Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Despre Rabdare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fara rabdare nu se poate cladi nimic. Ca sa obtii ce doresti iti trebuie aspiratia pentru lucrul respectiv, si rabdare. Fara cele doua ingrediente, poti sa-ti iei adio de la ce ti-ai propus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara rabdare nu se poate cladi nimic. Ca sa obtii ce doresti iti trebuie aspiratia pentru lucrul respectiv, si rabdare. Fara cele doua ingrediente, poti sa-ti iei adio de la ce ti-ai propus.

Haide omule, fii original, ai mai spus asta! Esti un predicator al sfintei Rabdari?

 

Dar, sa-mi exprim si eu parerea. Rabdarea este buna in orice domeniu. Daca vrei sa se aleaga praful. E buna si in politica. Politicieni de frunte au recomandat-o de-a lungul istoriei, de la Paris din Troia pana la Victor Ciorbea. Efectele au venit prompt. E buna si in iubire rabdarea - metoda excelenta de contraceptie. Sadica, dar eficienta.

Eu unul o recomand in special in discutii pe forum. Daca esti un adept al rabdarii, pune-o in practica! Asteapta pana se inchide topicul fara sa mai postezi! :crazy:

 

PS: "Fara rabdare nu se poate cladi nimic" - dar ce zici de daramat? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Miss Take, rabdarea isi are rostul ei....dar, daca nu lupti pt. ce-ti doresti....daca te resemnezi, aceasta nu mai are nici o importanta...poti fi rabdator daca nu-ti doresti cu adevarat ceva.insa,....in momentul in care stii cu adevarat ce vrei.....faci pe dracu'n patru....dai naibii rabdarea...calci peste orice (chiar daca toata lumea te blameaza)....si-ti vezi de viata...insa, asta nu inseamna ca atunci cand ai ajuns sa-ti vezi visul cu ochii.....esti intr-adevar fericit.
Exact asta e si ideea mea. daca te resemnezi,totul este in cele din urma in zadar. Daca te resemnezi in suflet,totul mai departe e inutil.Cum asa? Daca imi voi vedea visul cu ochii...voi fi fericita... :) Altfel,ce alta definitie sa ii dau fericirii mele?Stii,eu am un defect,sunt cam nerabdatoare...nu pentru ca nu imi doresc,probabil ca e specific varstei,trairilor de acum,momentului... Am rabdare pana intr-un punct...apoi apare dezechilibrul si ma pierd.. Rabdarea mea se accentueaza doar prin credinta in sufletul pereche. El imi da putere. Credinta.Si Dumnezeu.
Haide omule, fii original, ai mai spus asta! Esti un predicator al sfintei Rabdari? Dar, sa-mi exprim si eu parerea. Rabdarea este buna in orice domeniu. Daca vrei sa se aleaga praful. E buna si in politica. Politicieni de frunte au recomandat-o de-a lungul istoriei, de la Paris din Troia pana la Victor Ciorbea. Efectele au venit prompt. E buna si in iubire rabdarea - metoda excelenta de contraceptie. Sadica, dar eficienta.Eu unul o recomand in special in discutii pe forum. Daca esti un adept al rabdarii, pune-o in practica! Asteapta pana se inchide topicul fara sa mai postezi! :crazy: PS: "Fara rabdare nu se poate cladi nimic" - dar ce zici de daramat? :doh:
Pentru ca sunt dezarmant de sincera uneori,am sa-ti permit a-ti spune ca exemplul tau cu rabdarea pana la inchiderea topicului este total pe langa subiect si irelevant.De ce nu ai tu rabdarea asta?Ia sa vedem,poti? Chiar daca se vor spune lucruri care te vor contraria,tu sa taci...aici nu e chestie de rabdare,ci de punct de vedere,Deroude.Rabdarea e buna in discutii pe forum,dar de multe ori e chiar frustranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii isi leaga viata de celalalt pentru ca "mi-e bine cu el","face parte dintr-o familie buna","ne intelegem,asta-i important","ne iubim,dar dupa ce se va consuma iubirea,ne vom respecta","o sa duc o viata linistita" etc.

 

Sunt mult mai bune aceste alegeri dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca sunt dezarmant de sincera uneori,am sa-ti permit a-ti spune ca exemplul tau cu rabdarea pana la inchiderea topicului este total pe langa subiect si irelevant.De ce nu ai tu rabdarea asta?Ia sa vedem,poti? Chiar daca se vor spune lucruri care te vor contraria,tu sa taci...aici nu e chestie de rabdare,ci de punct de vedere,Deroude.Rabdarea e buna in discutii pe forum,dar de multe ori e chiar frustranta.

Pai, in primul rand nu esti "dezarmant" de sincera - eu sunt inca inarmat pana in dinti :o:.

