Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Rivalitatea scolilor de psihanaliza

Postări Recomandate

In termenii tai, transferul pozitiv ar insemna ca pacientii asteapta (nejustficat si disproportionat) satisfactii din partea terapeutului. Si psihanalistul trebuie sa profite de asta, si sa deziluzioneze pacientul. Dar sa interpreteze si transferul negativ (cand pacientul il vede, tot nejustificat, omul rau).Nu e vorba de a primi ceva pozitiv de la pacienti, si despre transfer vorbim doar in nevroza si psihoza. Pentru un nevrotic terapeutul este ca tatal lui, si pentru psihotic terapeutul este chiar tatal lui in transfer.Toate fetele au probleme cu tatal, Ametist! :flowers:

 

Am dat un exemplu. :cheer: Normal ca toti avem "probleme" cu parintii- tata, mama- nu conteaza, dar pentru unii poate fi un lucru apasator si poate fi cheia altor probleme curente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am dat un exemplu. :cheer: Normal ca toti avem "probleme" cu parintii- tata, mama- nu conteaza, dar pentru unii poate fi un lucru apasator si poate fi cheia altor probleme curente.

Lasa, lasa, nu te mai scuza. Stii cum e cu "exemplele" care ne vin in minte. Nu mai rationaliza atat. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am scuzat deloc, dar nu pricep care este sensul replicilor tale- si nu pricep de ce comuti discutia, care este cu totul alta, pe "mine". Era clar ca exemplul a fost menit sa explice ceva, ca l-am ales pe asta si nu pe altul, este alta chestie. Scopul si l-a atins. Deci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai cu ce, gandeste-te si citeste-ma. :airkiss:

Trasformam rivalitatea "scolilor" de psihanaliza in rivalitatea noastra pe forum? Pai se poate? :airkiss:

 

Nu vreau sa fiu rivala cu tine pe forum. Nici nu spun ca nu stii nimic. Dar, nu dai argumente bune. Diploma si recunoasterea de catre IPA nu inseamna chiar atat de mult. Psihanaliza in Romania e oricum la inceput.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa fiu rivala cu tine pe forum. Nici nu spun ca nu stii nimic. Dar, nu dai argumente bune. Diploma si recunoasterea de catre IPA nu inseamna chiar atat de mult. Psihanaliza in Romania e oricum la inceput.

Cum apreciezi tu apropierea unui "psihanalist" de o practica psihanalitica buna?

Pe mine ma intrebai ce sunt. Inseamna ca asta conteaza mai mult decat ce spun. Cand il apreciezi pe Jean Chiriac, este mai important ca se declara psihanalist decat ca nu este recunoscut ca atare.

Cum e pana la urma?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum apreciezi tu apropierea unui "psihanalist" de o practica psihanalitica buna?

Pe mine ma intrebai ce sunt. Inseamna ca asta conteaza mai mult decat ce spun. Cand il apreciezi pe Jean Chiriac, este mai important ca se declara psihanalist decat ca nu este recunoscut ca atare.

Cum e pana la urma?

 

Pai... din ce scrie pe site, din cum raspunde moderatorul de forum la intrebari, din cursurile la care m-am inscris... cei de la AROPA mi-au dat impresia ca stiu despre ce vorbesc. Eu nu am experienta cu practica psihanalizei.

Din ce scrii si tu aici pe forum, se pare ca ai o experienta cu practica psihologiei sau psihiatriei, ma rog, pe aici...

In legatura cu diferitele conflicte intre asociatii - de aici am inceput aceasta discutie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E de discutat. Agresivitatea este mare in bransa psi. Daca ai putea cunoste psihanalisti din afara, "adevarati", ai vedea deosebirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Afirm chiar ca ce fac ei este psihanaliza "dupa ureche", adica nu este psihanaliza. Stiu de mult "primul site de psihanaliza" si stiu si ce cazuri prezentau, si ce rapsunsuri dadeau acolo.

In Romania Societatea de Psihanaliza a fost recunoscuta de Asociatia Internationala de Psihanaliza in 2000, pentru ca avea deja 4 membri directi IPA (asta a fost criteriu) si s-a transformat in Study Group, primul nivel de afiliere.

Daca vrei sa faci psihanaliza aici, de ce sa nu respecti regulile de formare si sa faci psihanaliza unde se face ea. Hic Rhodos, hic salta.

Daca Jean Chiriac a inventat "o psihanaliza" care nu se pupa cu nici o scoala existenta, va trebui sa astepte proba timpului.

Mai de mult imi propusese sa scriu in OMEN si a vrut sa stie cate ceva despre mine. Mi-a zis ca nu este in relatii bune cu analistul meu si imi cerea cumva sa ma lepad, ca sa colaborez cu AROPA. As fi scris cu placere daca nu mi s-ar fi cerut fidelitate. jester.gif

Exista in srp si psihanalisti care au fost acreditati de IPA numai cu o analiza de formare de 2 ani si ceva facuta in vremea comunismului cu un alt psihanalist care nu era acreditat de nimeni pe vremea aceea si care nu facuse o analiza personala (e vorba de Eugen Papadima, care era psiholog scolit in stil comunist- cu lipsurile de rigoare). E de mare mirare ca IPA a avut asemenea criterii laxe, dar se pare ca acesta e adevarul. Au fost foarte indulgenti cu primii psihanalisti din Romania.

Editat de bogt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×