Sari la conținut
Forum Roportal
dhodo

Ce inseamna libertatea pt voi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Libertatea inseamna sa ai LIMITE.

Suna ciudat nu? Dar asta inseamna sa fii liber.

Voi prezenta doua exemple.

Daca ai fii o locomotiva care ar fi libertatea ta? Sa alergi pe sine si sa ajungi la destinatie; daca nu libertatea ta nu este decat aceea de a rugini pe camp... poate vrei sa fii liber sa nu te limitezi nu? doar la niste sine...

Cam asa se intampla in societatea aceasta lipsa ei de limite o distruge. :haha:

Iti poti imagina libeartatea si ca o apa curgatoare, dar daca ea hotaraste sa fie libera sa nu se limiteze la malurile ei sa de-a pe afara, sa se reverse, are liberatea de a deveni o mlastina... ce are o calitate... miroase urat - o apa statuta.

Libetatea o gasesti prin limitari.

Dar de unde iau limitele?

Personal cred ca exista Adevar Absolut. Voi ce credeti?

Conform Sfintei Scripturi Adevarul = Iisus Hristos. Deci, voi cauta limitele vietii mele la El. Altfel voi merge orbecaind prin lumea aceasta... voi fi orb... si nu sunt nici vesnic... dar voi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Libertatea inseamna sa ai LIMITE.

Suna ciudat nu? Dar asta inseamna sa fii liber.

Voi prezenta doua exemple.

Daca ai fii o locomotiva care ar fi libertatea ta? Sa alergi pe sine si sa ajungi la destinatie; daca nu libertatea ta nu este decat aceea de a rugini pe camp... poate vrei sa fii liber sa nu te limitezi nu? doar la niste sine...

Cam asa se intampla in societatea aceasta lipsa ei de limite o distruge. :haha:

Iti poti imagina libeartatea si ca o apa curgatoare, dar daca ea hotaraste sa fie libera sa nu se limiteze la malurile ei sa de-a pe afara, sa se reverse, are liberatea de a deveni o mlastina... ce are o calitate... miroase urat - o apa statuta.

Libetatea o gasesti prin limitari.

Dar de unde iau limitele?

Personal cred ca exista Adevar Absolut. Voi ce credeti?

Conform Sfintei Scripturi Adevarul = Iisus Hristos. Deci, voi cauta limitele vietii mele la El. Altfel voi merge orbecaind prin lumea aceasta... voi fi orb... si nu sunt nici vesnic... dar voi?

 

 

personal ...limitele ni le impunem noi ....daca sunt un tren si vreau mai mult ...atunci ma adaptez ...imi pun perna de aer ...elice ....pot deveni orice ...daca vreau .....

 

adevarul e isus ca asa vreau eu ....daca vreau poate fi satana

 

oare insasi credinta ...nu e o limitare ?eu vreau sa cred in oameni si in capacitatea lor de a se controla si de a realiza ca totul e trecator ca doar ce e frumos si bun va dura ....exemplul cel mai elocvent ...insasi credinta

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
personal ...limitele ni le impunem noi ....daca sunt un tren si vreau mai mult ...atunci ma adaptez ...imi pun perna de aer ...elice ....pot deveni orice ...daca vreau .....

 

adevarul e isus ca asa vreau eu ....daca vreau poate fi satana

 

oare insasi credinta ...nu e o limitare ?eu vreau sa cred in oameni si in capacitatea lor de a se controla si de a realiza ca totul e trecator ca doar ce e frumos si bun va dura ....exemplul cel mai elocvent ...insasi credinta

 

Dati-mi voie sa nu fiu de acord cu dumneavoastra.

Oare daca se strang cativa oameni si spun ca nu exista gravitatie de la 10 la 16 pe data X aceasta nu va fi si nu isi va aplica actiunea bine definita de Dumnezeu? Oare a=ti sari de pe un bloc de 10 etaje daca s-ar da o astfel de rezolutie? Mi se pare ca ignoram realitatea.

E usor sa credem asa mai ales ca nu trebuie sa dam niciodata socoteala (problema dumneavostra as zice ca este una morala).

