Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Protestez impotriva iadului !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu pricepi ca nu neg necesitatea unei pedepse pentru cei care gresesc, dar pedepsele descrise acolo sunt total disproportionate, sadice si grotesti si nu au nici un rost, de vreme ce sunt vesnice si nu numai pana cand cel in cauza se indreapta? Dar chiar si daca ar avea ca efect indreptarea pacatosului, nu vad cum o fiinta umana supusa unei experiente atat de traumatizante ar mai putea fi vreodata intreaga la minte si cu un comportament normal.
Dar cand Iisus se chinuia pentru noi,nu mai era traumatizant?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cand Iisus se chinuia pentru noi,nu mai era traumatizant?

Nu se chinuia - era chinuit .E o mare diferenta.

Daca te gandesti la plimbarica prin desert aia trebuie trecuta la interese personale.

 

P.S. Tudorele iti recomand What Dreams May Come - asta e un film - .Vezi acolo cum poti recupera o persoana iubita din iad.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar,Miss Take,Isus(daca este adv ca a fost rastignit)s-a chinuit o zi,hai doua.........nu o eternitate.
Zilele alea doua cat s-a chinuit El pe cruce au insemnat o eternitate,te asigur. Si-a asumat intreaga viata pentru noi si a murit. Deci nu s-a chinuit doar,a si murit. Si-a dat viata pentru noi.Ca nu vreti sa acceptati asta,e destul de grav. Cand facem rau, de ce nu ne gandim la consecinte? Dumnezeu ne-a expus tabla cu legi. Mai departe noi am ales. La urma,ce facem,tot pe El dam vina? Nu ti se pare o dovada de lasitate? Neasumarea responsabilitatii faptelor noastre,asa se numeste.
Nu se chinuia - era chinuit .E o mare diferenta. Daca te gandesti la plimbarica prin desert aia trebuie trecuta la interese personale.
Nu ma gandesc la nici o plimbarica. Se chinuia sau era chinuit,ideea e aceeasi..E vorba de un chin. Nici noi nu ne vom chinui,ci vom fi chinuiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma gandesc la nici o plimbarica. Se chinuia sau era chinuit,ideea e aceeasi..E vorba de un chin. Nici noi nu ne vom chinui,ci vom fi chinuiti.

Asa zi...induci ideea de autoflagel nu de alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar imi asum responsabilitatile.Daca Dumnezeu exista,i-as cere sa ma judece exact dupa faptele mele.Si mi-as asuma toate consecintele.Dar nu sa te judece pe ineptii precum x a fost budhist sau musulman si asta e.........o eternitate in iad.Sau daca ai furat ceva,sa iti asumi consecintele........dar nu cred ca astea sunt egale cu o vesnicie in iad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar imi asum responsabilitatile.Daca Dumnezeu exista,i-as cere sa ma judece exact dupa faptele mele.Si mi-as asuma toate consecintele.Dar nu sa te judece pe ineptii precum x a fost budhist sau musulman si asta e.........o eternitate in iad.Sau daca ai furat ceva,sa iti asumi consecintele........dar nu cred ca astea sunt egale cu o vesnicie in iad.
De ce esti ipocrita? Cum ti le asumi? Tudorica nu a vorbit despre categorii si secte sau despre felul in care ne rugam,ci strict despre pedeapsa in iad,care va fi aceeasi pentru toata lumea.

Ba da,furtul este egal cu pedeapsa vesnica in iad.Si stii de ce? Fiindca am fost creati sa urmam niste reguli.Ni s-a specificat de la inceput inca. Cine ne-a pus sa ne abatem de la ele?

 

Mai gandeste-te o data ce poti sa-ti asumi si ce nu. Eu cred ca n-ai curaj sa te gandesti nici un moment la cat de tare ai putea arde in flacarile iadului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar imi asum responsabilitatile.Daca Dumnezeu exista,i-as cere sa ma judece exact dupa faptele mele.Si mi-as asuma toate consecintele.Dar nu sa te judece pe ineptii precum x a fost budhist sau musulman si asta e.........o eternitate in iad.Sau daca ai furat ceva,sa iti asumi consecintele........dar nu cred ca astea sunt egale cu o vesnicie in iad.

In acest caz nu te poti declara nici crestina nici budista nici musulmana etc.Dupa definitie esti necredincioasa.Dupa biblie esti o pacatoasa.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In acest caz nu te poti declara nici crestina nici budista nici musulmana etc.Dupa definitie esti necredincioasa.Dupa biblie esti o pacatoasa.
Sunt de acord.

 

p.s. Tudorica,crezi ca daca ai facut apelul asta 'umanitar',vei salva lumea? Eu ma cam indoiesc.

Editat de Miss Take

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×