Sari la conținut
Forum Roportal
Nebuloasa

Ce inseamna sa fii femeie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ei bine... functia sugestiva de la mine, de la IEI e functie din blocul principal al persoanei pe care o caut. Cu alte cuvinte CAUT o persoana agresiva, directa, plina de initiativa. Langa una care sa ma ia cu "da draga" cred ca as innebuni de plictiseala.

Mi-a placut exemplul dat de tine.

O persoana directa, agresiva, plina de initiativa, poate aduce multe lucruri constructive intr-un cuplu, poate exista o relatie armonioasa desi pe multi ii sperie ideea ca femeia este autoritara si nu barbatul.

Se pare ca barbatul ar trebui sa fie cel autoritar, nu femeia.

Ei bine, eu nu tolerez chestia asta si nici nu cred ca sunt dispusa ma schimb atat de mult pentru un barbat.

Ar insemna sa nu mai fiu eu.

 

Draga mea prietena, daca te iubeste, te iubeste pt.CEEA CE ESTI si CUM ESTI! fii tu insati, cu toate calitatile si defectele tale!

Stiu, dar daca barbatul isi doreste sa ma schimbe, unde mai e iubirea?

Se mai poate spune ca ma iubeste pentru ceea ce sunt?

Nu cred.

 

noi doua semanam destul de mult, si eu am tendinta de a fi autoritara si de a ma impune atunci cand consider ca am dreptate! dar stiu si sa fiu calina, blanda, instinctul de FEMEIE imi spune cand trebuie sa fac asta si sa cedez uneori! dar in esenta nu te schimba, pt.ca vei avea surpriza sa constati ca de fapt el nu asta isi doreste, iar efortul tau ar fi zadarnic!

Si eu stiu cand sa fiu autoritara si cand sa fiu blanda dar nu pot fi permanent blanda, nu pot face doar ceea ce mi se spune daca eu nu imi doresc acel ceva.

N-am cum sa ma schimb. Asa sunt.

Niciodata n-am incercat sa schimb un om si mi-as dori ca acelasi lucru sa se intample si in cazul meu.

Desi...slabe sanse.

 

barbatul alege femeia si nu invers...( femeia doar accepta sau nu )...

P'asta acum o aflu. :crazy:

Editat de Breath...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
femeia trebuie sa completeze barbatul si barbatul trebuie sa completeze femeia,,,,,

darrr barbatul...intotdeauna este si va fi oglinda femeii...

eu sunt barbat si stiu ce spun...

barbatul alege femeia si nu invers...( femeia doar accepta sau nu )...

ce eticheta ii pui unei femei care se plimba prin mall cu puradeii obraznici dupa ea si are langa ea un barbat uracios ,care are un lantzau de aur de o tona la gat peste un tricou mulat, cu paiete si asculta manele la maxim in masina?....

 

:crazy:...mai newtask rahatul asta de unde l-ai mai scos mai baiatule? cati ani ai tu de fapt? :D

 

si zi asa barbatul alege femeia nu invers :doh: ..."eu sunt barbat si stiu ce spun" :doh: bai ce gradina mare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pare ca barbatul ar trebui sa fie cel autoritar, nu femeia.Ei bine, eu nu tolerez chestia asta si nici nu cred ca sunt dispusa ma schimb atat de mult pentru un barbat.

Parerea mea e ca trebuie sa existe echilibru... nu trebuie sa fie nici unul dintre ei "deasupra". Eu nu vad "autoritatea" asta ca pe un sistem de conducere ci mai degraba ca pe o conlucrare.

 

Uite un exemplu:

Sa zicem ca e un weekend si cei 2 vor sa faca ceva mai special.

Ea intreaba "Ce face weekend-ul asta?"

El raspunde "Hai sa mergem la munte."

Ea: "Super ideea, n-am mai fost de mult la Lacu Rosu."

Si cei doi ajung sa mearga la Lacu Rosu?

 

Cine a avut autoritatea? El ca a "dictat" muntele ca destinatie sau Ea ca a dictat "Lacu Rosu" ca destinatie? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a avut autoritatea? El ca a "dictat" muntele ca destinatie sau Ea ca a dictat "Lacu Rosu" ca destinatie? :crazy:

Tu vorbesti aici de 2 persoane care se completeaza reciproc.

 

Cand ma refer la femeia autoritara, ma refer la tipul de femeie care isi doreste sa isi sustina punctul de vedere, care are un cuvant de spus, femeia care isi doreste sa fie respectata si apreciata, femeia care are nevoie de intelegere si sprijin.

Cea care este presul barbatului, nu mai este femeie. Cel putin asa vad eu lucrurile.

Unde mai este personalitatea femeii daca face doar ce i se dicteaza?

 

La barbatul autoritar este altceva. Barbatul se simte cocos atunci cand regulile ii sunt respectate orbeste.

Bleah! Asta nu'i de mine.

Credeam ca am eu ceva probleme la mansarda daca gandesc asa. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy:...mai newtask rahatul asta de unde l-ai mai scos mai baiatule? cati ani ai tu de fapt? :D

 

si zi asa barbatul alege femeia nu invers :doh: ..."eu sunt barbat si stiu ce spun" :doh: bai ce gradina mare!!!

 

daca esti femeie nu ai inteles ce am vrut sa spun

daca esti barbat nu ai inteles ce am vrut sa spun

 

daca esti femeie de cate ori ai ales tu barbatul si l-ai abordat si ai facut apoi o relatie?

daca esti barbat de cate ori ai ales o femeie si ai abordat-o si ai facut o relatie?

 

daca esti femeie nu cumva ai acceptat intentiile unui barbat?

daca esti barbat nu cumva femeia ti-a acceptat avansurile?

 

zi ce esti si vezi ce vrei...bag sama ca nu prea stii cu ce se mananca ciorba asta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeam ca am eu ceva probleme la mansarda daca gandesc asa. :crazy:

N-ai nici o problema... numai ca... ai grija... nici sa exagerezi cu autoritatea asta nu e bine... :D

E una sa nu-ti lasi visele calcate in picioare si alceva sa vrei tu sa fii persoana care dicteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu vorbesti aici de 2 persoane care se completeaza reciproc.

 

Cand ma refer la femeia autoritara, ma refer la tipul de femeie care isi doreste sa isi sustina punctul de vedere, care are un cuvant de spus, femeia care isi doreste sa fie respectata si apreciata, femeia care are nevoie de intelegere si sprijin.

Cea care este presul barbatului, nu mai este femeie. Cel putin asa vad eu lucrurile.

Unde mai este personalitatea femeii daca face doar ce i se dicteaza?

 

La barbatul autoritar este altceva. Barbatul se simte cocos atunci cand regulile ii sunt respectate orbeste.

Bleah! Asta nu'i de mine.

Credeam ca am eu ceva probleme la mansarda daca gandesc asa. :D

nu ai probleme la mansarda :crazy:

asa este si nevasta-mea...foarte orgolioasa si cate odata foarte autoritara...

las de la mine,,si ii trece....cateodata sunt eu asa...si las de la ea si imi trece

atata timp cat exista iubire si respect reciproc totul va functiona

cand dispare una din ele....incepe sa scartzaie relatia...

sii.....niciodata n8u trebuie folosita atitudinea de la serviciu ( fata de colegi,subalterni) si in relatia cu iubitul/a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×