Dar lumea este guvernata de principii stabile care nu se schimba multe dintre ele nedefinite nici astazi. Si principiul actiunii si reactiunii se aplica intotdeauna inclusiv in probleme morale.

Singura lege care culmea este incalcata in lumea asta este LEGEA MORALA. Azi vreau sa fac bine maine nu. Dar efectele ei raman. Ce seamana omul aia si secera.

Permiteti-mi sa va intreb: De ce credeti ceea ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dati-mi voie sa nu fiu de acord cu dumneavoastra.

Oare daca se strang cativa oameni si spun ca nu exista gravitatie de la 10 la 16 pe data X aceasta nu va fi si nu isi va aplica actiunea bine definita de Dumnezeu? Oare a=ti sari de pe un bloc de 10 etaje daca s-ar da o astfel de rezolutie? Mi se pare ca ignoram realitatea.

E usor sa credem asa mai ales ca nu trebuie sa dam niciodata socoteala (problema dumneavostra as zice ca este una morala).

Dar lumea este guvernata de principii stabile care nu se schimba multe dintre ele nedefinite nici astazi. Si principiul actiunii si reactiunii se aplica intotdeauna inclusiv in probleme morale.

Singura lege care culmea este incalcata in lumea asta este LEGEA MORALA. Azi vreau sa fac bine maine nu. Dar efectele ei raman. Ce seamana omul aia si secera.

Permiteti-mi sa va intreb: De ce credeti ceea ce credeti?

 

 

momentan ....actiunea bine definita a lui dumnezeu ? care este actiunea bine definita a lui dumnezeu? daca exista si el ...ne-a dat libertatea de a alege ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
momentan ....actiunea bine definita a lui dumnezeu ? care este actiunea bine definita a lui dumnezeu? daca exista si el ...ne-a dat libertatea de a alege ...

 

Dumneavoastra credeti ca a-ti aparut din amiba - rama- porc- maimuta...

Imi vine "imposibil" sa cred asa ceva... Sunteti prea perfecta... ca si realizare/conceptie sa fie asa ceva...

Faptul ca legea morala poate fi incalcata arata intr-adevar ca avem liber arbitru.

Dumneavoastra Il cunoaste-ti personal pe Dumnezeu? Sau sunteti liber-cugetatoare...

Si nu a-ti raspuns la intrebarea de ce credeti ceea ce credeti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
libertatea este un sentiment fals .

toti ne nastem robi ai unor sentimente :dragoste ,ura ,razbunare etc.

-cind sintem copii ne iubim sau nu parintii dar sintem legati de ei ,deci nu sintem liberi.

-la virsta pubertatii iubim o persoana ,ne indragostim si iarasi nu sintem liberi

-la virsta maturitatii ne casatorim facem sau nu copii si sintem ocupati de familie.

-daca nu avem familie avem pasiuni si sintem robii acestora.

-de fapt nici nu stiu daca noi am cunoscut vreodata libertatea

cred ca de fapt singurii care au oarece libertate sint nebunii dar sa nu uitam ca si ei sint prizonierii propriilor minti

DESPRE CARE LIBERTATE VORBIM?

- pana la varsta cand constientizam si avem LIBERTATEA de a ne schimba parintii, caminul....

- suntem LIBERI sa-i dam papuci persoanei iubite sa ne facem alta si s-o uitam...

- suntem LIBERI sa divortam

- suntem LIBERI sa ne alegem pasiunile si de a renunta la ele

- sunte prizoneri propriei minti....moartea aduce libertate

de la fapte "ortodoxe" pana la "neortodoxe"

