratament.

Imbunatatirea la 3 luni consta in scaderea cantitatii virale din sange, daca nu scade deloc atunci se intrerupe tratamentul.

Ai dreptate, iti va fi greu cu tratamentul si cu copilul dar trebuie sa te gandesti si la faptul ca nu poti amana prea mult inceperea interferonului, timpul in cazul nostru este foarte pretios.

Intr-un mesaj ai spus ca medicii ti-au spus ca esti aproape de ciroza? De unde stiu ei asta, ti-au facut biopsie hepatica?

buna magy si bun venit celor noi! :cheer: Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea de unde stiu medicii ca-s aproape de ciroza!Asa mi-au spus!Chiar am sa-i intreb mai multe data viitoare!Sper sa fie amabili si sa-mi raspunda! :o: "Daca virusul nu mai poate fi detectat in sangele dumneavoastra la 6 luni de la incheierea tratamentului, nu mai sunteti infectat cu virusul hepatitc C." la acesta afirmatie nu pot da crezare 100%pt ca din cate stiu eu ,tratamentul poate duce viremia la 0 ceea ce-i fantastic dar virusul RAMANE ASCUNS IN ORGANISMUL NOSTRU si daca incepem sa ne batem joc de alimentatie(sau sa bem alcool)viremia incepe sa creasca dinnou.Sper ca in toamna sa am curajulul sa incep tratamentul!l-as fi inceput de pe acum daca nu era fata asa mica si asa nazdravana! :cheer: O imbratisare tuturor!pe curand!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

Din nefericire si eu anul trecut, dupa ce am implinit 50 de ani, fac

Editat de Cristinick
citat scos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt Aivlis2, am incercat sa-mi fac prezentarea, dar nu ma descurc. Mi-am trimis-o tot mie. Sper sa nu radeti, dar, desi lucrez pe calculator de 12 ani (proiectare), nu prea am timp sa inteleg si altele...

Am mai spus-o, o mai spun. Am aproape 50 ani, mi s-a depistat Hep. C anul trecut, am viremia 1.600.000, A2F3, am depus dosarul din ian. 2008, dar asteptarea asta ma omoara. Cat o mai dura? Am doar 8 puncte si am aflat ca la comisie se transmite doar punctajul, nu si fibroza. Asa ca vor cere ei dosarul sa-l analizeze... De cand am aflat de aceasta nenorocire (care se pare ca e luata de 22 ani in urma unei operatii la care am primit transfuzii), sunt terminata, dar am inceput sa iau zilnic Lagosa si esentiale, beau suc de sfecla rosie, morcov, telina, patrunjel aproape zilnic, nu mananc prajeli, grasimi, dar nu pot renunta la dulciuri si la tutun. Acum o luna analizele au iesit mai bune (61 si 40) fata de 85 si 65. Nici acum nu stiu daca am sa trimit bine, daca nu, poate-mi spune si mie cineva pe aivlismeat@yahoo.com. Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc doru ptr frumoasa incurajare pe 23 iunie osa ma internez ptr un set de analize ,osa revin cu noi rezultate pe curind sanatate si numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna

nu exista regim pentru hepatita c

exista doar un mod de viata

echilibrat !!!

 

regimul ala minutios si sinucigas parca e facut asa ... sa se afle cineva in treaba si sa zica si el ceva important

 

virusul actioneza independent

nu l intereseaza regimul tau

regimul sanatos de viata este pentru a proteja ficatul si pt a nu l stresa in plus

si l poate tine oricine oricat de sanatos e el , chiar e indicat

 

eu respect 2 reguli de baza pentru ca atat pot :

fara alcool

fara prajeli

 

si mi a mai intrat un cui in cap

nu mananc porc deloc de fffff mult timp

 

cand spun fara inseamna adica absolut deloc , niciodata , pentru vesnicie :doh:

 

e un mod de viata si sincer a inceput sa mi placa

:o:

 

modul de viata .... nu virusul

doamne fereste

 

sanatate la toata lumea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! As dori, dc ma puteti ajuta cu regimul pentru hepatita C. Mama are hepatita, a primit aprobarea pt interferon si medicul de la craiova nu a precizat nimic de regim. Ar dori sa manance ceapa verde, legumele si fructele de sezon si nu stie ce sa faca.

Va multumesc din suflet!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca doctorul n-a spus nimic, are voie sa manince ce pofteste.

In State nu se specifica regim alimentar nici dupa operatie ca stie pacientii nu-l vor respecta si mai este si stilul fiecaruia de as e hrani. Unii nu maninca porc, altii vita, altii deloc carne ... cand mi-a spus un doctor sa nu mai beau cafea, i-am ras in fata ca nu era de crezut ce-mi spune. Poate deja incepe aceasta atitudine si acolo. Oricare bolnav pofteste cate ceva si nimic mai rau daca nu primeste acel ceva.

In cazul tau, mama ta are chiar nevoie de foarte multe fructe si legume si de toate verzi si proaspete. Cel mai bine este daca maninca crud totul chair si sfecla rosie ras sau stors pentru suc!!! De carne si de grasimi sa se fereasca!!! insa trebuie intrebat inca pe cineva ca eu doar am auzit de la rude si cunostinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca doctorul n-a spus nimic, are voie sa manince ce pofteste.

 

In cazul tau, mama ta are chiar nevoie de foarte multe fructe si legume si de toate verzi si proaspete. Cel mai bine este daca maninca crud totul chair si sfecla rosie ras sau stors pentru suc!!! De carne si de grasimi sa se fereasca!!! insa trebuie intrebat inca pe cineva ca eu doar am auzit de la rude si cunostinte.

 

tratamentul este unul dur asa ca trebuie sa se hraneasca cu alimente care-i dau putere si energie.

singura restrictie in aceste cazuri este alcoolul.

in rest, sigur ca e bine si pentru cineva sanatos sa evite grasimile si dulciurile in exces. dar adoptarea unei alimentatii bazate pe vegetale ar putea duce la slabirea organismului greu incercat de acest tratament complicat si de lunga durata.

 

sa intrebe medicul, desigur.

sanatate tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×