Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Ziua a 7-a ....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"o face biserica crestina timpurie care a hotarat ca ziua de odihna a crestinilor sa fie schimbata in favoarea zilei de duminica. Motivele invocate pentru aceasta schimbare au fost incercarea de a crea o distinctie intre crestini si evrei si de a intari astfel religia crestina nou formata."

 

si ce parere ai tu despre asta? cum ti se pare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"o face biserica crestina timpurie care a hotarat ca ziua de odihna a crestinilor sa fie schimbata in favoarea zilei de duminica. Motivele invocate pentru aceasta schimbare au fost incercarea de a crea o distinctie intre crestini si evrei si de a intari astfel religia crestina nou formata."

 

si ce parere ai tu despre asta? cum ti se pare?

Pentru mine personal denumirile ca atare au f putina importanta.Mai mult ma intereseaza semnificatiile.Iar la aceasta zi, a 7-a, cred ca important este ca se pastreza aceiasi semnificatie -odihna-,. Daca nu ma insel prea tare in ebraica aceasta zi este "iom Shabat"-ziua de odihna-care are corespondent in calendarul iulian ziua de sambata.Vreau sa scot in evidenta faptul ca aceasta zi nu avea la inceput nici o alta denumire inafara celei de - ziua de odihna-.Dar cred ca la denumiri ne poate lamuri Zeitgeist ca am vazut ca se pricepe la ebraica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce modificari au facut crestinii in Vechiul Testament?

 

Pai documenteaza-te si o sa afli ...ca punct de plecare vezi Tanachul biblia iudaica ...si apoi vezi modificarile lui Marcion si vei ajunge si la alte informatii daca te intereseaza!

 

Pentru ca documentarea si descoperirea adevarului este o placere ...nu-mi cere daca esti insetat de adevar sa iti rapesc plcerea de a le descopeii singur.

 

Sikaryan, cine a dovedit ca biblia e o minciuna? si inca ceva.. tu crezi in Dumnezeu? si daca da, de ce crezi?

 

1.... insusi Isus dovedeste acest lucru ...prin faptul ca niciodata nu pomeneste de ea si nici nu o recomanda nimanui ...desi e scrisa de Tatal sau!

2 ...este o minciuna ptr ca i se atribuie o inspiratie divina ...desi nu e inspirata de nici un Dumnezeu ci furata de la religia iudaica unde se cheama Tanachul ...si este modificata de crestini ca sa nu mai serveasca doctrina evreilor ... ci o religie noua diferita de aceasta.

 

In rest pentru iubitorii de Adevar ...acum in era informaticii sunt suficiente surse de aflare a adevarului prin documentare....asa ca daca cauti adevarul ...spor la lectura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spre exemplu(si este micut!), in Geneza 1:5, varianta in limba romana pe care am intalnit-o in toate editiile de Biblie pe care le-am consultat este "Si a fost seara si a fost dimineata: ziua intai." sau "aceasta a fost ziua intai". In versiunea originala in ebraica (in Tora), versetul amintit este "vaiehi erev vaiehi voker, iom ehad", ceea ce se traduce corect in romana prin "Si a fost seara si a fost dimineata: o zi." si se continua cu : "doua zile", "trei zile"......

Ai dreptate!

 

Poti traduce si ceea ce au tradus "sapatamani" din Daniel 9:24-27? Ce cuvant evreiesc este scris?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine personal denumirile ca atare au f putina importanta.Mai mult ma intereseaza semnificatiile.Iar la aceasta zi, a 7-a, cred ca important este ca se pastreza aceiasi semnificatie -odihna-,. Daca nu ma insel prea tare in ebraica aceasta zi este "iom Shabat"-ziua de odihna-care are corespondent in calendarul iulian ziua de sambata.Vreau sa scot in evidenta faptul ca aceasta zi nu avea la inceput nici o alta denumire inafara celei de - ziua de odihna-.Dar cred ca la denumiri ne poate lamuri Zeitgeist ca am vazut ca se pricepe la ebraica.

Ce ai scris tu este corect. nu am ce lamurire sa aduc la aceasta denumire. :o:

 

 

Ai dreptate!

 

Poti traduce si ceea ce au tradus "sapatamani" din Daniel 9:24-27? Ce cuvant evreiesc este scris?

Amice!Ma shlomha? O luam de la capat?.....nu-i frumos! Citeste iar(in caz ca ai uitat) postarile anterioare. Atentie la limbajul religios al evreilor!ah...dar am uitat ca tu sti mult mai bine decat evrei.... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amice!Ma shlomha? O luam de la capat?.....nu-i frumos! Citeste iar(in caz ca ai uitat) postarile anterioare. Atentie la limbajul religios al evreilor!ah...dar am uitat ca tu sti mult mai bine decat evrei.... :phone:

A col beseder! Ma hadash?

N-am uitat, insa nu ai explicat terminatia "IM" a cuvantului folosit in acele versuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×