Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Ziua a 7-a ....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faptele Apostolilor ...

Evangh. dupa Luca ...

Evangh. dupa Matei ...

 

iar sirul zilelor sau succesiunea lor nu s-a pierdut niciodata de la Creatiune pana azi

ce poate fi mai clar decat ce spune biblia

te intrebam: ce ai inteles din ce am spus eu?

de ce esti convins ca ai alta parere decat mine si BC?

 

Faptele Apostolilor ...si in plus biserica romano-catolica recunoaste oficial ca schimbarea zilei a fost facuta de

C-tin cel mare si preluata de primii papi dupa anul 300....

"recunoasterrea" s-a facut dupa sute de ani de la "schimbare", ca sa explica cuiva care intelegea mai greu sau nu voia sa inteleaga...

 

 

reiau mesajul anterior (la care ai raspuns cu citate, fara sa imi spui si ce ai inteles din ce am spus eu - ceva ai inteles daca ai dat citatele acelea, nu-i asa?)

 

in cele zece porunci, nu se specifica faptul ca Sabatul, adica Ziua de odihna inchinata lui Dumnezeu, ar fi sambata, ziua de dupa Ziua lui Venus (Vineri), numita in Imperiul roman initial Ziua lui Saturn, zi careia i s-a schimbat numele in Sabat pentru ca au observat ca asa ii spuneau evreii acelei zile di calendarul lor

s-ar fi putut foarte bine ca ziua respectiva sa se fi suprapus cu Ziua lui Mercur, de exemplu, sau cu orice altra zi din saptamana romanilor...

dupa anul 300 nu a mai intrat niciun text in Biblie - daca s-ar fi continuat includerea unor texte intre textele sfinte, asa cum au tot facut evreii cu ale lor, ar fi aparut si versetul cu Duminica, asa insa a ramas doar traditie crestina

NT are texte alcatuite de-a lungul a 150 de ani, restul fiind traditie, pe cand VT are texte alcatuite de-a lungul a 1500 de ani, incluzand aici si traditiile diferitelor epoci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este simplu si clar ca Isus nu a schimbat ziua de odihna

El a dat la o parte insa anumite adaugiri ale evreilor

cum ca n-ai voie sa faci chiar un bine - vezi cazul vindecarilor -

De altfel le-a spus si ucenicilor sa se roage ca fuga lor

sa nu fie sambata sau iarna referindu-se la cucerirea Ierusalimului

de catre romani

Toate argumentele pe care le-au adus ,, zexelica ,, , ,, marinaru ,, etc.

sant incercari disperate de a spune albului ca e negru...

versetele aduse ca argument nu spun deloc ca ziua de odihna s-ar

fi schimbat, chiar despre apostoli scrie clar ca nici vorba sa tina duminica....

asa am crezut si eu dar m-am lamurit ca cele 10 porunci sant vesnice...

nu se schimba si nici up-gradeaza...

chiar ultima controversa a omenirii va fi intre ascultarea de autoritatea

lui D-zeu prin tinerea zilei a 7 a - sambata - tinuta si acu in Israel de

aproape toate confesiunile...sau ascultarea de autoritatea asa zisei

biserici ,,crestine,, care sustine duminica - vezi in engleza si germana

sunday - sonnetag - adica ziua soarelui -

acest adevar biblic pe care biblia il prevedea ca va fi atacat si schimbat

- adica porunca a 4 a - se va verifica daca e o profetie adevarata sau nu

prin ceea ce se va intampla in viitor.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In istoria marelui circ al tuturor religiilor ... religia iudeo-crestina a comis cel mai mare pacat ce se putea comite ... Unul de neiertat!!!

Prezentand un Dumnezeu Atotputernic Ceator al Universului si al Vietii... si pe Isus ca "Omul Dumnezeu" ... s-a reusit incetatenirea conceptiei ca Omul este cea mai importanta finta de pe planeta ...iar celelate creaturi sunt neimportante!

