Sari la conținut
Forum Roportal
mihaela1

Despre iubire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Recunosc ca m-am saturat si de poezele si povestioare cu rol moralizator.

Timpul "e capabil sa-nteleaga cat de importanata e iubirea-n viata", dar cat de importanta e si buna dispozitie (prin care sa-i luminezi fruntea celui de langa tine), cat de importanta-i o viata indestulata (daca noi ne putem multumi cu putin, copiii nostri au nevoie de TOT ce ne sta noua-n putinta pt a le descoperi misterul lumii: calatorii, muzee etc), cat de importante sunt fericirea, sanatatea (spirituala, fizica, socio-profesionala, remunerativa etc), linistea, vointa, frumusetea, muzica, chimia vietii etc samd.

Bogatia si buna dispozitie pot fi imbracate cu iubire, nu e musai ca aceste notiuni sa se dezica de iubire.

Atunci cand iti folosesti banii pt a face lucruri ce-ti aduc linistea sufletului tau si a celorlalti, tot iubire se cheama.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai incurcat termenii. Nu am pus in discutie DRAGOSTEA (forma de manifestare a instinctului sexual) ci IUBIREA, ca forma de manifestare a constiintei divine.

Iubirea şi dragostea sunt la fel. Sunt două feluri de dragoste : dragostea erotică ( cea legată de instictul sexual ) şi dragostea agape, cea care

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea şi dragostea sunt la fel. Sunt două feluri de dragoste : dragostea erotică ( cea legată de instictul sexual ) şi dragostea agape, cea care
Editat de mihaela1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-am auzit niciodata o persoana care a facut sex spunand: am facut IUBIRE, ci spunand: am facut DRAGOSTE.

 

 

Cum n-ai auzit?

Dar "ne-am iubit" pe covor, in capita cu fan, in cada, sub pat?

Toate astea ce-ti spun?

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum n-ai auzit?

Dar "ne-am iubit" pe covor, in capita cu fan, in cada, sub pat?

Toate astea ce-ti spun?

Hmmm, asta vroaim să scriu eu. Nu-i nimic, data viitoare ! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea şi dragostea sunt la fel. Sunt două feluri de dragoste : dragostea erotică ( cea legată de instictul sexual ) şi dragostea agape, cea care
Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum n-ai auzit?

Dar "ne-am iubit" pe covor, in capita cu fan, in cada, sub pat?

Toate astea ce-ti spun?

 

Ca s-au incurcat termenii. Multi din cei ce se tavalesc pe covor, in capita cu fan, in cada sau sub pat o fac doar din instinct. In foarte putine cazuri exista si iubire alaturi de astfel de manifestari.

Editat de mihaela1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-am auzit niciodata o persoana care a facut sex spunand: am facut IUBIRE, ci spunand: am facut DRAGOSTE.

Dragostea poate sa fie platonica? Niciodata. Scopul final in dragoste este sexul. Cu iubirea este altceva. O floare nu poti decat sa o iubesti. In iubire nu exista un scop. Cum ar fi sa "dragostim" o floare? :P

 

 

Atunci cand oamenii vorbesc despre iubirea carnala in alt mod decat uzitand expresia "am facut sex", inseamna ca e cu mult mai mult decat o unire orgasmica de trupuri.

Dragostea erotica e conţinută de dragostea agape, doar viceversa nu-i valabila.

 

Si da, te poti indragosti de o floare, de un nor, de o aripa in zbor, de un boncaluit, de o albina....

Dragostea poate sa fie si platonica, evident.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai sarit o etapa si stii bine de ce - pentru ca o astfel de dragoste sa fie posibila dumnezeu tre' sa sara din schema - sau ,cel putin sa treca pe un loc secundar -

Uite care e definiţia dată

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e dragostea adevărată. Restul...sunt filme americane !

 

Lupini , asta e din alt film.

 

Aici se vorbeste despre iubire nu dragoste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×