scopul scuza mijloacele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(Sunt un admirator al lui JP Sartre in sensul asta: libertatea. 8) )A fi rob inseamna a avea de ales intre a urma scopurile impuse de stapan si a fi pedepsit. Dat fiind ca dragostea, ura, razbunarea si alte sentimente sunt mai mult sau mai putin personale si asumate, nu vad cum potrivesti tu cele doua definitii (cel mult ca figuri de stil, dar... :beee: )Legatura cu parintii, dragostea, casatoria, pasiunea sunt de asemenea sentimente asumate (si, as spune, foarte des incalcate). Nu cred ca poti numi aceste sentimente o restrangere a libertatii.Poti vorbi insa de responsabilitate, dar nu ca o ingradire la adresa libertatii, ci ca un revers al medaliei. Dincolo de toate aceste considerente - te consideri un om liber? Daca nu, cine sau ce simti tu ca iti restrange libertatea? Propriile sentimente? Parintii? Iubita? Nevasta?PS. "prizonierii propriei minti" - hardy har har har :P ceeee cliseeeeu!!!
sa lasam pe cei care inceatrca sa isi dea importanta si sa revenim la oile noastre .tot ce am enumerat eu acolo sint impedimente in calea libertatii constringeri ale vietii la care noi am aderat nestiind ca ne vor ingradii libertatea caci ea este pina la urma a esentei umane a spiritului care prin dragoste se leaga de anumite suflete apropiate lui si automat isi ingradeste libertatea cu niste obligatii pe care si le asuma in urma alegerilor facute . Nu cred ca spiritul ar fi liber vreodata stiind ca ai lasat unul sau mai multi copii in voia sortii fara unul din parinti ,sau parasind un parinte ce tea crescut atunci cind batrinetea il face sa aive nevoie de tine .
- pana la varsta cand constientizam si avem LIBERTATEA de a ne schimba parintii, caminul....- suntem LIBERI sa-i dam papuci persoanei iubite sa ne facem alta si s-o uitam...- suntem LIBERI sa divortam - suntem LIBERI sa ne alegem pasiunile si de a renunta la ele- sunte prizoneri propriei minti....moartea aduce libertate de la fapte "ortodoxe" pana la "neortodoxe"scopul scuza mijloacele
libertatea are mai multe fete ,si un criminal este liber sa comita prima crima dar dupa aceea este prizonierul ei prin faptul ca trebuie sa suporte consecintele ei fiecare actiune are o reactiune este o lege universala a compensatiei deci in fapt tu suporti consecintele actiunilor tale nu comfunda libertatea de a face alegeri cu ideea libertatii in sine pentru ca sint doua lucruri care se maninca diferit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
''omul liber poate fii prizoner dar nu sclav''

amyot

Pt a fi liber trebuie sa nu fii constrans de ABSOLUT nimic...fie ca e pe plan fizic,psihic,material,spiritual,religios,temporal...etc.

Pt a nu fi constrans de ceva anume trebuie sa stii care sunt toate 'lucrurile' care te pot constrange la un moment dat,si daca stai sa le enumeri pe toate cred ca sunt atat de multe incat nu poti sa le constientizezi pe toate in acelasi timp.

Daca nu poti fi constient de toate lucrurile care te pot constrange nu poti fi sigur ca esti liber.

Daca nu esti sigur ca esti liber esti constrans chiar de indoiala ca ai fi liber.... 8)

Eu zic ca mai important e sa te simti liber cat de des poti chiar daca stii ca nu esti de fapt....toti cunoastem senzatia :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt a fi liber trebuie sa nu fii constrans de ABSOLUT nimic...fie ca e pe plan fizic,psihic,material,spiritual,religios,temporal...etc.

Pt a nu fi constrans de ceva anume trebuie sa stii care sunt toate 'lucrurile' care te pot constrange la un moment dat,si daca stai sa le enumeri pe toate cred ca sunt atat de multe incat nu poti sa le constientizezi pe toate in acelasi timp.

Daca nu poti fi constient de toate lucrurile care te pot constrange nu poti fi sigur ca esti liber.

Daca nu esti sigur ca esti liber esti constrans chiar de indoiala ca ai fi liber.... :flowers:

Eu zic ca mai important e sa te simti liber cat de des poti chiar daca stii ca nu esti de fapt....toti cunoastem senzatia :brunette:

cred ca un om este liber atunci cind nu are nici un fel de complexe fata de nimeni si ninmic ,cred ca un bun exemplu poate fi un OM NEBUN cum ii denumim noi cein care ne intitulam sanatosi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca un om este liber atunci cind nu are nici un fel de complexe fata de nimeni si ninmic ,cred ca un bun exemplu poate fi un OM NEBUN cum ii denumim noi cein care ne intitulam sanatosi

 

 

Ciudata libertate... daca imi permiteti...

Moralitatea dvs ma ingrozeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×