Sari la conținut
Forum Roportal
Mihai LEONTE

Cand eram fecior la mama!

Postări Recomandate

Oi oi ...pai ne ceri biografia din pruncie....

Pai eu nu imi aduc aminte nimic pana la varsta de 3 ani. In '96 am venit in Romania, nu mai tin minte nimic de cand stateam in Israel ( adica, imi aduc aminte vag cum ma dadeam io cu punga prin apartamentul din Ierusalim ). La 4 ani am fost data la gradinita romana, care a fost pentru mine un chin, eram inconjurata doar de copii balosi si mucosi cu care ma certam pe niste jalnice cuburi. Imi aduc aminte de educatoarea mea idioata care ne punea sa dormim obligatoriu, in niste paturi groaznice si inguste, parca erai la Jilava, pe bune. 3 ani a trebuit sa suport gradinita aia, unde mirosea groaznic a igrasie, unde nu se jucau copiii cu mine ca nu stiam inca romaneste prea bine, unde educatoarea ne punea sa stam la colt daca spargeam sau rupeam vreo jucarie, unde nu ne lasa sa mergem la veceu sa facem pipi, si unde se servea o supa groaznica, incolora, inodora, insipida, pe care trebuia s-o mancam, altfel ramaneam pitici.

La 7 ani am fost data, evident, la scoala romaneasca ( in Bv nu e scoala evreieasca ) si am invatat sa citesc, eram as la matematica (eram, nu mai sunt ) si cand luam vreun B era tragedie. Aveam Fb pe linie, doar 3 de B in clasa I, la educatie manuala. Doamne cat uram lucrul manual ( nu ma refer la onanie, ci la practica mestesugareasca ) ... ma chinuiam o ora sa fac un pahar de hartie, nu decupam niciodata drept, scapam prea mult lipici pe foaie, eram varza. La educatie plastica - aceasi chestie. Intotdeauna am urat acuarelele: mirosul lor, fluiditatea lor scarboasa, etc.

Ce conteaza asta, anyway. Eram o mica tocilara. Acum micutza tocilara a murit. Pentru ca voi ati omorat-o.

Imi aduc aminte, aveam 7-8 ani, si pentru mine o raceala era o binecuvantare ! Ramaneam singura acasa, gateam, imi faceam de cap, sunam la concursurile interactive si citeam reviste minunate...cu Mickey Mouse, din cate imi aduc aminte.

In fine, ar fi mai multe detalii.... dar ma cam limitez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O NOTĂ DE EGOISM

 

Iradiind speranţe doar visate,

Jocuri de stele ce dansează uşor

Aduc

Editat de Mihai LEONTE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CONTEMPLAŢIE

 

Tu m-ai făcut ca printre aştri

Să-mi fie locuinţa,

Cu farmecul ochilor albaştri

Să-mi alin dorinţa.

 

Tu m-ai făcut să uit de toate

De griji şi de necazuri,

Să am clipe fericite

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×