Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Prima Dacie cu motor care consuma apa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu prea te-nteleg...

Imi dau seama. Si eu, daca n-as sti ce stiu, as spune ca aberez. Studiaza materialele la care am facut referire in posturile mele si o sa incepi sa intelegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca ai inteles bine. Dar daca ai inteles bine, te rog trimite-mi si mie o adresa, telefon, pe cineva care o masina care merge exclusiv cu apa (maine ma duc sa-l intalnesc pe individ :pardon: ).

 

Am inteles cat se poate de bine, cel de la care am aflat de aceasta idee este un prieten apropiat :rot:. Este de buna credinta, un om ingenios, curios si cu mult curaj: pentru mine este suficient deocamdata ca sa-i acord credit.Tocmai urmeaza sa demareze modificarea motorului unei masini (lucru amanat de mult timp din tot felul de motive obiective). Din pacate detalii personale nu pot furniza (din varii motive), dar o eventuala reusita nu va fi facuta secreta. Voi fi primul om care il va urma, cu toate riscurile de rigoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles cat se poate de bine, cel de la care am aflat de aceasta idee este un prieten apropiat :pardon:. Este de buna credinta, un om ingenios, curios si cu mult curaj: pentru mine este suficient deocamdata ca sa-i acord credit.Tocmai urmeaza sa demareze modificarea motorului unei masini (lucru amanat de mult timp din tot felul de motive obiective). Din pacate detalii personale nu pot furniza (din varii motive), dar o eventuala reusita nu va fi facuta secreta. Voi fi primul om care il va urma, cu toate riscurile de rigoare.

Ma refeream ca n-ai inteles bine chestia precum ca in Germania ar fi mai multi cu masini modificate pe apa. Eu n-am auzit de niciunul. Am auzit de 2 unul prin Suedia, altul prin Anglia parca, care ambii si-au facut motoarele pe apa, dar tin "inventia" sub cheie sperand ca o sa faca avere, orgoliosi de "inteligenta" lor. Daca e macar unul in Germania, sau oriunde in Europa care are asa ceva gata facut, as vrea sa-l cunosc.

 

Cunosc mai multe persoane care sunt la faza "demararii modificarii motorului". Tot la faza asta au ramas de ceva vreme pentru ca motorul nu demareaza. Si nu va demara pana nu vor gasi principiul de baza al superproductiei de hidrogen, sau vor face o redescoperire norocoasa. Nu uita in caz de reusita sa faceti imediat schemele detaliate publice gratis pe internet si imprastiate la cat mai multe persoane. Daca incercati sa obtineti bani din asta, nu doar ca nu o sa obtineti, dar va bagati si in mari necazuri, iar schemele se vor pierde inca o data.... Eu ma indoiesc ca o sa reusiti fara sa fi gasit intai "cheia superproductiei de hidrogen". Totusi va urez succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu uita in caz de reusita sa faceti imediat schemele detaliate publice gratis pe internet si imprastiate la cat mai multe persoane. Daca incercati sa obtineti bani din asta, nu doar ca nu o sa obtineti, dar va bagati si in mari necazuri, iar schemele se vor pierde inca o data....

Asta era si ideea. Niciunul dintre cei din grupul de apropiati, informati in legatura cu subiectul, nu are interese financiare din treaba asta. Nici cel mai mic. Si nu cred ca mai traim vremurile acelui tip de interese. Informatia trebuie sa fie un bun al tuturor. Cu o floare chiar se face primavara!

 

Cat despre Germania, nu am informatii concrete, e cu "am auzit ca..." dar nici nu am cautat sa aflu mai multe. Validarea unui asemenea proiect se face, cel mai simplu, prin propria reusita. Si cam pe asta as miza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru scoaterea H din H2O e nevoie de un consum serios de energie, de unde sa provina asta? In niciun caz nu se poate construi un motor doar cu apa; pe de alta parte nu m-ar mira foarte mult sa se poata obtine o ameliorare a randamentului actual al motoarelor cu ajutorul fortei aburilor.

