Sari la conținut
Forum Roportal
Ovu'

Nostradamus...impostor sau adevarat profet

Postări Recomandate

e prima data cand aflu asta..da mai multe detalii

In timpul epidemiei de ciuma, a fost unul din putinii oameni care a avut curajul sa ramana si sa ingrijeasca bolnavii. Atunci a folosit si masca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca era evreu asta am mai auzit..
eu m-am documentat putin...dar nu era chiar evreu...tatal sau a fost...atat...nu stiu ca el sa fi continuat religia asta!
De unde pina unde ai ajuns la ideea ca ar fi impostor? :yam:
am zis k a fost un impostor?!era o intrebare la care asteptam raspunsuri,puncte de vedeer,opinii etc Editat de Ovu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog...titlul topicului e de vina. :cry:

Dar e o intrebare care nu-si are rostul (cind e vorba de Nostradamus)...

Mai degraba ar trebui sa te intrebi cum se face ca marile genii,deschizatori de drumuri,sunt evrei.Ciudat,nu? :yam:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce nu
Editat de Ovu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai inteles gresit, nici nu vreau sa am aceeasi putere,

nu ma referam la mine ci la cei care au scris despre el si i-au studiat catrenele si le-au talmacit

si chiar ma intereseaza subiectul, dar fara patima

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi k poti sa ai aceeasi "putere" ca a lui?!incearca-ti norocul...nu cred ca vei avea un prea mare succes...poti studia toate catrenele sale la muzeul din orasul unde si-a petrecut cea mai mare parte din viata:Salon-de-Provence, Franta.:P

 

chiar nu mai e interesat nimeni de subiect...nu exista nici un user care sa se informat despre subiect sau...sa comenteze ceva????:P

 

de jules verne ce zici? e mult mai bun decat nostradamus. nu-ti trebuie decat putin spirit de patrundere a evolutiei lucrurilor si un talent de a te exprima in asa fel incat sa poata fi interpretat... aposteriori!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de jules verne ce zici? e mult mai bun decat nostradamus. nu-ti trebuie decat putin spirit de patrundere a evolutiei lucrurilor si un talent de a te exprima in asa fel incat sa poata fi interpretat... aposteriori!

Toate "prezicerile" lui Jules Verne au un caracter sa zicem stiintific si le-a pus la indemana oricui pentru ca nu pot sa aiba un rol hotarator in viitorul omenirii...in sensul ca "descoperirile" lui nu vor provoca razboaie sau revolte sau cel putin o schimbare radicala a ideii de divinitate, societate sau lume(in general)

Chiar Nostradamus isi motiva obscuritatea scrierilor prin faptul ca ceea ce a prezis el acolo nu trebuie sa fie la indemna "gloatei"...adik daca omenirea va fi capabila sa le desluseasca cu adevarat atunci va avea loc o schimbare majora a vietii oamenilor...revolte,razboaie sau mai stiu eu ce...poate doar o "simpla" daramare a tuturor convingerilor noastre de pana acum(convingeri in care credem cu tarie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×