Sari la conținut
Forum Roportal
mihaela1

Despre iubire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inainte sa ma insor, am fost sa vorbesc cu un calugar. Staretul manastirii, un clarvazator de altfel, atat mi-a spus. Cand va fi sa ma insor, sa imi iau o fata care il iubeste pe Dumnezeu. Caci daca il va iubi pe Dumnezeu, ma va iubi si pe mine...

 

Sunt convins ca prima iubire difera de a 2-a, iar prima este cea adevarata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, pentru ca Dumnezeu e sursa a toate...sa punem altceva inaintea Lui e ca si cum ai pune acoperisul inainte sa construiesti peretii ...

 

iubindu-l pe Dumnezeu ...El are grija sa primesti ce iti doresti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, pentru ca Dumnezeu e sursa a toate...sa punem altceva inaintea Lui e ca si cum ai pune acoperisul inainte sa construiesti peretii ...

 

iubindu-l pe Dumnezeu ...El are grija sa primesti ce iti doresti

 

iar interpretezi. Intrebarea Mihaelei este destul de clara. CE ESTE iubirea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P ...

 

actiunea de a-ti sacrifica confortul pentru a urma calea adevarului ... e din iubire

actiunea de a renunta la ceva in favoarea cuiva care are mai multa nevoie ... e din iubire

...mai sunt

 

uite, fluture, daca nu te iubeam acum iti returnam un raspuns de calibrul mesajului tau: "iar interpretezi..."

 

franco, Dumnezeu intodeauna iti da, cu varf si indesat ... numa' sa ceri curat si sa meriti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-Stii ce este iubirea pentru un artist?

Pentru un artist iubirea este o necesitate profesionala.

-Stii ce este o carte pentru autorul ei?

O carte este fereastra spre sufletul autorului.

-Iubirea este schimbul a doua fantezii.

-Iubirea e unicul lucru pe care nu-l putem cumpara cu bani, ceea ce putem cumpara este doar un desfrau.

-Iubirea ar fi totul daca nu ar fi trecatoare.

Iubirea este istoria vietii femeilor si un episod din viata barbatilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P ...

 

actiunea de a-ti sacrifica confortul pentru a urma calea adevarului ... e din iubire

actiunea de a renunta la ceva in favoarea cuiva care are mai multa nevoie ... e din iubire

...mai sunt

 

uite, fluture, daca nu te iubeam acum iti returnam un raspuns de calibrul mesajului tau: "iar interpretezi..."

 

franco, Dumnezeu intodeauna iti da, cu varf si indesat ... numa' sa ceri curat si sa meriti

 

 

De ce oamenii au pretentia de la dumnezeu ca el sa fie un donator universal de placeri, dorinte, sanatate, bogatie etc samd?

Dumnezeu e un prieten (inainte de toate celelalte atribute).

Si e un prieten nesuparacios, neofticos, care iti da ceea ce-i ceri abia atunci cand ti-ai insuşit paşii anteriori de destin.

 

Nu am pretentia ca stiu ce e iubirea, dar imi place sa traiesc dupa legile ei: grija, acceptare, respect etc.

Tocmai pt ca nu stiu ce-i iubirea dar iubesc de cand ma stiu un om (acelasi ca fond, uneori diferit ca forma), dumnezeu ma lasa s-o descopar treapta cu treapta.

Si am inteles ceva: ceilalti nici macar nu trebuie sa te iubeasca, e de ajuns iubirea ta pt tine insuti/insati pt a rasturna lumea interioara a... celorlalti.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e trecatoare ca anotimpurile...intotdeauna revine... in final, ramane

 

Incearca sa impiedici starile de nemultumire, grija, sentimentul de protectie exagerata sau neintelegere, neincredere in sine si in ceilalti ca sa alegi singura varianta: acceptarea iubirii. ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×