Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Prima Dacie cu motor care consuma apa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O solutie ar fi realizarea unor masini hiper-usoare de doar cateva zeci de kg, avand suprafata superioara acoperita cu panouri foto-voltaice, la roti colectoare de electroni, un mini-bazin de hidroliza a apei in O si H, apoi un vas capilar de reciclare-recircuitare a apei rezultate prin arderea Hidrogenului.

:blink:

 

eu cred că echiparea cu roţi a unei cabine de duş , pare mult mai realizabilă . :)

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu in baterii, ci scindarea apei si colectarea provizorie a H2 si O2 in (doua tuburi ?!), bateriile sunt prea scumpe (Li/ Ni), si prea grele !!! :blink:

Daca te intereseaza intr-adevar, cauta materiale din astea pe net, o sa gasesti o multime de idei. Presupunerile pe care le faci sunt irelevante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Ma refer la o productie foarte eficienta de hidrogen prin electroliza. Este un principiu (de fapt o anumita configuratie a sistemului de productie pe baza unui principiu care asta nu se stie sau nu se face caz) cam tinut sub cheie si ma intreb de cate ori mai trebuie redescoperit pana va reusi sa devina public.

Pentru desfacerea legaturii intre H si O e nevoie de o energie egala cu cea eliberata in momentul refacerii acestei legaturi (adica al arderii H). De unde sa provina asta? Multa, putina, trebuie sa provina de undeva. Doar nu tot din arderea H. Iar inventam un perpetuum mobile de speta 1?

 

Daca insa vorbim despre imbunatatirea randamentului actualelor motoare (situat la aproximativ 25%) prin conversia unei parti din caldura disipata (restul de 75%) intr-un plus de lucru mecanic, realizata tehnic prin vaporizarea apei, asta nu mi se pare imposibil.

Editat de Franco222

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru desfacerea legaturii intre H si O e nevoie de o energie egala cu cea eliberata in momentul refacerii acestei legaturi (adica al arderii H). De unde sa provina asta? Multa, putina, trebuie sa provina de undeva. Doar nu tot din arderea H. Iar inventam un perpetuum mobile de speta 1?

De fapt energia necesara despartirii H si O nu are nici o legatura cu energia degajata de arderea H si O. Dar bineinteles ca scoala te invata cu totul altceva. Acum crezi ce vrei, nu ma pune sa-ti demonstrez ca n-o s-o fac. Dar altii o s-o faca (din nou pentru a n-a oara). Asa ca ai doua posibilitati: stai in pas cu timpurile, sau cu manualele scolare... alegerea e numai a ta! Bafta! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt energia necesara despartirii H si O nu are nici o legatura cu energia degajata de arderea H si O. Dar bineinteles ca scoala te invata cu totul altceva. Acum crezi ce vrei, nu ma pune sa-ti demonstrez ca n-o s-o fac. Dar altii o s-o faca (din nou pentru a n-a oara). Asa ca ai doua posibilitati: stai in pas cu timpurile, sau cu manualele scolare... alegerea e numai a ta! Bafta! :cry:

auuu ce atitudini de copil :cry: "bafta" "crezi ce vrei"

pai, daca nu demonstrezi tu, atunci cine? crezi ca intru pe forum ca sa "aflu" de google?

 

lasam manualele daca vrei, dar imi inchipui ca n-ai sa contesti principul conservarii energiei. si atunci cum o sa explici diferenta dintre energia degajata si cea absorbita la formarea respectiv desfacerea moleculei de apa? de unde apare o energie noua?

Editat de Franco222

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
auuu ce atitudini de copil :cry: "bafta" "crezi ce vrei"

pai, daca nu demonstrezi tu, atunci cine? crezi ca intru pe forum ca sa "aflu" de google?

Inca o data multa bafta daca vrei sa urmezi drumul indicat de mine! Sunt destui care iti pot da detalii. Ma astept sa fii foarte sceptic si nu am intentie sa intru in contradictii inutile, dar poti studia singur. Pentru inceput iti sugerez documentarele

 

Energy From The Vacuum - Part 1 - Stubblefield (Tom Bearden, John Bedini) (2006)

Energy From The Vacuum - Part 2 - (John Bedini, Tom Bearden) (2007)

Free Energy - Equinox - It Runs on Water - Overunity - Free Energy - Broadcast 1995

Free Energy - Laurence Gardner - Lost Secrets Of The Sacred Arkx

Free Energy - Norman Wootan - The History of the E.V. Gray Motor (KeelyNet Conference) (2001)

Free Energy - The Race to Zero Point

Peter Lindemann - The Free Energy Secrets of Cold Electricity (2000)

Peter Lindemann - The World of Free Energy (KeelyNet Conference) (2001)

Tom Valone - Zero Point Energy Extraction from the Quantum Vacuum (2004)

 

Apoi cartile

(ebook Free Energy) - Jack Sarfatti - Zero Point Energy, Star Gates & Warp Drive - The Casimir Effect (2001)

(ebook Free Energy) - Tom Bearden - Energy from the Vacuum (2002)

(ebook Free Energy) - Tom Bearden - Final secret of free energy (1993, www.cheniere.org)

(ebook Free Energy) - Tom Bearden - QUITON - PERCEPTRON PHYSICS (1973)

 

N-as vrea sa fac reclama la alte situri, dar altfel nu vad cum ti-as putea trimite informatia...ma scuz pentru link-uri, nu este reclama, doar informatii cu referire la topic.

http://www.overunity.com/

http://www.waterpoweredcar.com/

 

si internetul e plin, totul e sa stii sa extragi informatia si sa intelegi principiile.