 

In al doilea rand, esti intr-o oarecare masura dezarmant de lipsita de umor :yes: pentru ca eu sunt realmente ultimul om care ar spune cuiva sa taca in mod serios si irevocabil.

 

In cele din urma, chiar daca as fi fost serios, argumentul ar fi fost perfect valid si foarte relevant, iar eu nu ar fi trebuit sa dau un exemplu de rabdare, pentru ca eu sunt impotriva rabdarii, deci nu vad de ce as manifesta chiar eu atitudinea careia ma opun cu vehementa. Este o dilema in cel mai pur stil clasic: daca sustin rabdarea trebuie sa o manifest, dar daca o manifest, asta inseamna sa pierd capacitatea de a o apara in dezbatere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact asta e si ideea mea. daca te resemnezi,totul este in cele din urma in zadar. Daca te resemnezi in suflet,totul mai departe e inutil.Cum asa? Daca imi voi vedea visul cu ochii...voi fi fericita... :yes: Altfel,ce alta definitie sa ii dau fericirii mele?Stii,eu am un defect,sunt cam nerabdatoare...nu pentru ca nu imi doresc,probabil ca e specific varstei,trairilor de acum,momentului... Am rabdare pana intr-un punct...apoi apare dezechilibrul si ma pierd.. Rabdarea mea se accentueaza doar prin credinta in sufletul pereche. El imi da putere. Credinta.Si Dumnezeu.

fericire? nu stiu cum iti definesti tu fericirea.

ideea ar fi ca oricata rabdare ai avea si ai vrea sa ai, sa cauti sa te bucuri de viata pentru ca acesti ani nu ii vei mai trai inca odata. sa ii traiesti frumos, fara a face lucrurui care ulterior sa le regreti si in timp ai sa vezi ca vei vede viata altfel decat o vezi acum.

mi se pare un pic deplasat sa stai sa astepti o viata intreaga sa apara sufletul pereche. asta inseamna irosire de timp, ca iti irosesti propria ta viata. pana va veni acel moment in care vei gasi persoana alaturi de care sa-ti petreci tot restul vietii, cauta sa te bucuri de viata.

candva si eu tot speram sa-mi gasesc sufletul pereche. si mai mult am suferit. mi-am schimbat viziunea asupra vietii si acum, uitandu-ma inapoi si la prezent pot spune ca am avut si am o viata frumoasa, ca am ceea ce am nevoie pentru a ma simti implinita si bucuroasa tot timpul. si nu le-as da pentru nici o dragoste d-aia care sa-mi dea fluturasi in stomac sau mai stiu eu ce. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rabdare nu este o calitate ci o necesitate...pacat ca eu nu am...am pierdut multe ca sunt repezit,grabit,agitat..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
rabdare nu este o calitate ci o necesitate...pacat ca eu nu am...am pierdut multe ca sunt repezit,grabit,agitat..
Este o necesitate,dar nu pentru toti.In primul rand,o consider o calitate.Nu multi o au.
mi se pare un pic deplasat sa stai sa astepti o viata intreaga sa apara sufletul pereche. asta inseamna irosire de timp, ca iti irosesti propria ta viata. pana va veni acel moment in care vei gasi persoana alaturi de care sa-ti petreci tot restul vietii, cauta sa te bucuri de viata.
Nu mi se pare deloc irosire sa stau in asteptarea sufletului pereche.Asta nu inseamna ca intre timp n-o sa continui sa traiesc,insa nu o sa ma complac in situatii diverse.Si oricum,sufletul pereche poate fi chiar cel cu care sunt implicata acum intr-o relatie,de exemplu. Magia poate aparea din prima sau....in timp... acum am realizat mai mult...chestiune de rabdare,cu siguranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o necesitate,dar nu pentru toti.In primul rand,o consider o calitate.Nu multi o au.Nu mi se pare deloc irosire sa stau in asteptarea sufletului pereche.Asta nu inseamna ca intre timp n-o sa continui sa traiesc,insa nu o sa ma complac in situatii diverse.Si oricum,sufletul pereche poate fi chiar cel cu care sunt implicata acum intr-o relatie,de exemplu. Magia poate aparea din prima sau....in timp... acum am realizat mai mult...chestiune de rabdare,cu siguranta.

fara calitati poti trai bine mersi...dar daca este necesitate traiesti mai greu... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fara calitati poti trai bine mersi...dar daca este necesitate traiesti mai greu... :P

Depinde unde vrei sa te situezi.Te poti reorienta cu privire la necesitati,tine de tine,de controlul pe care il ai asupra ta,dar cand vine vorba de calitati...sa vrei sa te lipsesti de ele..mi se pare o dovada de imaturitate...inseamna ca nu vrei sa fii apreciat ca om,nu stiu...

Eu nu ma pot lipsi de calitati,dar pot restabili prioritatile in ceea ce priveste necesitatile :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×