Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

De ce se spune....?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand oamenii se casatoresc,la un moment dat,preotul spune:"Daca cineva se opune acestei uniuni,sa vorbeasca acum sau sa taca pentru totdeauna!".

practica apartine religiei catolice, dar chiar si ei aproape ca au renuntat la ea. fraza mai apare in filme pentru a adauga o nota de dramatism unui deznodamant.

 

De ce? Si daca se opune cineva,nu se mai face nunta?

acum cateva sute de ani se obisnuia ca o nunta sa fie anuntata cu aproape o luna inainte, in eventualitatea ca tinerii se casatoreau fara stirea parintilor sau, mai rau, ca puteau fi rude apropiate. daca nu aparea nimeni pana la nunta, momentul din ceremonie in care preotul punea aceasta intrebare era practic ultimul moment in care cununia inaintea lui Dumnezeu putea fi oprita. dupa casatorie, orice obiectie era inutila, cei doi fiind uniti printr-un legamant sacru.

 

in timpurile moderne pot obiecta mirele, mireasa (caz in care nunta se anuleaza) sau cineva care se afla in posesia unui act ce atesta ca acea casatorie este ilegala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acest lucru nu se spune si in ceremonialul casatoriei ortodoxe . Doar in filmele americane am vazut aceasta exprimare .

Si la catolici e tot asa...se fac strigari 3 duminici inainte de nunta.

 

Eu presupun ca explicatia e undeva in vechime,cand nu existau acte,sistem juridic,etc.Daca era o incompatibilitate,sigur in biserica se afla despre ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://ask.yahoo.com/20050713.html

http://www.hudsonvalleyweddings.com/guide/speaknow.htm

 

Am sapat nitel si intr-adevar cam astea sunt motivele in mare - cele enuntate (plus eventualele dispute asupra dotei). Ganditi-va ca intr-o perioada a istoriei noastre, Biserica era o autoritate suprema a statului in unele tari (juridic, legislativ si executiv) - pe problemele religioase, iar casatoria era o problema religioasa. Si Biserica avea o lista lunga de motive pentru care o nunta ar fi putut fi anulata.

Editat de Deroude

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in religia,ortodoxa, si practica cele 3 stigari,in cele 3 duminici ,dinaintea casatoriei religioase.( vb. de Ardeal)--in unele. sate,se mai fac si *strigaturile pe ulita*----cutare se insoara/marita cu cutare---!!!---cate bordeie ,atatea obiceie!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oriunde se practica acest obicei mi se pare ca ii pun pe tinerii insuratei,mai ales pe mireasa,intr-o situatie penibila.Si inainte de nunta mea ar fi vrut preotul sa faca strigari,dar contracost nu a mai fost necesar-obligatoriu ca sa le puna si in aplicare.Ce fac banii din om...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oriunde se practica acest obicei mi se pare ca ii pun pe tinerii insuratei,mai ales pe mireasa,intr-o situatie penibila.Si inainte de nunta mea ar fi vrut preotul sa faca strigari,dar contracost nu a mai fost necesar-obligatoriu ca sa le puna si in aplicare.Ce fac banii din om...
Daca si preotul poate fi corupt usor,si credinta...atunci nu mai ramane nimic de zis,din pacate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca si preotul poate fi corupt usor,si credinta...atunci nu mai ramane nimic de zis,din pacate.

Mai important mi se pare ce,cum si cu ce suflet juri cu mana pe cruce,uitandu-te in ochii partenerului,nu niste strigari:,,cutare se marita cu cutare la data de...aveti ceva impotriva?".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si atunci la ei de ce se "practica" exprimarea?

Pentru că s-ar putea ca vreunul dintre cei prezenţi să ştie că fie mirele, fie mireasa sunt deja căsătoriţi cu altcineva, iar bigamia e interzisă şi la ei, nu numai la noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru că s-ar putea ca vreunul dintre cei prezenţi să ştie că fie mirele, fie mireasa sunt deja căsătoriţi cu altcineva, iar bigamia e interzisă şi la ei, nu numai la noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai bun,si de ar fi fost unul sau una care se trezeau sa nu fie de acord si sa intervina,de unde sa stiu eu ca respectiva persoana nu minte ca sa se razbune sau sa faca pur si simplu rau? Vezi tu,nu e relevanta aceasta interventie.Mi se pare nu doar inutila,dar si impertinenta.

Avand in vedere ,,vanatoarea de vrajitoare" a bisericii catolice,cand orice femeie ,sub orice motiv putea fi arsa pe rug,nu ma mai mira nimic.Se pare ca si biserica pleaca urechea la barfe...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×