Gravitatea faptului este accentuat prin faptul ca printr-o carte considerata "Cuvantul Domnului" ... i s-a poruncit omului sa se inmulteasca si sa stapaneasca planeta ! ... ceea ce alte religii nu si-au permis sa o faca!

 

Nimic grav ar zice unii, ... dar crestinii ...luand in serios "porunca divina", au reusit ca odata cu dezvoltarea stintelor naturii, si implicit a revolutiei tehnico-stintifice ...sa subjuge total planeta in interesul lor ... ca doar ei sunt importanti si asa le-a poruncit Creatorul ...si astfel vedem ca Crestinii au dat tonul la o goana egoista "legitimata de divinitate", catre folosirea si secatuirea resurselor planetei, doar pentru satisfacerea intereselor sale, exclusive... fara sa tina cont de NIMIC!

 

Si iata ca astazi tragem consecintele acestei nesabuinte ....omenirea astazi a ajuns in Ziua a 7-a ..pe marginea prapastiei!...nu conteaza ca am distrus mediul si distrugem si clima ...important este ca: ... Isus a venit sa ne rascumpere pacatele ...deci noi putem continua mai departe distrugerea linistita, ca doar noi suntem "spuma creatiei"!

 

Aceasta idee o lansez ca pe un indemn la ratiune, si la o atitudine clara fata de aceasta religie diabolica ... care dupa samavolniciile comise 2000 de ani impotriva oamenilor ... pune si azi in pericol chiar existenta planetei ... prin mesajul sublimal ...ca Dumnezeu ... si asa nu traieste aici pe pamant, ... tot asa si ptr om ... viata pe pamant nu reprezinta nimic important ...deci se poate distruge linistit planeta!

Fara a se tine cont ca pe planeta mai "locuiesc" alaturi de oameni, cca un milion de alte specii.!

putem noi cu mintea noastra sa cuprindem toate cele ascunse si tainice..........stiinta se izbeste intotdeauna de marele zid......oare care?rationeaza asta..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acest adevar biblic pe care biblia il prevedea ca va fi atacat si schimbat

- adica porunca a 4 a - se va verifica daca e o profetie adevarata sau nu

prin ceea ce se va intampla in viitor.....

Ma, iara minti lumea? Unde scrie, ma, in Biblie ca porunca a 4-a va fi atacata? Unde scire in Biblie direct? Daca nu scrie, esti un mincinos.

Editat de zexelica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si gandeste-te ca Pavel inainte sa devina apostol al lui Isus, a fost un om foarte foarte religios, care tinea strict sabatele si toate alea.

Pai, asa va invata teologii vostrii: ca este cuvintul lui Pavel, Petru, etc........... Este Cuvintul lui Dumnezeu 100%

 

2 Petru 1:21

 

21Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

???

Nu te mai inteleg. :flowers:

Tocmai am pus accentu' la inceput ca e Cuvantul lui Dumnezeu. Daca te uiti la inceput, am zis Pavel inspirat de Duhul Sfant. Deci nu Pavel. Faza de la sfarsit, am zis doar ce fel de om era Pavel inainte, religios si asa mai departe. Si schimbarea care a adus-o Isus in viata lui se vede din versetele alea. De la a tine sabatu' cu strictete a ajuns sa zica ca pentru unii toate zilele sunt la fel. In fine, era vorba despre sabat, ca leo luke se tine tare de el.

Esti pus pe contradictii zexe, cred ca numa' cand imi vezi numele, tragi direct, nici nu mai citesti ce-am scris. :good:

E adevarat ca de multe ori o iei pe aratura si deviezi de la adevarurile lui Dumnezeu, dar sunt si altele in care sunt de acord cu tine. :)

Te salut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica din versetele acestea s-ar intelege ca nu mai conteaza

ce zii sa tii......

 

corect :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×