Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Rivalitatea scolilor de psihanaliza

Postări Recomandate

Cum nu face AROPA psihanaliza? Editeaza revista OMEN, acolo sunt terapeuti, au si cursuri de psihanaliza, au un cabinet virtual.

Vorbesti serios? Fac psihanaliza pentru ca declara asta? Daca ti-ar scrie Jean Chiriac pe site ca a descoperit piatra filosofala l-ai crede?

Tu esti... sau te prefaci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbesti serios? Fac psihanaliza pentru ca declara asta? Daca ti-ar scrie Jean Chiriac pe site ca a descoperit piatra filosofala l-ai crede?

Tu esti... sau te prefaci?

 

Vrei sa sugerezi ca nu ar exista un consens intre ceea ce spun ca fac si ceea ce fac efectiv?

Intreb din pura curiozitate pentru ca nu am nici o informatie in acest sens. Doar le-am vizitat site-ul, destul de generos, as adauga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa sugerezi ca nu ar exista un consens intre ceea ce spun ca fac si ceea ce fac efectiv?

Intreb din pura curiozitate pentru ca nu am nici o informatie in acest sens. Doar le-am vizitat site-ul, destul de generos, as adauga.

Afirm chiar ca ce fac ei este psihanaliza "dupa ureche", adica nu este psihanaliza. Stiu de mult "primul site de psihanaliza" si stiu si ce cazuri prezentau, si ce rapsunsuri dadeau acolo.

In Romania Societatea de Psihanaliza a fost recunoscuta de Asociatia Internationala de Psihanaliza in 2000, pentru ca avea deja 4 membri directi IPA (asta a fost criteriu) si s-a transformat in Study Group, primul nivel de afiliere.

Daca vrei sa faci psihanaliza aici, de ce sa nu respecti regulile de formare si sa faci psihanaliza unde se face ea. Hic Rhodos, hic salta.

Daca Jean Chiriac a inventat "o psihanaliza" care nu se pupa cu nici o scoala existenta, va trebui sa astepte proba timpului.

Mai de mult imi propusese sa scriu in OMEN si a vrut sa stie cate ceva despre mine. Mi-a zis ca nu este in relatii bune cu analistul meu si imi cerea cumva sa ma lepad, ca sa colaborez cu AROPA. As fi scris cu placere daca nu mi s-ar fi cerut fidelitate. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar le-am vizitat site-ul, destul de generos, as adauga.

 

Asa este, si am putea macar sa le respectam munca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este, si am putea macar sa le respectam munca...

Poti sa pupi unde vrei tu pe cine vrei tu. Daca nu pricepi, nu te poate ajuta nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa pupi unde vrei tu pe cine vrei tu. Daca nu pricepi, nu te poate ajuta nimeni.

 

In nici un caz nu as apela la tine pentru ajutor.

Doar transferul pozitiv e esential pentru vindecare, nu? :D

Editat de sarah n.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In nici un caz nu as apela la tine pentru ajutor.

Doar transferul pozitiv e esential pentru vindecare, nu? :D

Doar transferul nu este suficient. Psihoterapeutii benficiaza mai tot timpul de transferul pozitiv al pacientilor lor, dar nu stiu ce sa faca cu el, in lipsa unei formari in psihanaliza.

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar transferul nu este suficient. Psihoterapeutii benficiaza mai tot timpul de transferul pozitiv al pacientilor lor, dar nu stiu ce sa faca cu el, in lipsa unei formari in psihanaliza.
Deci ceva despre psihanaliza tot stii...
Poti sa pupi unde vrei tu pe cine vrei tu.
Nu merg chiar asa departe. Sunt doar un fan, atata tot. Si da, fac/ gandesc ce vreau, cum e si normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu merg chiar asa departe. Sunt doar un fan, atata tot. Si da, fac/ gandesc ce vreau, cum e si normal.

Doar sa le faci cu capul tau, si de asta nu m-ai convins.

 

Deci ceva despre psihanaliza tot stii...

Mai mult decat un fan.

 

In nici un caz nu as apela la tine pentru ajutor.

Te-ai gandit totusi la o relatie intima cu mine (psihoterapeutica, desigur). Nu stiu daca sa ma bucur pentru asta... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai mult decat un fan.
Hmm... adica...?
Te-ai gandit totusi la o relatie intima cu mine (psihoterapeutica, desigur). Nu stiu daca sa ma bucur pentru asta... :cheer:
:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×