 

Principiul electrolizei super eficiente n-o sa-l gasesti nicaieri, este inca sub cheie. La asta se chinuie multi sa redescopere.

 

Bineinteles ca daca lasi scepticismul deoparte mai putem schimba cate o idee pe viitor, dar intai studiaza materialele pe care ti le-am sugerat. :yam: Si nu uita sa mai pui pe foc o parte din manualele scolare :cry: Aici glumesc, manualele sunt bune in mare parte, sunt gresite doar cateva idei esentiale... :o:

 

si atunci cum o sa explici diferenta dintre energia degajata si cea absorbita la formarea respectiv desfacerea moleculei de apa? de unde apare o energie noua?

Nu stiu exact. Inchipuie-ti ca nici cei care au realizat sisteme care functionau nu erau capabili sa explice exact ce se intampla. Dar un lucru e sigur. Teoria oficiala e subreda. N-avem noi laboratoare si nu sunt bani sa cercetam ce ne trece prin cap, ca s-ar redescoperi multe lucruri care intra in conflict cu ce se invata in scoli. Fiecare contribuie cu cat poate, ceva gen "open source". Pana la urma o sa rasufle. Pana atunci, incearca si tu sa intelegi.

Pe mine ma intereseaza mai putin chestia cu hidrogenul, ma intereseaza mai mult electromagnetismul, dar aici lucrurile sunt destul de complicate :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mah! Pina acum, toata energia sau sursele de energie folosite de om au sau au avut cindva la baza Soarele.

folosirea cu un randament cit mai mare a energiei Soarelui ar fi poate mai utila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca o data multa bafta daca vrei sa urmezi drumul indicat de mine! Sunt destui care iti pot da detalii. Ma astept sa fii foarte sceptic si nu am intentie sa intru in contradictii inutile, dar poti studia singur. Pentru inceput iti sugerez documentarele

 

Energy From The Vacuum - Part 1 - Stubblefield (Tom Bearden, John Bedini) (2006)

Energy From The Vacuum - Part 2 - (John Bedini, Tom Bearden) (2007)

Free Energy - Equinox - It Runs on Water - Overunity - Free Energy - Broadcast 1995

Free Energy - Laurence Gardner - Lost Secrets Of The Sacred Arkx

Free Energy - Norman Wootan - The History of the E.V. Gray Motor (KeelyNet Conference) (2001)

Free Energy - The Race to Zero Point

Peter Lindemann - The Free Energy Secrets of Cold Electricity (2000)

Peter Lindemann - The World of Free Energy (KeelyNet Conference) (2001)

Tom Valone - Zero Point Energy Extraction from the Quantum Vacuum (2004)

 

Apoi cartile

(ebook Free Energy) - Jack Sarfatti - Zero Point Energy, Star Gates & Warp Drive - The Casimir Effect (2001)

(ebook Free Energy) - Tom Bearden - Energy from the Vacuum (2002)

(ebook Free Energy) - Tom Bearden - Final secret of free energy (1993, www.cheniere.org)

(ebook Free Energy) - Tom Bearden - QUITON - PERCEPTRON PHYSICS (1973)

 

N-as vrea sa fac reclama la alte situri, dar altfel nu vad cum ti-as putea trimite informatia...ma scuz pentru link-uri, nu este reclama, doar informatii cu referire la topic.

http://www.overunity.com/

http://www.waterpoweredcar.com/

 

si internetul e plin, totul e sa stii sa extragi informatia si sa intelegi principiile.

 

 

daca tot ai citit si te-ai documentat atata explica-mi si mie (in cuvinte asa cum ai priceput tu) cum extragi energie din vacuum :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca tot ai citit si te-ai documentat atata explica-mi si mie (in cuvinte asa cum ai priceput tu) cum extragi energie din vacuum :cry:

 

Buei, nimic nu stii!

Problema e cum bagi mai intii energia in vacuum!

Ca daca reusesti asta, dup-aia poate reusesti s-o si scoti de-acolo!

:cry:

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca tot ai citit si te-ai documentat atata explica-mi si mie (in cuvinte asa cum ai priceput tu) cum extragi energie din vacuum :cry:

Vorba vine din vacuum. Parerea mea este ca are de-a face cu magnetismul, care este gresit inteles. Sunt diverse metode prin care se poate obtine surplus de energie din asa-zisul vacuum. Si multa confuzie in jur, deoarece nu exista o organizatie care sa sustina ideile pe niste baze clare. Dar cum nu-mi place aroganta, iti las tie placerea sa le citesti si sa povestesti in cuvinte, asa cum vei intelege tu, cum se extrage energia din vacuum... Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×