Sari la conținut
Forum Roportal
Ovu'

Nostradamus...impostor sau adevarat profet

Postări Recomandate

nu stiu ce sa zic... poate dumnezeu alege cativa carora sa le arate viitorul, dar nu vad de ce posibilitatea de cunoastere a acestuia e atat de selectiva.

nu cred ca e bine sa ne cunoastem viitorul, chiar daca acesta e unul fatal. cred ca trebuie sa invatam din greseli daca putem si sa nu ajungem la punctul terminus.

eu nu vad rostul "prezicerilor" lui nostradamus... cel putin pana in momentul de fata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nostradamus nu putea fi profet fiindca nu exista profetie. Ca sa existe profetii ar insemna ca informatia din viitor sa fie trimisa cumva in trecut, iar pentru asa ceva e nevoie de masă negativă, adica ceva ce nu exista.

Si in plus, cine sunt cei care vor construi si vor opera (trebuie s-o faca candva in viitor) o masina a timpului ce incalca legile fizicii, cu scopul unic de a-i dicta unui ins niste poeme naspa?

 

Ma indoiesc ca individul a fost impostor; nu a avut nimic de castigat din asta, iar faima si-a castigat-o in mare parte post mortem.

Adevaratii sarlatani sunt cei care ii interpreteaza "profetiile" (asta dupa ce un eveniment "prezis" a avut loc).

Editat de S.F.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca e bine sa ne cunoastem viitorul, chiar daca acesta e unul fatal. cred ca trebuie sa invatam din greseli daca putem si sa nu ajungem la punctul terminus.

Si daca l-am vedea...chiar crezi ca am putea schimba ceva?!

 

 

 

Nostradamus a fost un om deoseit de inteligent care a stiut sa profite (si inca o mai face) de naivitatea oamenilor...asta este parerea mea!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-as schimba neaparat viitorul.

Dati-mi numerele la loto si mai vedem daca o s-o iau razna.

 

eu vorbeam de posibilitatea de a cunoaste viitorul, la nivel global... adica sa stie toata lumea nr. la loto :lol2:

iti dai seama ce-ar iesi? sa stim cu totii ce va urma, inainte sa se intample... :eek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu vorbeam de posibilitatea de a cunoaste viitorul, la nivel global... adica sa stie toata lumea nr. la loto :lol2:

iti dai seama ce-ar iesi? sa stim cu totii ce va urma, inainte sa se intample... :eek:

Daca ar fi existat o asemenea posibilitate, am fi evoluat si capacitatea de a nu o lua razna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×