Editat de Franco222

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii au reusit sa faca procesul de electroliza atat de eficient, incat sa obtina destul gaz de hidrogen si oxigen la 5V cu 0,5A (adica alimentat de la o baterie de buzunar) cat sa faca un motor sa mearga. Initial inventia a fost facuta cu peste 100 de ani in urma.

Astea sunt exemple de motoare care merg excusiv cu apa (de fapt gaz de H si O obtinut prin electroliza in timp real)

 

Presupun ca tu aici te referi la electrohidroliza apei, care intr-adevar nu cosuma foarte mult curent sau nu are nevoie de o tensiune foarte mare, dar e un proces lent si se obtin cantitati mici de hidrogen, care nu cred ca sint suficiente.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Presupun ca tu aici te referi la electrohidroliza apei, care intr-adevar nu cosuma foarte mult curent sau nu are nevoie de o tensiune foarte mare, dar e un proces lent si se obtin cantitati mici de hidrogen, care nu cred ca sint suficiente.

Nu. Ma refer la o productie foarte eficienta de hidrogen prin electroliza. Este un principiu (de fapt o anumita configuratie a sistemului de productie pe baza unui principiu care asta nu se stie sau nu se face caz) cam tinut sub cheie si ma intreb de cate ori mai trebuie redescoperit pana va reusi sa devina public.

 

In niciun caz nu se poate construi un motor doar cu apa;

Aici te inseli.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O solutie ar fi realizarea unor masini hiper-usoare de doar cateva zeci de kg, avand suprafata superioara acoperita cu panouri foto-voltaice, la roti colectoare de electroni, un mini-bazin de hidroliza a apei in O si H, apoi un vas capilar de reciclare-recircuitare a apei rezultate prin arderea Hidrogenului.

 

Masina ar dispune si de doua pedale de tipul celor de la auto-vehicule, insa pt., producerea de forta mecanica de la picioare.

practic am avea o RICSA chinezeasca, aero-dinamica, acoperita cu folie ne-hidrofoba perfect intinsa, izolata perfect, pe patru roti, si cu un motor de motocicleta, ori moto-bicicleta.

 

Masina ar dispune si de un mini-compresor de gaze O, H, pentru combustibilul in curs de utilizare-generare-utilizare ! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O solutie ar fi realizarea unor masini hiper-usoare de doar cateva zeci de kg, avand suprafata superioara acoperita cu panouri foto-voltaice, la roti colectoare de electroni, un mini-bazin de hidroliza a apei in O si H, apoi un vas capilar de reciclare-recircuitare a apei rezultate prin arderea Hidrogenului.

 

Masina ar dispune si de doua pedale de tipul celor de la auto-vehicule, insa pt., producerea de forta mecanica de la picioare.

practic am avea o RICSA chinezeasca, aero-dinamica, acoperita cu folie ne-hidrofoba perfect intinsa, izolata perfect, pe patru roti, si cu un motor de motocicleta, ori moto-bicicleta.

 

Masina ar dispune si de un mini-compresor de gaze O, H, pentru combustibilul in curs de utilizare-generare-utilizare ! :blink:

Solutia e realizabila cu tehnologia oficiala actuala. Dar prea complicata. Poti pur si simplu sa acumulezi energia captata de la soare in baterii. Apoi folosesti motor electric in loc de motor cu explozie. Exista deja prototipuri de acest gen.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Solutia e realizabila cu tehnologia oficiala actuala. Dar prea complicata. Poti pur si simplu sa acumulezi energia captata de la soare in baterii. Apoi folosesti motor electric in loc de motor cu explozie. Exista deja prototipuri de acest gen.

 

Nu, nu in baterii, ci scindarea apei si colectarea provizorie a H2 si O2 in (doua tuburi ?!), bateriile sunt prea scumpe (Li/ Ni), si prea grele !!! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×